Czy warto montować podbitkę dachową?

Podziel się:

Estetyka wykończenia jest niezwykle ważnym punktem każdej budowy lub remontu. W przypadku dachu warto postawić na montaż podbitki dachowej - to nie tylko estetyczne wykończenie okapu, ale też szereg zalet, po które warto sięgnąć. Czym właściwie jest taka podbitka? Z czego można ją wykonać? Dlaczego warto się na nią zdecydować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest podbitka dachowa?

Podbitka dachowa (nazywana też podsufitką) jest elementem wykończeniowym dachu widocznym od spodu jego okapu. Jest on nie tylko rozwiązaniem estetycznym (wpływającym pozytywnie na ogólny wygląd budynku), ale też pełni praktyczne funkcje ochronne i izolacyjne:

  • Zapobiega budowie gniazd owadów i ptaków w obrębie okapu dachowego;
  • Chroni krokwie i więźbę dachu przed zawilgoceniem w trakcie intensywnych opadów oraz przed nadmiernym nasłonecznieniem;
  • Stanowi warstwę izolującą w miejscu styku muru z konstrukcją dachu, zapewniając ograniczenie dostępu powietrza do wnętrza konstrukcji.

Z jakich materiałów wykonuje się podbitki dachowe?

Podsufitka dachowa może być wykonana z różnych materiałów - pozwala to na estetyczne dopasowanie jej do wyglądu budynku. Materiał wykonania wpływa również na to, ile kosztuje podbitka dachowa. Do wyboru są zwykle 3 opcje:

Podbitka dachowa z drewna

Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów - nadaje ono budynkowi naturalny charakter i pięknie się prezentuje. Podbitki drewniane będą więc prawdziwą ozdobą budynku. Najczęściej sięga się po gatunki iglaste - zazwyczaj stosuje się sosnę, modrzew lub świerk. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sięgnąć po coś bardziej egzotycznego (np. modrzew syberyjski czy świerk skandynawski), aby podsufitka była naturalnie odporniejsza na wilgoć i szkodniki. Trzeba się jednak liczyć z wyższą ceną takiego drewna.

Drewno sosnowe charakteryzuje się wyraźnie zarysowanymi słojami i sękami. Wystawione na promienie słoneczne z czasem ciemnieje do żółtobrązowej barwy. Drewno modrzewiowe ma lekko czerwonawy kolor, jednak z czasem nabiera odcieni szarości. Natomiast świerk jest raczej jasny, ale ulega ciemnieniu.

Do budowy podbitek wykorzystuje się na ogół deski o grubości 12-22 mm, szerokości 17-20 mm i długości do 6 m. Bardzo ważne jest, aby używać wyłącznie drewna dobrze wysuszonego - jego wilgotność powinna wynosić nie więcej niż 16%.

Niewątpliwą zaletą drewnianej podbitki dachowej jest wysoka szczelność powłoki, a co za tym idzie - wyższa termoizolacyjność poddasza. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ono regularnej impregnacji - jeśli chcemy, by podbitka drewniana zachowała swój wygląd i właściwości, koniecznie trzeba konserwować ją co kilka lat.

Podbitka z tworzywa sztucznego

Najczęściej wykorzystywanym tworzywem jest PVC. Podbitka dachowa PVC cechuje się lekkością i niezwykle łatwym montażem. Jest to również wytrzymały materiał, który jest odporny na najróżniejsze warunki atmosferyczne. Co ważne, jest także niepodatny na pleśń i inne grzyby oraz nie ulega korozji i nie wymaga zabiegów konserwujących. Ponadto jest łatwy w czyszczeniu - w zupełności wystarczy nawilżona wodą z mydłem szmatka.

Trzeba jednak pamiętać, że może się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury, przez co należy zostawiać odpowiednie odstępy między poszczególnymi panelami. Nie powinno się ich też używać przy dachach z blachy, ponieważ łatwo się one nagrzewają.

Podsufitki z PVC są bardzo lekkie - ich waga to 1,5-2 kg/m2. Nie bez powodu wspomniano tutaj o łatwym montażu - podbitki z tego materiału można bez problemu wykonać samodzielnie. Oprócz paneli potrzebne będą dodatkowe elementy, takie jak listwy kątowe, brzegowe i łączące. Do wyboru mamy m.in. panele dwuwarstwowe komorowe lub typu siding.

Podbitka blaszana

Można ją wykonać z trwałej stali (panele stalowe) albo z blachy pozostałej po kryciu dachu. Można też wybrać panele z powlekanej blachy aluminiowej. Takie wykończenie cechuje się wysoką trwałością i żywotnością. Występuje też w różnych wariantach wykończenia, wliczając w to wzory, które imitują drewno.

Minusem jest konieczność regularnego zabezpieczania przed rdzą. Okres między zabezpieczeniami można wydłużyć, wybierając nieco droższą blachę ocynkowaną. Montaż podbitki dachowej z blachy powinien przeprowadzić profesjonalista - przycinanie blachy wymaga użycia specjalnej maszyny, której nie opłaca się kupować.

Wykorzystuje się przede wszystkim blachę trapezową o grubości 0,6-0,8 mm, przy czym jej fale nie powinny być wyższe niż 20 mm.

alt=”podbitka dachowa z miejscem na oświetlenie”

Zalety podbitki dachowej

Podbitki dachowe wykonane w odpowiedni sposób wpłyną na estetykę budynku, pomogą zabezpieczyć krokwie i poddasze przed warunkami atmosferycznymi oraz ograniczą możliwość gnieżdżenia się ptaków i owadów. Będą również stanowić element dodatkowo izolujący poddasze.

Podsufitka dachowa to także doskonałe miejsce na oświetlenie zewnętrzne. Najlepiej sprawdzą się tutaj lampy, które można montować w sufitach podwieszanych - będą całkowicie ukryte i nie będą się rzucać w oczy. Najlepiej postawić na LED-y - dają one ogromne możliwości dostosowania oświetlenia do własnych potrzeb i mogą zostać w pełni zautomatyzowane dzięki odpowiednim czujnikom. Lampy w podsufitce to idealne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo wokół domu - oświetlą nie tylko ściany domu, ale także jego najbliższe otoczenie.

Podbitka dachowa a wentylacja dachu

Podbitki powinny być tak zamontowane, aby nie zaburzać wentylacji dachu. Przy ich instalacji trzeba więc zachować odpowiednie odstępy między panelami, aby nie blokowały one wlotów powietrza. Szczeliny nie muszą być duże - wystarczające będzie kilka milimetrów szerokości. W przypadku paneli PVC o wielowarstwowej strukturze można też wykorzystać specjalne panele wentylacyjne. Ich otwory wentylacyjne są zabezpieczone specjalną siatką, dzięki czemu nie ma ryzyka przedostania się przez nie owadów.

Podsufitka dachowa - czy warto?

Choć nie jest to obowiązkowy element konstrukcji dachu, podsufitka dachowa to bez wątpienia opcja warta rozważenia. Nie jest ona tylko sposobem na estetyczne wykończenie okapu, ale może mieć również praktyczne zastosowania, jak ochrona konstrukcji okapu przed owadami czy stworzenie bazy pod system oświetleniowy. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać materiał do stylu budynku, aby stworzyć harmonijną i funkcjonalną kompozycję.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#poradnik #Dachy #Konstrukcje dachowe #materiał partnera #podbitka dachowa

Więcej tematów: