Domy prefabrykowane. Co warto o nich wiedzieć?

Podziel się:

hand-presenting-model-house-home-loan-campaign
Domy prefabrykowane to rozwiązanie bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Powoli zaczyna się ono coraz odważniej przebijać również do polskiej rzeczywistości. Na czym polega ten rodzaj stawiania konstrukcji? Jakie są zalety oraz wady takiego rozwiązania? Oto co warto wiedzieć o budowie domu z prefabrykatów!

Czym są domy prefabrykowane?

Budowa domu z prefabrykatów to coraz popularniejszy sposób stawiania konstrukcji. W przeciwieństwie do domów szkieletowych, gdzie szkielet budynku jest wykonywany bezpośrednio na placu budowy, w tym przypadku poszczególne elementy domu (prefabrykaty) są wykonywane w fabryce. Następnie przewozi się je na miejsce i łączy ze sobą.

Stawianie tego rodzaju domu jest proste, ponieważ właściwie wszystkie jego części zostaną wyprodukowane fabrycznie. Wśród nich wymienić można m.in. ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy czy dach. Są one tworzone na wymiar, według indywidualnych wytycznych. Domy prefabrykowane pod klucz to rozwiązanie, które posiada wiele różnych zalet. Jakich?

Zalety domów prefabrykowanych

Wśród największych zalet domów prefabrykowanych wymieniany jest krótki czas budowy. Postawienie samej konstrukcji to czasem kwestia jedynie kilku dni. Proces wykańczania wnętrza to kilka miesięcy, co nadal jest czasem o wiele krótszym niż w przypadku budowy klasycznego domu. Warto również zauważyć, że ze względu na szybkie montowanie gotowych elementów, budowa nie jest ograniczona porą roku.

Osoby, które zdecydowały się na budowę domów z prefabrykatów, wskazują także na dobrą izolację cieplną gotowych ścian. Przekłada się ona bezpośrednio na większą energooszczędność domu. Oprócz tego ściany produkowane w fabryce nie charakteryzują się dużą grubością, dzięki czemu zdecydowanie zwiększa się powierzchnia użytkowa według domu.

Wady domów prefabrykowanych

Niestety, każdy medal ma dwie strony. Nie inaczej jest w przypadku domów prefabrykowanych. Jakie ich mankamenty można wyodrębnić? Przede wszystkim są to wyższe koszty budowy niż w przypadku tradycyjnego domu. Wynika to z konieczności zakupu gotowych, specjalnie przygotowywanych wcześniej części. Niektórzy mogą mieć także trudności ze sfinansowaniem budowy, ponieważ ze względu na krótki czas, wymaga ona zapłacenia z góry.

Warto również zwrócić uwagę, że budowa domu prefabrykowanego wymaga dobrego dojazdu na posesję. Dlaczego? Z racji składania konstrukcji z gotowych elementów, konieczne jest ich przetransportowanie na posesję za pomocą ciężkiego sprzętu. Przy budowie często wykorzystywany jest dźwig. Wszystkie pojazdy muszą mieć możliwość bezproblemowego dojazdu na działkę budowlaną.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#fundamenty #izolacje #ściany #fasada #izolacja #do sciany #poradnik #materiał partnera

Więcej tematów: