Jak zrobić, by przedsionek dobrze spełniał swoją funkcję?

Podziel się:
Wiatrołap, nazywany inaczej przedsionkiem, to rozwiązanie spotykane przede wszystkim w domach oraz lokalach mieszkalnych w starych kamienicach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wydzielić go także w mieszkaniu, nawet takim o niewielkim metrażu.

Fot. CDA PolskaFot. CDA Polska
Jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap to niewielkie pomieszczenie, które chroni wnętrze domu przed napływem zimnego powietrza po otwarciu drzwi wejściowych. Często pełni także rolę dodatkowego korytarza, z którego drzwi prowadzą do innych pomieszczeń gospodarczych, jak choćby garażu czy kotłowni.

Fot. CDA PolskaFot. CDA Polska

Dodatkowe funkcje wiatrołapu

- Jeżeli wielkość oraz układ przedsionku na to pozwala, warto zaaranżować go w przemyślany sposób tak, aby stanowił kolejne, funkcjonalne pomieszczenie w domu - stwierdza Joanna Kamuda, Dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. - Można przecież traktować go jako poczekalnię, w której pozostawimy wierzchnią odzież, buty czy ociekający deszczem parasol – podsumowuje. W odpowiednio zaprojektowanym i właściwie doświetlonym przedsionku można wówczas zaplanować wygodną szafę ubraniową, która pomieści również buty wszystkich domowników. Warto także rozważyć zamocowanie dodatkowej półki, na której będzie można zostawić klucze czy postawić drobne zakupy.

Jednak nie w każdym domu przewidziano dodatkowe pomieszczenie, które może pełnić funkcję przedsionka. Nierzadko do głównej części mieszkania prowadzi korytarz, od którego odchodzą drzwi do pozostałych pomieszczeń. Jak zaaranżować wiatrołap w takiej przestrzeni? Z pomocą w tej sytuacji przychodzi szkło - umożliwi ono wykonanie subtelnej przegrody, której montaż nie będzie się wiązał z kłopotliwym remontem mieszkania.

Przeszklona przegroda

Szklaną ścianę zamocować można w odpowiedniej odległości od drzwi wejściowych tak, aby powstała pomiędzy nimi przestrzeń pełniąca funkcję przedsionka. Właściwie uszczelniona zmniejszy również dopływ hałasu z zewnątrz czy klatki schodowej. Dodatkowo, w zależności od rodzaju wybranej tafli, może stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. - Jedną z możliwości jest zastosowanie szkła przeziernego, które nie ograniczy w przedsionku dostępu do światła - podpowiada ekspertka CDA Polska. - Jeżeli jednak zależy nam, aby ścianka chroniła również wnętrze mieszkania przed widokiem niespodziewanych gości, można wykonać ją z kolorowego szkła barwionego w masie lub tafli z ozdobnym nadrukiem pokrywającym całą jej powierzchnię - dodaje. W takiej sytuacji konieczne będzie jednak zainstalowanie dodatkowego źródła światła w wiatrołapie. Dlatego zamiast kolorowej szyby można zastosować piaskowaną. Nie ogranicza ona przepływu światła, lecz je rozprasza, przez co nie jest w pełni przezierna.

Fot. CDA PolskaFot. CDA Polska

Subtelny montaż

Szklane przegrody wydzielające w korytarzu dodatkowy przedsionek wykonać można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie tzw. okuć do struktur bezramowych, takich jak łączniki, klamry i zawiasy. Są to niewielkie, stalowe mocowania, które umieszcza się na krawędzi szkła. Z ich pomocą przymocujemy do ścian korytarza tafle stanowiące ściankę działową, w której następnie umieszczone zostaną drzwi całoszklane.

Innym sposobem montażu wiatrołapu jest umieszczenie szklanych tafli w eleganckich, aluminiowych listwach, a skrzydła drzwiowego w niewielkiej ościeżnicy. Wykorzystywane w tym celu profile są niewysokie, gładkie i co więcej - przeważnie na specjalne zamówienie można je także polakierować na wybrany kolor pasujący do stylu korytarza. Decydując się na takie rozwiązanie, do szklanych drzwi dobrze dobrać także estetyczne zamki oraz klamki. W zależności od naszych upodobań możemy postawić na nowoczesne, pionowe uchwyty lub wybrać standardowy poziomy zamek z wkładką na klucz. Warto także zaznaczyć, że jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesnego wzornictwa lub nasze mieszkanie urządzone jest w industrialnym stylu, świetnym rozwiązaniem będą czarne okucia. Matowe wykończenie doskonale komponuje się zarówno z kolorowym, jak i przezroczystym szkłem, ponadto pasuje do kamiennych podłóg oraz ścian pokrytych cegłą lub strukturalnym tynkiem.
REKLAMA:

Czy szklany wiatrołap pęknie?

Pomimo wizualnej kruchości szkło to surowiec dość odporny na uszkodzenia. Jeśli jednak szczególnie obawiamy się o bezpieczeństwo domowników, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tafli hartowanych. Jest to rodzaj szkła, który poddany specjalnej obróbce termicznej, zyskuje zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz uderzenia. Można go także poddać dodatkowej obróbce, czyli laminacji. W ten sposób, nawet jeśli szkło zostanie uszkodzone, nie rozpadnie się na drobne kawałki - zostaną one przyczepione do przezroczystej foli.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: CDA Polska
#okna #drzwi #czytelnia #szklo #okna i drzwi #Przeszklenia

Więcej tematów: