"Quiet luxury" – dyskretny urok szlachetnej ceramiki budowlanej

Podziel się:

W obliczu narastających wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i zrównoważonym rozwojem, bardziej niż kiedykolwiek istotne staje się poszukiwanie rozwiązań i produktów łączących luksus i troskę o środowisko naturalne. Jednym z trendów, które hołdują takiemu podejściu, jest idea „quiet luxury” oznaczająca „luksus, który nie musi nikomu niczego udowadniać”. Idea ta zrodziła się w modzie, ale coraz częściej przenika do innych dziedzin życia, w tym architektury. Ceramiczne materiały budowlane idealnie wpisują się w tę koncepcję, łącząc w sobie szlachetność, trwałość, ponadczasowość oraz troskę o środowisko naturalne. 

W dzisiejszym świecie nadmiernego konsumpcjonizmu i szybko zmieniających się trendów, wartości takie jak równowaga czy minimalizm stają się priorytetami nie tylko z perspektywy człowieka, ale także środowiska. Doskonale odzwierciedla tę filozofię trend „quiet luxury”, który stopniowo przenika coraz więcej sfer życia. Dyskretny luksus, bo tak najczęściej tłumaczy się to zjawisko, nie odnosi się już jedynie do mody (choć głównie w tej dziedzinie jest omawiany), lecz coraz częściej można dostrzec jego wpływ także w architekturze. Trend ten opiera się na prostocie i ponadczasowości, ma podkreślać jakość zastosowanych rozwiązań oraz komfort użytkowania. Nowa definicja luksusu obejmuje także zastosowanie technologii przyjaznych środowisku i uwzględnia projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ceramiczne materiały budowlane, znane ze swojej trwałości i naturalności doskonale odzwierciedlają to podejście. 

Równowaga między komfortem a troską o naturę

Najnowocześniejsze materiały budowlane, jakimi są produkty Wienerberger, skupiają w sobie wszystkie najlepsze cechy ceramiki. Dzięki temu są one nie tylko wyborem luksusowym, ale także odpowiedzialnym, gwarantującym zachowanie równowagi między komfortem użytkowania, a troską o naturę.

Warto zacząć od tego, że ceramika jest materiałem pochodzącym ze środowiska naturalnego. To nic innego niż glina, piasek, woda, a w przypadku pustaków poryzowanych, także drewniane trociny, wypalane w wysokiej temperaturze. To właśnie proces wypału nadaje jej wiele, tak bardzo pożądanych właściwości fizycznych. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o ogromnej wytrzymałości na trudne warunki środowiskowe, do których w pierwszej kolejności trzeba zaliczyć wilgoć. Suche ściany ceramiczne są pozbawione jakichkolwiek drobnoustrojów, wykazują odporność na rozwój grzybów i pleśni, zatem są bezpieczne dla zdrowia przyszłych mieszkańców oraz wolne od alergenów. Proces wypalania to również gwarancja trwałości na wiele pokoleń. Dodatkowo nowoczesna ceramika poryzowana wykazuje wysokie właściwości akumulacyjne i termoizolacyjne – innowacyjna konstrukcja pustaków pozwala osiągnąć im bardzo dobry współczynnik izolacyjności termicznej nawet bez stosowania dodatkowej, zewnętrznej warstwy docieplenia. Wreszcie to rozwiązanie, które wspiera naturalny proces dyfuzji pary wodnej, wspomagając jej naturalny przepływ. Pozwala to osiągnąć optymalny mikroklimat wewnątrz domu, zarówno zimą, jak i latem, a to wpływa na wysoką jakość snu i zapewnia mieszkańcom komfort przebywania w pomieszczeniach o każdej porze roku.

Rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa

Materiały wyprodukowane w Standardzie Wienerberger nie tylko spełniają najważniejsze wymagania dotyczące jakości i trwałości, ale także minimalizują zużycie energii i wody w trakcie budowy oraz ograniczają emisję gazów cieplarnianych w procesie produkcji. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom takim jak pustaki Porotherm Klima+, czy technologia murowania na suchą cienkowarstwową zaprawę Dryfix, firma wspiera tworzenie niskoemisyjnych budynków, które wpisują się w trend „dyskretnego luksusu”.

Porotherm Klima+ został zaprojektowany we wszystkich technologiach dostępnych w systemie Porotherm. Jednak w wersji Dryfix ten produkt jeszcze bardziej sprzyja środowisku i zdrowiu człowieka. Poza etapem przygotowania pierwszej warstwy pod murowanie, woda przy budowie ścian w tej technologii jest zbędna. Budując dom o powierzchni ok. 130 m2 można oszczędzić dla środowiska nawet 1 200 litrów wody –  taka ilość wystarczy do zaspokojenia potrzeb jednej osoby przez dwa lata! zakładając spożycie dwóch litrów napojów dziennie. Zaprawa w systemie Dryfix jest gotowa, a zatem nie wymaga mieszania w betoniarce i nie ma zużycia prądu potrzebnego do jej uruchomienia. Ściany są suche zaraz po wymurowaniu, a dom nie wymaga włączania urządzeń osuszających mury, które konsumują energię. Co więcej – sucha ściana gwarantuje utrzymanie ciepła w budynku zgodnie z założeniami projektowymi od samego początku jego użytkowania, co eliminuje dodatkowe straty energii w tym okresie. Do ściany nie przenika wilgoć pochodząca z suchej zaprawy, a to minimalizuje ryzyko zagrzybień w ścianie.

Wygoda i komfort

Budując dom każdy inwestor kieruje się własnymi potrzebami, jednak tym, co łączy wszystkich budujących jest myślenie o zdrowiu i bezpieczeństwie swojej rodziny. We własnym domu chcemy się czuć dobrze, dlatego dokonując wyborów, szukamy złotego środka. Takiego, który z jednej strony zaspokoi nasze potrzeby, a z drugiej da nam pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy i nie będzie źródłem stresu w przyszłości. Dlatego w koncepcję „dyskretnego luksusu” idealnie wpisują się także gotowe komfortowe, nowoczesne i bezpieczne domy ceramiczne, które firma Wienerberger stworzyła wspólnie z dwiema doświadczonymi pracowniami architektonicznymi – LK&PROJEKT oraz PRO-ARTE w ramach inicjatywy „Dom na przyszłość”. Charakteryzują się one zwartą, współczesną bryłą, wysoką estetyką i funkcjonalnością, a także spełniają obecne, jak i przyszłe normy dotyczące energooszczędności. 

Każdy z przedstawionych pomysłów – LK&1775 oraz WELS – dodatkowo bazuje na znanej od kilku lat koncepcji e4, czyli ceramicznego domu niskoemisyjnego, będącego odpowiedzią firmy Wienerberger na potrzebę energooszczędnego i zdrowego budownictwa, realizowanego przy wysokim poszanowaniu środowiska oraz dbałości o komfort życia domowników. Dzięki niej budowa domu w duchu „quiet luxury” staje się jeszcze bardziej realna i osiągalna dla wszystkich.

Cała oferta „Domu na przyszłość” dostępna jest na stronie: https://www.wienerberger.pl/co-nas-wyroznia/dom-na-przyszlosc-wienerberger.html

[1] Dane dotyczące redukcji wskaźnika emisyjności bazują na wewnętrznych wyliczeniach firmy Wienerberger.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger
#czytelnia #elewacje, fasady #ściany #klinkier #wienerberger

Więcej tematów: