Jakie wymiary może mieć rusztowanie warszawskie?

Podziel się:

Tymczasowa konstrukcja, czyli rusztowanie jest niezbędne podczas prowadzenia wielu prac szczególnie na wysokościach i zapewnia łatwy dostęp pracownikom do obiektów podczas wykonywanych prac.

Rusztowania, które od wielu lat cieszą się w naszym kraju popularnością to rusztowania warszawskie. Największym atutem rusztowania warszawskiego jest jego lekkość, łatwość w montażu i mała powierzchnia magazynowania.

Rusztowanie warszawskie wykorzystuje się nie tylko do prac na zewnątrz, rusztowanie to idealnie sprawdza się również wewnątrz pomieszczeń.

rusztowanie

Rusztowanie warszawskie -charakterystyka

Każdy element rusztowania warszawskiego wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje bezpieczeństwo osobom wykonującym pracę, ale również zapewnia trwałość konstrukcji.

Rusztowanie warszawskie zbudowane jest z modułów, które składają się z ram wykonanych ze stalowych rur.

Rusztowanie warszawskie- wymiary

Jakie wymiary posiada ramka rusztowania warszawskiego? Pojedynczy moduł, który waży około 10 kg, jest długi na 150 cm a wysoki na 70 cm.

Rusztowania warszawskie- jak ustawić?

Mimo tego, że montaż rusztowania warszawskiego jest bardzo prosty, to zgodnie z § 109 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy montować nie mogą go zwykli pracownicy.

Montażu rusztowania mogą dokonać jedynie montażyści rusztowań, którzy powinni posiadać odpowiednie uprawnienia. Osoby takie muszą przejść szkolenie i uzyskać pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Wszystkie elementy rusztowania łączy się ze sobą za pomocą metody czopowej- dopasowując tuleje i czopów. Takie rozwiązanie nie dopuszcza błędów montażowych, zapewnia ich stabilność i przyczynia się do większego bezpieczeństwa osób wykonujących pracę na wysokościach.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi rusztowań, rusztowanie warszawskie musi być osadzone na odpowiednio utwardzonym gruncie. Podstawa może być zwykła, regulowana lub śrubowa. Ze względu na bezpieczeństwo pracowników zabronione jest stawianie rusztowania bezpośrednio na grząskim gruncie, czy też podparciu z desek.

Ze względu na prostą konstrukcję rusztowania, łatwo można je złożyć i przestawić w inne miejsce. Dodatkowym atutem rusztowania są kółka, dzięki którym- jeśli teren na to pozwala- bez problemu można przesuwać całe rusztowanie w dowolne miejsce, bez konieczności demontażu całości.

 WAŻNE- należy pamiętać, że wszystkie rusztowania przejezdne muszą być zabezpieczone co najmniej w dwóch miejscach, aby zapobiec przypadkowemu przemieszczaniu.

Rusztowanie warszawskie- odbiór

Rusztowanie warszawskie może być dopuszczone do użytkowania przed rozpoczęciem prac wyłącznie po oficjalnym odbiorze przez kierownika budowy.

Odbioru może dokonać również inna osoba, która legitymuje się uprawnieniami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Taki odbiór potwierdzony jest w protokole odbioru technicznego.

Rusztowanie warszawskie- wymagania

Dlatego że praca na rusztowaniu, to praca na wysokościach to rządzi się swoimi prawami. Rusztowanie warszawskie zgodnie z przepisami powinno:

  • posiadać pomost o powierzchni roboczej wystarczającej dla osób wykonujących roboty oraz do składowania narzędzi i niezbędnej ilości materiałów,
  • posiadać stabilną konstrukcję dostosowaną do przeniesienia obciążeń,
  • zapewniać bezpieczną komunikację i swobodny dostęp do stanowisk pracy,
  • zapewniać możliwość wykonywania robót w pozycji niepowodującej nadmiernego wysiłku,
  • posiadać poręcz ochronną,
  • rusztowania stojakowe powinny posiadać piony komunikacyjne.
    rusztowanie na kółkach

Rusztowanie warszawskie do jakiej wysokości

Szczegółowe informacje dotyczące budowania rusztowania warszawskiego- na jaką maksymalną wysokość może być postawione- są zazwyczaj zapisane w dokumentacji techniczno-ruchowej która wydaje producent danego rusztowania.

Najczęściej jednak rusztowania warszawskie można budować maksymalnie do 5 metrów wysokości. Wszystko zależy od typu terenu, strefy obciążenia wiatrem itp.

Wysokość rusztowania można nieznacznie zwiększyć, jeśli rusztowanie to zakotwi się do ściany, przy której ma być ustawione.

Dokumentacja producenta szczegółowo określa  również liczbę kotwień, które należy wykonać ze względu na wysokość rusztowania.

Rusztowanie warszawskie - jak usztywnić

Mimo tego, że rusztowania warszawskie cechuje to, że po zmontowaniu jest wytrzymałe i bezpieczne, producenci zalecają, aby stosować dodatkowe wzmocnienia w postaci dodatkowych zabezpieczeń- poręcze czy balustrady. Konstrukcję można również usztywnić przekątnymi stężeniami- co w budownictwie jest często stosowane.

Ważne jest także, aby pomosty robocze — które nie mogą być zwykłymi deskami — były mocowane do ram zgodnie z instrukcją producenta.

Rusztowanie warszawskie- zastosowanie

Jak już wcześniej pisaliśmy, montaż rusztowania warszawskiego odbywa się bardzo szybko, dlatego firmy budowlane i remontowe korzystają z niego szczególnie podczas niewielkich inwestycji. Rusztowanie warszawskie wykorzystywane jest:

  • przy pracach murarskich;
  • dociepleniach;
  • tynkowaniu;
  • malowaniu;
    czyszczeniu;
  • pracach szklarskich i instalacyjnych;
  • pracach renowacyjnych, konserwatorskich, dekoracyjnych itp.

Rusztowanie warszawskie może być wykorzystywane zarówno na zewnątrz- plac budowy, jak i wewnątrz pomieszczeń.

pracownik

Rusztowanie warszawskie- kupić czy wypożyczyć?

Lepiej kupić czy wypożyczyć? Tak naprawdę jest to bardzo indywidualna decyzja.

Rusztowania można kupić w specjalistycznych sklepach z materiałami budowlanymi, cena jednej ramki rusztowania to koszt 13-15 złotych, za całe przęsło takiego rusztowania musimy zapłacić co najmniej 100 złotych. Po obliczeniu metrażu okazuje się, że zakup takiego rusztowania to nie mały koszt i trzeba liczyć się z wydaniem kilku tysięcy złotych.

Wypożyczenie takiego rusztowania wychodzi zdecydowanie taniej, zaletą jest również to, że firmy w swojej ofercie posiadają darmowy transport pod wskazany adres na plac budowy (co czyni dodatkowe cięcie kosztów). W przypadku wypożyczonego rusztowania mamy również pewność, że rusztowanie będzie posiadać wszelkie atesty.

Firmy wypożyczające rusztowania mają również w ofercie jego profesjonalny montaż i demontaż, co z pewnością jest bardzo wygodną opcją i pozwoli zaoszczędzić czas. A dzięki profesjonalnemu montażowi zapewniamy swoim pracownikom bezpieczne miejsce pracy.

Podsumowanie

Jeżeli potrzebujesz wykonać pracę na wysokościach, to warto wybrać rusztowanie warszawskie, które może być wykorzystywane zarówno w środku jak i na zewnątrz budynku. Jest ono proste w budowie, lekkie, nie zajmuje dużo miejsca i cieszy się ogromną popularnością wśród budowniczych.

Można je kupić w sklepie budowlanym, ale istnieje również opcja wypożyczenia. Jeżeli zdecydujesz się na wypożyczenie, będziesz miał pewne rusztowanie warszawskie z atestami, oraz fachowców, którzy dowiozą, złożą i zdementują warszawskie rusztowanie.

Opcja, na którą się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie!

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#narzędzia #maszyny #budowa #do dom #poradnik #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe #materiał partnera #narzędzia - czytelnia #rusztowanie #rusztowania

Więcej tematów: