Szkło samoczyszczące w budownictwie zrównoważonym

Podziel się:
LEED to międzynarodowy certyfikat, który potwierdza spełnianie przez dany obiekt wymagań środowiskowych. Jednym z bardzo ważnych jego aspektów jest racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi podczas eksploatacji budynku. Rozwiązania optymalizujące zużycie wody powinny być przewidziane w projekcie budynku.

Fot.  PilkingtonFot. Pilkington

Certyfikaty LEED

Do podstawowych kategorii, w oparciu o które dokonywana jest ocena budynku ubiegającego się o certyfikat, należą: Energia i atmosfera, Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych, Zrównoważona lokalizacja, Jakość środowiska wewnętrznego, Materiały i zasoby. Zarówno kryteria oceny, jak i liczba możliwych do uzyskania punktów są różne i zależą m.in. od typu budynku. W kategorii związanej z efektywnym wykorzystaniem zasobów wodnych bardzo ważne jest m.in. zredukowanie zużycia wody z sieci wodociągowej o 20%. Duże znaczenie mają zastosowane w projekcie innowacyjne technologie zagospodarowania ścieków – wykorzystanie deszczówki i wody szarej, zastosowanie urządzeń sanitarnych minimalizujących zużycie wody itp. Projekt oceniany jest też pod kątem tego, czy i w jakim stopniu uwzględnia użycie bieżącej wody do nawadniania terenu.

Fot.  PilkingtonFot. Pilkington

Szkło oszczędzające wodę

Jednym ze sposobów na zracjonalizowanie i ograniczenie konsumpcji wody jest też np. wykorzystanie w przeszkleniach obiektu szkła samoczyszczącego. Dzięki temu, że od strony zewnętrznej powleczone jest ono niewidoczną, specjalną powłoką, pozwala zmniejszyć zużycie wody koniecznej do mycia. Umożliwiają to po pierwsze - proces fotokatalizy, w efekcie której następuje rozkład cząsteczek zanieczyszczeń organicznych; po drugie – hydrofilowość powłoki sprawiająca, że woda deszczowa idealnie równo rozchodzi się po powierzchni szyby i, spływając, zmywa brud bez pozostawiania zacieków. Ten rodzaj szkła wykorzystany został m.in. w budynku firmy BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa. Obiektowi temu, jako pierwszemu w naszym kraju, przyznany został srebrny certyfikat LEED.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pilkington
#okna #wiadomości #pilkington #okna i drzwi #certyfikaty

Więcej tematów: