Zrównoważona łazienka z inteligentną armaturą

Podziel się:

Dziś pomieszczenia łazienkowe trzeba projektować z rozmysłem, aby w przyszłości uniknąć wysokich kosztów zużycia energii i uzdatniania wody. Racjonalne wykorzystanie wody przy zachowaniu maksymalnej higieny zapewni trwała armatura sanitarna ze starannie przemyślanymi rozwiązaniami uruchamiania i regulacji.


  

Zmiany klimatyczne, a także kryzys energetyczny i ekonomiczny sprawiły, że dziś wiele osób podchodzi zupełnie inaczej niż kiedyś do kwestii projektowania i wyposażania łazienki. W coraz większym stopniu zwracamy uwagę na trwałość i ergonomię rozwiązań, a nie ulotne trendy w aranżacji wnętrz. Zainstalowane w łazience przybory sanitarne mają być więc nie tylko eleganckie, lecz przede wszystkim komfortowe w obsłudze i przyjazne dla środowiska. Wzrasta zainteresowanie bateriami oszczędzającymi wodę i energię, ze starannie przemyślanymi mechanizmami uruchamiania i regulacji temperatury wody, jak np. sterowanie na podczerwień czy automatyczne zamykanie dopływu wody po określonym czasie. Trwała armatura umywalkowa i prysznicowa SCHELL z inteligentną elektroniką zapewnia najwyższy komfort użytkowania i rozsądne gospodarowanie zasobami. Dzięki swojemu ponadczasowemu wzornictwu nie traci na aktualności i harmonijnie wpisuje się w każdy styl wnętrz.

Oszczędna i higieniczna umywalka

Armatura umywalkowa jest często nazywana „biżuterią” łazienki, jednak wybierając ją należy zwracać uwagę na coś więcej niż tylko atrakcyjne wzornictwo. Odpowiednio dobrana pozwala zdecydowanie ograniczyć zużycie wody i energii potrzebnej do jej podgrzania, co ma niebanalne znaczenie w kontekście wciąż rosnących cen gazu czy energii elektrycznej. Dobrym przykładem może być armatura serii SCHELL XERIS, która została zaprojektowana w trosce o rozsądne gospodarowanie zasobami. W porównaniu do konwencjonalnych baterii jednouchwytowych modele samozamykające tej serii zapewniają oszczędność aż do 55% wody, zaś bezdotykowe – nawet do 70%. W przypadku baterii elektronicznych dzieje się tak ze względu na niski przepływ na poziomie 5 l/min oraz sposób ich uruchamiania. Woda wypływa tylko wtedy, gdy dłoń znajduje się w oknie czujnika, a więc jej wykorzystanie jest zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem. Możliwa jest ponadto dalsza redukcja zużycia wody, na przykład przy zastosowaniu modelu MODUS E ze specjalnym perlatorem. Dzięki niemu przepływ spada do minimalnej wartości 1,33 l/min, co jest zgodne z surowymi zasadami programów certyfikacji środowiskowej budynków. Bezdotykowa obsługa to również gwarancja zachowania najwyższych standardów higieny, gdyż dzięki niej nie dochodzi do przenoszenia zabrudzeń i drobnoustrojów na korpus baterii. Armatura elektroniczna SCHELL umożliwia również planowanie automatycznego spłukiwania antystagnacyjnego instalacji po upływie określonego czasu od ostatniego użycia, co eliminuje możliwość rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii Legionella.

Prysznic w zgodzie ze równoważonym rozwojem

Baterii umywalkowych używamy nawet kilka razy dziennie, jednak większość zużycia wody przypada na kąpiel pod prysznicem. W związku z tym to armatura prysznicowa jest odpowiedzialna za największe strat wody i energii. Prawidłowość ta dotyczy zwłaszcza chłodnych miesięcy jesienno-zimowych, gdy instynktownie ustawiamy wyższą temperaturę wody niż latem. Racjonalizację energii w tym obszarze umożliwiają baterie prysznicowe SCHELL MODUS z termostatem. Pozwalają one na ustawienie temperatury wody na stałym poziomie 38°C, co jest nie tylko ekonomiczne, lecz także wygodne. Nie trzeba tracić czasu na manipulację pokrętłem i znika ryzyko przypadkowego kontaktu ze zbyt gorącą wodą. W razie potrzeby temperaturę wody można jednak zwiększyć do maksymalnie 43°C za jednym naciśnięciem przycisku blokady na termostacie. Rozwiązanie to chroni użytkowników przed poparzeniem także poprzez zastosowanie termoizolowanego korpusu w technologii IsoBody, którego powierzchnia zawsze pozostaje chłodna w dotyku. Zarówno armatura prysznicowa MODUS, jak i baterie umywalkowe na podczerwień są zgodne z wymogami architektury bez barier i w pełni odpowiadają na potrzeby osób z ograniczeniami ruchowymi. Dzięki temu wpisują się w wytyczne zrównoważonego rozwoju także pod tym względem.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schell
#czytelnia #armatura #baterie #instalacje #schell

Więcej tematów: