Ozonowanie mieszkania - czym jest i kiedy warto je wykonać?

Podziel się:

Ozonowanie pomieszczeń staje się coraz popularniejszą metodą ich dezynfekcji i odświeżania przestrzeni mieszkalnych. Korzystają z niej nie tylko właściciele firm, ale także klienci indywidualni. W jakim celu stosuje się ozonowanie pomieszczeń, na czym ono polega i co można dzięki niemu zyskać? Kiedy warto zdecydować się na zamówienie usługi i jak przebiega jej realizacja? Zachęcamy do lektury.

mężczyzna dezynfekujący mieszkanie

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie pomieszczeń polega na dostarczeniu do nich odpowiedniej ilości ozonu, który miesza się z powietrzem wypełniającym pomieszczenie. Ozon to cząsteczka tlenu zawierająca nie dwa, a trzy atomy - trzeci atom łatwo oddziela się od dwóch pozostałych, wchodząc w reakcje z obecnymi w naszych mieszkaniach innymi związkami chemicznymi (także związkami organicznymi) i powodując ich utlenienie do dwutlenku węgla, tlenków i wody.

W jakim celu wykonuje się ozonowanie mieszkania?

Metodę ozonowania pomieszczeń stosuje się w celu pozbycia się z nich szkodliwych drobnoustrojów oraz niepożądanych zapachów. Ponadto ozon dezynfekuje powierzchnie, a nie tylko powietrze. Pozwala pozbyć się:

  • alergenów - na przykład z sierści zwierząt domowych,
  • chorobotwórczych zarazków, do których należą wirusy, bakterie i grzyby,
  • pleśni i grzybów,
  • ozonowanie niweluje również nieprzyjemne zapachy - odzwierzęce, spaleniznę, zapach dymu tytoniowego, itp.

Warto zaznaczyć, że ozonowanie mieszkania jest metodą o różnych zastosowaniach, np. mały, domowy generator ozonu nadaje się do codziennego użytku, na przykład w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, można nim wykonać też ozonowanie samochodu. Innym zastosowaniem jest ozonowanie żywności (służą do tego specjalne spożywcze generatory ozonu).

Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie?

Warto pamiętać, że żadne domowe metody utrzymania czystości w pomieszczeniach, wietrzenia i odświeżania powietrza w nich nie zapewniają skutecznej dezynfekcji każdego zakamarka. Natomiast gaz jest wszędobylski, co oznacza, że wypełnia każdą wolną przestrzeń - także wnętrza szuflad i szafek, szczeliny pod i za meblami czy listwami, czyli wszędzie tam, gdzie zwykle nie zaglądamy. Ozon natomiast dotrze do nich i zdezynfekuje je bez dodatkowych nakładów pracy. Jest kilka sytuacji, w których szczególnie warto się zdecydować na zastosowanie tej metody.

pracownik w trakcie dezynfekcji mieszkania

Dezynfekcja ozonem wskazana jest między innymi w domach, w których mieszkają alergicy i astmatycy - wysoka skuteczność ozonowania pomieszczeń pozwala usunąć z pomieszczenia wszelkiego rodzaju alergeny takie jak pyłki traw i drzew, roztocza, białka śliny zwierząt sprawiając, że dom staje się dla nich bezpieczną, wolna od zagrożeń przestrzenią. 

Kolejną wskazaniem do zamówienia ozonowania jest choroba zakaźna u jednego z domowników, w takiej sytuacji ozonowanie pozwala pozbyć się z pomieszczeń wirusów i bakterii, które mogą stanowić źródło zakażenia pozostałych domowników. Inną grupą klientów są ci, którzy posiadają zwierzęta domowe i pragną odświeżyć swoje mieszkania, pozbyć się nieprzyjemnego zapachu moczu, wydalin i wydzielin.

Z usługi ozonowania pomieszczeń chętnie korzystają także nabywcy mieszkań po osobach starszych lub po zgonach. Jeśli w mieszkaniu wybuchł pożar, to również warto zdecydować się na ozonowanie, które pozwoli usunąć z niego uporczywy zapach spalenizny. Podobnie z mieszkaniami czy domami po zalaniu, w których chętnie rozwijają się niezwykle szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśnie. I wreszcie - zabieg może być alternatywa dla klasycznej dezynsekcji, czyli zabiegu tępienia owadów (pchły, wszy, pluskwy, itp.).

Jak przebiega proces ozonowania mieszkania?

Ozonowanie mieszkania jest zabiegiem, który przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie cennych mebli i przedmiotów. Ozon może wejść bowiem w niekorzystne reakcje i spowodować zniszczenie niektórych materiałów, na przykład skóry służącej do tapicerowania mebli. Zanim zaczniemy ozonować mieszkanie, należy je więc usunąć, a jeśli nie jest to możliwe, zabezpieczyć je szczelnie owijając folią.

Jeśli zabieg ozonowania ma się odbywać tylko w jednym pomieszczeniu, to konieczne jest uszczelnienie pomieszczenia, aby osiągnąć optymalne stężenie ozonu - trzeba pamiętać, że gaz ten jest cięższy od powietrza, a więc ma ograniczoną możliwość migracji między pomieszczeniami. Jeśli dezynfekcja będzie obejmowała cały dom lub mieszkanie, to każdym pomieszczeniu powinny zostać zamknięte okna i drzwi oraz wyloty kanałów wentylacyjnych.

dwaj pracownicy dezynfekują salon

Ozon ma nasilone działanie drażniące na błony śluzowe układu oddechowego i oczu - zarówno w przypadku ludzi, jak i domowych pupili. W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą więc przebywać ludzie i zwierzęta domowe, warto też wynieść rośliny.

Czy to bezpieczne?

Wielu klientów zastanawia się przede wszystkim na tym, czy ozonowanie pomieszczeń jest zabiegiem bezpiecznym. Tak, jest to zabieg bezpieczny, ale pod warunkiem zachowania określonych środków bezpieczeństwa:

  • należy pamiętać, że ozon w dużych stężeniach ma drażniący wpływ na błonę śluzową dróg oddechowych - dlatego też nie wolno ozonować mieszkania, w którym przebywają ludzie;
  • tlen jest wprawdzie niepalny, ale wzmaga spalanie się innych, palnych, związków chemicznych i substancji - w związku z tym ozonowanie wykonywać można wyłącznie w sytuacji braku narażenia na czynniki, które powodują płomień;
  • nie wolno również wykonywać zabiegu w środowisku gazów palnych (np. przy nieszczelnej instalacji gazowej).

Jeśli warunki te zostaną spełnione, ozonowanie mieszkania nie będzie w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia.

Kiedy można wrócić do domu po ozonowaniu?

Czas trwania ozonowania w zamkniętym pomieszczeniu wynosi od jednej do kilku godzin, w zależności od wielkości i ilości pomieszczeń. Po zabiegu należy wnętrza dobrze przewietrzyć otwierając wszystkie okna, a po upływie około 4 godzin można bez obaw wrócić do domu. Po ozonowaniu jeszcze przez kilka dni może się w pomieszczeniach utrzymywać charakterystyczny zapach ozonu, który nie jest jednak szkodliwy. Jeśli masz wątpliwości, specjaliści wykonujący zabieg z pewnością udzielą Ci profesjonalnej porady.

Czy więc warto korzystać z ozonowania?

Zdecydowanie tak - ozon to skuteczne narzędzie, które pozwoli Ci się pozbyć z domu nie tylko przykrego zapachu, ale także alergenów, szkodliwych pleśni i grzybów oraz czynników chorobotwórczych. Prawidłowo wykonany zabieg jest także całkowicie bezpieczny.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #instalacje #w wewnatrz_bud #wentylowanie #klimatyzator #Wentylacja i klimatyzacja #materiał partnera #ozonowanie #dezynfekcji

Więcej tematów: