Jaki grzejnik do łazienki wybrać?

Podziel się:
Zakup grzejnika do łazienki tylko pozornie jest zadaniem prostym - wydaje nam się, że wystarczy po prostu wybrać z oferty sklepu model, który wpadnie nam w oko i już. Tymczasem jest kilka aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Choćby po to, aby nie trzeba było wymieniać nowo zakupionego grzejnika, szukać dodatkowego źródła ciepła w łazience albo przerabiać instalacji by dopasować ją do upatrzonego modelu.

Fot. Plombier

Fot. Plombier


Trzeba jednak przyznać, że grzejnik czy kaloryfer łazienkowy może być prawdziwą ozdobą pomieszczenia i stanowić jego gustowne wykończenie. Ma to znaczenie szczególnie w nowocześnie urządzonych domach i mieszkaniach, w których każdy element wyposażenia jest dobrze przemyślany. Najważniejszym jednak zadaniem, które ma do wykonania grzejnik łazienkowy, jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, a więc komfortu termicznego, ale również możliwości suszenia na przykład ręczników. Podpowiadamy więc na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik do łazienki.

grzejnik w łazience

 

Grzejnik łazienkowy - podłączenie i moc

Zanim wybierzemy najbardziej designerski grzejnik do łazienki, musimy uzyskać informacje na temat sposobu, w jaki możemy zainstalować go w naszej łazience. Sposobów instalacji jest bowiem kilka - podłączenie boczne, dolne, dolne środkowe, podłączenie D50 lewe lub prawe. Grzejniki do łazienki produkowane są z już gotowymi zaworami i nie ma możliwości zmienić tego. Mamy więc dwie możliwości - albo kupujemy grzejniki łazienkowe przed wykonaniem instalacji i zawory dopasowujemy do umiejscowienia zaworów grzejnika, albo decydujemy się na zakup grzejnika o stosownie zbudowanych wyjściach do przyłączenia instalacji. W praktyce druga opcja wydaje się rozsądniejsza.

Pamiętajmy, że grzejnik łazienkowy to przede wszystkim sposób ogrzewania pomieszczenia. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym temperatura powinna być nieco wyższa niż w innych wnętrzach i osiągać poziom około 24 stopni Celsjusza. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na konkretne grzejniki do łazienki, sprawdź ich moc. Jeśli Twoja łazienka jest bardzo duża, umiejscowiona na rogu budynku lub posiada okna, moc grzejników łazienkowych powinna być odpowiednio wyższa, aby mogły one zapewnić optymalną temperaturę wewnątrz. Zawsze, w przypadku wątpliwości co do wyboru mocy grzejnika, warto zdecydować się na model o mocy nieco za wysokiej - możemy wówczas wyregulować ją za pomocą zaworu. Jeśli natomiast moc grzejnika będzie zbyt mała, nie zrobimy nic.

Grzejniki łazienkowe są produkowane w dwóch wariantach - jako urządzenia zasilane prądem elektrycznym lub podgrzewane za pomocą gorącej wody przepływającej przez nie bezpośrednio z instalacji centralnego ogrzewania. Który z dwóch typów grzejników wybrać? Najbardziej oczywistym wyborem podyktowanym przede wszystkim względami ekonomicznymi wydaje się być zakup grzejnika podgrzewane wodą - takie modele dają nam ciepło zawsze wtedy, gdy piec włączy ogrzewanie. Ale mają też swoje wady. Jedną z najważniejszych jest brak możliwości włączenia ich ręcznie. Grzejniki łazienkowe elektryczne można włączać wtedy, kiedy jest to konieczne - aby zapewnić sobie ciepło w czasie kąpieli lub wysuszyć wilgotne ręczniki.

grzejnik łazienkowy

Chcesz zobaczyć więcej produktów? Zdjęcie pochodzi ze strony: https://plombier.com.pl/grzejnik-lazienkowy-alatus-g-450-1200

Grzejnik - jak powinna być jego wielkość?

Obecnie wybór grzejników łazienkowych jest przeogromny. Możemy więc bez najmniejszych choćby problemów dopasować grzejnik do każdej łazienki - i tej, w której przestrzeń jest mocno ograniczona, jak i bardzo obszernej i wymagającej naprawdę dużej ilości dodatkowego ciepła. Dobrze dopasowane wielkością grzejniki będą nie tylko efektywnie dogrzewały pomieszczenie, ale również świetnie się prezentowały, pełniąc funkcje dekoracyjne i podkreślając urodę innych elementów wyposażenia.

Pamiętajmy, że grzejniki mogą mieć różną głębokość, a ta, podobnie jak ich szerokość i wysokość, ma duży wpływ na ich funkcjonalność i komfort użytkowania. Płytkie sprawdzą się lepiej w pomieszczeniach małych, bowiem zajmują mniej miejsca. Głębokie grzejniki natomiast lepiej jest instalować w dużych łazienkach.



REKLAMA:


Grzejniki i ich kształty - jak się zdecydować?

Producenci grzejników prześcigają się w nadawaniu im coraz to bardziej wymyślnych, oryginalnych kształtów. Możemy wybierać spośród modeli o nowoczesnym, minimalistycznym designie idealnym dla pomieszczeń urządzonych w stylu awangardowym, ale i miłośnicy stylu retro, vintage czy glamour znajdą grzejnik odpowiadający ich gustom i pasujący do reszty wyposażenia pomieszczenia.

Grzejnik do łazienki warto wybierać w oparciu o styl wykonania całości pomieszczenia. Do łazienki retro na pewno nie będą pasowały grzejniki minimalistyczne i ultranowoczesne. Dużo łatwiej jest za to dobrać grzejnik do łazienki nowoczesnej - tutaj mamy naprawdę szerokie pole do popisu. Baterie prysznicowe i umywalkowe, sanitariaty, kolorystyka ceramiki, ale również dodatki takie jak wieszaki na ręczniki - budują wyjątkowy styl pomieszczenia i będą wyznaczały charakter łazienki, do którego dopasować powinniśmy wygląd grzejnika.

Nie bez znaczenia jest również kolorystyka. Warto, aby grzejnik był dopasowany do reszty również pod tym względem do pozostałych elementów wyposażenia łazienki - wówczas będzie panowała w niej pełna harmonia. Do wyboru mamy grzejniki tradycyjnie białe, czarne i chromowane, dodatkowo bez problemów kupimy modele matowe, o dyskretnym, satynowym połysku i na wysoki połysk. Dzięki temu każdy znajdzie grzejnik, który będzie mu pasował pod wszelkimi względami.

Piękne, nowoczesne i efektywne grzejniki łazienkowe są nie tylko ważnym źródłem ciepła w łazience, ale również dekoracją tego pomieszczenia. Pamiętajmy, że dokonując wyboru powinniśmy sprawdzić jakie parametry ma grzejnik (moc, podłączenie boczne lub inne, wielkość) - dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i konieczności wymiany grzejnika.

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Plombier
#grzejnik #do ogrzewanie #promowany_instalacje #instalacje #poradnik #Grzejniki

Więcej tematów: