Jak skutecznie poprawić ocieplenie elewacji?

Podziel się:

Jak skutecznie poprawić ocieplenie elewacji?

Przyklejone płyty styropianowe

Poprawnie przeprowadzona izolacja domu to gwarancja ciepła wewnątrz, a także sporych oszczędności związanych z ogrzewaniem budynku sięgających nawet 30%. Błędy popełniane podczas ocieplania budynku nie tylko mają wpływ na wysokość rachunków za energię, ale pociągają za sobą szereg innych niekorzystnych skutków, do których możemy zaliczyć między innymi pleśń i grzyb. Jak ocieplić dom, by cieszyć się komfortem przy okazji zaoszczędzić? Odpowiedź poniżej!

Sposoby ocieplenia budynku

Rosnące koszty ogrzewania oraz coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa związana z oszczędzaniem energii powodują, że budowanie energooszczędnych domów lub przeprowadzanie prac modernizacyjnych już w tych istniejących, stało się niemal powszechne. Do najczęściej wybieranych materiałów służących do izolacji ścian zewnętrznych zaliczamy:

Styropian

Ocieplenie domu styropianem to jeden z popularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Cechuje się on niskim współczynnikiem ciepła lambda, który mieści się w przedziale od 0,031 do 0,044 W/ (mK). Im niższy współczynnik, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Ze względu na sposób produkcji wyróżnić możemy trzy rodzaje styropianu:

  • styropian ekspandowany (EPS),
  • styropian ekstrudowany (XPS),
  • styropian grafitowy wzbogacony o kompozyty grafitowe.

Etapy izolacji elewacji

  1. Przygotowanie podłoża

Ocieplając elewację styropianem, przed przystąpieniem do prac bardzo ważnym czynnikiem jest dokładne sprawdzenie powierzchni podłoża. Powinno ono być równe, suche, wolne od zanieczyszczeń i kurzu. Szczególną uwagę należy zwrócić na starsze, remontowane budynki. Zniszczone powłoki malarskie w starym domu najczęściej wymagają usunięcia lub uzupełnienia zaprawą klejącą. 

  1. Rozpoczęcie prac izolacyjnych

Na równe i czyste tynki nakładamy grunt akrylowy, który wzmocni podłoże i wyrówna jego chłonność. Następnie po wyznaczeniu wysokości cokołu przystępujemy do montowania listwy startowej, której szerokość musi być dostosowana do grubości ocieplenia ścian, czyli styropianu. Przygotowanie zaprawy klejowej i jej aplikacja stanowi kolejny krok izolacji. Należy ją sporządzić według instrukcji producenta, a następnie umieścić na płycie styropianowej metodą obwodowo-punktową, czyli wzdłuż krawędzi płyty. W dalszej kolejności mocujemy płyty styropianowe. Czynność ta polega na przyłożeniu ich do ściany i dokładnym przyciśnięciu, by otrzymać równą płaszczyznę. Naklejanie płyt styropianowych rozpoczynamy od dołu ściany. Po około 24 godzinach od zakończenia prac montażowych można przystąpić do mocowania kołków z tworzywa sztucznego. Ewentualne szpary pomiędzy płytami przekraczające 2 mm należy uzupełnić styropianem lub pianką niskoprężną. Kolejny krok to nałożenie zaprawy klejowej i całkowite zatopienie w niej siatki z włókna szklanego. 

  1. Wykonanie warstwy elewacyjnej

Ostatni etap to aplikacja odpowiednim środkiem gruntującym tzw. podkładem tynkarskim. Zadaniem podkładu jest zwiększenie przyczepności dla tynku, wyrównanie chłonności i koloru. Tynk cienkowarstwowy stanowi finalną wykończeniową warstwę wszystkich etapów izolacji budynku.

Izolacja budynku styropianem

Wełna mineralna

Wełna mineralna nazywana czasem watą mineralną to materiał izolacyjny wytwarzany z naturalnych surowców. Dzieli się na wełnę szklaną oraz kamienną (skalną). Obydwa te produkty mają podobne zastosowanie w budownictwie, choć wełna szklana jest częściej wykorzystywana do izolacji cieplnej oraz akustycznej.

Ocieplenie domu wełną mineralną podobnie jak w przypadku styropianu odbywa się etapowo. Pierwszym niezwykle ważnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Musi ono być przede wszystkim suche, pozbawione wszelkich substancji zmniejszających przyczepność takich jak tłuszcze i pyły, tynki odspojone od podłoża należy odkuć a miejsca zawilgocone oczyścić na sucho szczotkami drucianymi i nasączyć preparatem grzybobójczym. Warto również powierzchnię ściany zagruntować preparatem ograniczającym chłonność wody. Rozpoczęcie prac ociepleniowych rozpoczynamy od wyznaczenia za pomocą listew cokołowych dolnych krawędzi ocieplenia, które mocujemy do ściany kołkami rozporowymi. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zaprawy klejącej. Zawartość miesza się z chłodną wodą według instrukcji zawartej na opakowaniu. Płyty z wełny mineralnej po oczyszczeniu szczotką mocuje się do ściany metodą punktowo-krawędziową, która polega na nanoszeniu zaprawy klejącej wzdłuż krawędzi płyty oraz umieszczeniu na jej środku trzech punktów z zaprawą. Po minimum dwóch dobach można przystąpić do kołkowania wełny mineralnej za pomocą łączników z metalowym trzpieniem.

Ocieplanie budynku wełną mineralną

Pianka poliuretanowa

Izolacja pianką PUR to nowoczesny i trwały sposób ocieplenia ścian budynków. Materiał ten charakteryzuje się krótkim czasem aplikacji, doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i stosunkowo łatwym montażem. Ocieplenie elewacji pianką PUR ogranicza straty ciepła zimą, natomiast latem zatrzymuje chłodniejsze powietrze w środku pomieszczenia. Piankę poliuretanową dzielimy na dwa rodzaje: piankę o otwartej strukturze zwaną otwarto-komórkową oraz piankę o strukturze zamkniętej zwaną zamknięto-komórkową. Właściwości każdej z nich wpływają na zastosowanie dla określonych elementów budynku.

Piana otwarto-komórkowa jak sama nazwa wskazuje, składa się w 90% z otwartych komórek, a swoją strukturą przypomina gąbkę. Stosuje się głównie wewnątrz budynków do ocieplania ścian i poddaszy oraz do izolacji akustycznej na przykład stropu. Charakteryzuje się ona wysoką paroprzepuszczalność oraz niskim współczynnikiem przenikania ciepła lambda oscylującym w granicach 0,020-0,023 W/ (m²·K). Ten rodzaj pianki nanosi się metodą natryskową przy użyciu agregatu z pistoletem. Podczas aplikacji materiał rozszerza się, przylega do podłoża, wypełniając dokładnie wszystkie szczeliny, zapobiegając tym samym powstawaniu mostków termicznych. Materiał izolacyjny, jakim jest pianka PUR, jest niezwykle lekki (nie obciąża konstrukcji) a przy tym odporny na uszkodzenia, nie pyli się, dlatego jest bezpieczny dla alergików oraz zwierząt.

Drugą kategorię pianki poliuretanowej stanowi piana PUR zamknięto-komórkowa. W odróżnienie od pianki otwarto-komórkowej składa się z komórek zamkniętych, co skutkuje niską przepuszczalnością pary. Stosuje się ją do ocieplania ścian zewnętrznych, do izolacji fundamentów, posadzek czy różnego rodzaju zbiorników. Ocieplając ściany zewnętrzne domu, należy pamiętać, iż przed rozpoczęciem aplikacji trzeba zamontować ruszt oraz stelaż do mocowania materiałów wykończeniowych. Pianę PUR zamknięto-komórkową nanosi się metodą natryskową bezpośrednio na izolowaną powierzchnię. Najczęściej w przypadku izolacji elewacji grubość pianki PUR wynosi 10 -15 cm.

Ocieplanie pianką PUR

Błędy popełniane podczas ocieplania ścian zewnętrznych

Najpopularniejszymi metodami ocieplenia domu są styropian, wełna mineralna oraz pianka PUR. Solidnie wykonana izolacja powinna wytrzymać nawet 30 lat eksploatacji. Jednak, aby tak się stało, ocieplenie domu musi zostać odpowiednio wykonane. Do najczęściej popełnianych błędów podczas izolacji domu zaliczamy:

  1. Brak projektu całego ocieplania - przed rozpoczęciem prac należy wiedzieć, jaka jest konstrukcja budynku, gdzie i jaką warstwę izolacji położyć.
  2. Niepoprawne dobranie materiałów - aby mieć pewność, że materiały będą do siebie pasowały, zaleca się użycie wszystkich materiałów od jednego producenta.
  3. Nieodpowiednie przygotowanie podłożą - kurz, brud, grzyb i pleśń czy tłuste substancje zmniejszają przyczepność zapraw klejących, co ma wpływ na trwałość systemu ociepleń.
  4. Prowadzenie prac w złych warunkach atmosferycznych - prowadzenie prac w wysokiej temperaturze (powyżej 25 stopni Celsjusza) może powodować zbyt szybkie wysychanie kleju i nieskuteczne połączenie się materiałów, natomiast zbyt niska temperatura powietrza (poniżej 5 stopni Celsjusza) może powodować zbyt wolne wiązanie się kleju lub jego brak.

Dlaczego warto ocieplić dom?

Dobrze przeprowadzona termoizolacja to niższe rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Ocieplenie domu zabezpiecza przed powstawaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów i pleśni Termoizolacja to również niewątpliwe ważny krok dotyczący ochrony środowiska i walki z emisją szkodliwych pyłów i gazów wydobywających się z przydomowych pieców.

Podsumowanie

Czy warto ocieplić dom? Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości. Ceny energii poszybowały w górę, a skuteczne ocieplenie ścian znacznie zmniejszy rachunki za prąd. Wśród materiałów izolacyjnych mamy do wyboru: płyty styropianu, wełny mineralnej oraz piankę PUR. Jednak warto pamiętać, iż o trwałości wykonanych prac ociepleniowych decyduje nie tylko jakość użytych produktów, ale również staranność wykonawców.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#elewacje, fasady #ściany #docieplanie #poradnik #materiał partnera

Więcej tematów: