Jakie są najczęstsze usterki maszyn budowlanych

Podziel się:

koparka gąsienicowa w kamieniołomie

Maszyny budowlane to wszechstronne urządzenia, które wykorzystywane są do różnego rodzaju prac budowlanych. Specyfika robót tego typu sprawia, że koparki, ładowarki czy spychacze muszą pracować w zróżnicowanych warunkach oraz w trudnym terenie. Czynniki te sprawiają, że maszyny budowlane ulegają awariom, które muszą być szybko i sprawnie usunięte. Jakie są najczęstsze awarie maszyn budowlanych? Komu powierzyć naprawę maszyny budowlanej?

Dlaczego maszyny budowlane ulegają awarii?

Koparka, ładowarka czy spychacz to podstawowe elementy każdego większego placu budowy. Są niezastąpione, jeżeli chcemy szybko i sprawnie wykonać fundamenty budynku czy przygotować teren pod budowę drogi. Konieczność pracy w trudnych warunkach i pod dużym obciążeniem sprawia, że maszyny budowlane ulegają licznym awariom.

Powodem powstawania usterek w maszynach budowlanych może być również niewłaściwa obsługa. Operator maszyny budowlanej powinien mieć zaliczone odpowiednie szkolenia i kursy. Przyczyną powstania awarii jest także wiek maszyny. Poszczególne komponenty na skutek eksploatacji maszyny budowlanej zużywają się i nie są już w stanie dłużej spełniać swojego zadania.

Ponadto używanie niezgodnych z zaleceniami producenta płynów hydraulicznych oraz nieregularne przeprowadzanie przeglądów technicznych może sprawić, że naprawa maszyn budowlanych będzie kosztowna i czasochłonna. Przyczyną wystąpienia usterki maszyn budowlanych może być również zanieczyszczony olej przekładniowy.

Jakie usterki mogą przytrafić się na placu budowy?

Maszyny budowlane przystosowane są do pracy w najtrudniejszych warunkach, ale nawet najsolidniejsze komponenty z czasem niszczeją. Szczególnie na awarie podatny jest układ hydrauliczny maszyn budowlanych. Dysfunkcję układu hydraulicznego może spowodować zanieczyszczenie płynu hydraulicznego. Poprzez oderwanie się części uszczelki lub metalowego elementu podzespołu może dojść do obniżenia wydajności pracy urządzenia a w dłuższej perspektywie do poważnej awarii.

Innym komponentem, który może ulec awarii, jest silnik. Awarie silników są niezwykle kosztowne i powodują długie przestoje w pracy. Żeby ograniczyć ryzyko usterek, należy systematycznie wykonywać przeglądy zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi. Ważną rolę odgrywa również użytkownik koparki, którego natychmiastowa reakcja na niestandardowe zachowania maszyny może zapobiec wystąpieniu poważnej awarii. Najczęstszymi przyczynami uszkodzeń silników są uszkodzenia tłoków, różnego rodzaju wycieki płynów roboczych czy pęknięcia pierścieni tłokowych.

Nowoczesne maszyny budowlane dają współcześnie wiele możliwości. Wyposażone są w liczne systemy i układy, które mają za zadanie polepszyć wydajność oraz komfort pracy. Awarie układów elektrycznych są często diagnozowane w koparko-ładowarkach czy spychaczach. Mogą powstać na skutek zalania lub działania niskich temperatur. Dla zachowania sprawności systemów elektrycznych kluczowa jest odpowiednia ochrona a w razie wystąpienia problemów z układem skorzystanie z usług fachowców.

Awarie układu jezdnego, opon lub gąsienic mogą doprowadzić do długotrwałego unieruchomienia sprzętu budowlanego. Mogą je powodować wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne czy nieodpowiednie ciśnienie w kołach. Efektem czego mogą być kłopoty z manewrowaniem maszyną, a co za tym idzie obniżenie poziomu bezpieczeństwa na placu budowy. Awarie łańcuchów gąsienicowych występują na skutek dużych obciążeń dynamicznych.

współczesny plac budowy

Gdzie najlepiej dokonać naprawy maszyny budowlanej?

Maszyny budowlane, które z przyczyn eksploatacyjnych doznały usterki, nie mogą kontynuować pracy, gdyż grozi to wystąpieniem poważnych uszkodzeń. Naprawa maszyn budowlanych powinna być powierzona fachowcom. Profesjonalny serwis maszyn budowlanych dokona szybkiej i pewnej diagnozy oraz sprawnie wykona niezbędne naprawy.

Podsumowanie

Wykorzystywanie maszyn budowlanych do różnego rodzaju prac wiąże się z ryzykiem wystąpienia usterki. Szczególnie narażone są elementy układu jezdnego, hydraulicznego, elektronicznego, a także serce maszyny, czyli silnik. Żeby zapobiec awariom maszyn budowlanych, należy wykonywać systematyczne przeglądy oraz używać sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. W razie wystąpienia awarii należy skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #narzędzia #maszyny #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe #materiał partnera

Więcej tematów: