Podłączenie do kanalizacji miejskiej z zastosowaniem domowej przepompowni ścieków

Podziel się:
Podłączenie domu do sieci kanalizacji to jedna z najważniejszych inwestycji, które możemy zrobić w naszym domu. Dzięki temu zyskujemy wygodę i komfort, a przede wszystkim dbamy o środowisko, unikając zanieczyszczenia lokalnych gruntów i wód. Jednakże, wiele osób wciąż nie podłączyło swojego domu do sieci kanalizacyjnej, co może skutkować dotkliwą karą finansową. W takim przypadku, jednym z rozsądniejszych rozwiązań może być zainstalowanie przydomowej przepompowni ścieków.

Przepompownia wewnętrzna Aqualift S 100 / mat. KESSELPrzepompownia wewnętrzna Aqualift S 100 / mat. KESSEL
Przepompownia ścieków to urządzenie, które służy do przepompowywania ścieków z domu do sieci kanalizacyjnej. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku, gdy dom położony jest na nierównym terenie, gdzie rura kanalizacyjna znajduje się na poziomie niższym niż poziom domu, a kanał kanalizacyjny na wyższym. Dzięki zainstalowaniu przepompowni, ścieki są przepompowywane z domu na wyższy poziom, a następnie kierowane do kanalizacji miejskiej.

Przepompownia zewnętrzna Aquapump Small / mat. KESSELPrzepompownia zewnętrzna Aquapump Small / mat. KESSEL

Korzyści z zastosowania domowych przepompowni ścieków

Podłączenie się do istniejącej sieci kanalizacyjnej z wykorzystaniem przydomowej przepompowni ma wiele korzyści. Przede wszystkim, pozwala na uniknięcie kary finansowej za brak podłączenia do kanalizacji miejskiej. W niektórych gminach i miastach, niepodłączenie się do kanalizacji miejskiej może skutkować nałożeniem kary finansowej, która w przypadku dłuższego braku podłączenia może sięgnąć nawet kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Instalacja przepompowni jest zwykle znacznie tańsza niż kara finansowa, a dodatkowo pozwala na korzystanie z kanalizacji miejskiej, co zwiększa wygodę i komfort życia.

Ochrona środowiska to kluczowy obszar dla ochrony naszego życia / mat.www.pixabay.comOchrona środowiska to kluczowy obszar dla ochrony naszego życia / mat.www.pixabay.com
Kolejną korzyścią z podłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej jest ochrona środowiska. W przypadku, gdy dom nie jest podłączony do kanalizacji, ścieki są zazwyczaj odprowadzane do szamba, które po pewnym czasie musi być opróżnione. Opróżnienie szamba wiąże się z kosztami oraz ryzykiem zanieczyszczenia gruntów i wód. Dzięki podłączeniu domu do kanalizacji miejskiej, ścieki są oczyszczane w oczyszczalniach miejskich, co znacznie ogranicza ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska.

Kary finansowe za brak podłączenia do sieci kanalizacyjnej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciele nieruchomości są zobowiązani do podłączenia swojego domu do sieci kanalizacyjnej, jeśli istnieje taka możliwość. Jeśli nieruchomość znajduje się w obszarze objętym siecią kanalizacyjną, a właściciel nie podłączy swojego domu do sieci w terminie określonym przez władze lokalne, może zostać ukarany grzywną w kwocie pięciu tysięcy złotych, a w przypadku samorządów może to być nawet pięćdziesiąt tysięcy złotych kary. W całym kraju, począwszy od sierpnia 2022 roku, trwają wzmożone kontrole nieruchomości "wyposażonych" w szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dane szacunkowe mówią, że w Polsce mamy ponad 10 milionów gospodarstw domowych nie podłączonych do sieci kanalizacyjnej. Skutkuje to niekontrolowanym odprowadzaniem z nich ścieków w przypadku około 80 - 90 proc. bezpośrednio do środowiska. Do kontroli wyznaczeni zostali lokalni pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Straż Miejska lub lokalne służby. Sprawdzają nie tylko w jaki sposób są odprowadzane ścieki, ale też dokumentację w zakresie odbioru nieczystości i zawartych w tym umów.

Przydomowe przepompownie – skuteczne rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości

Podsumowując, podłączenie domu do istniejącej sieci kanalizacyjnej z wykorzystaniem przydomowej przepompowni to korzystne rozwiązanie dla naszego domu, środowiska oraz portfela. Przede wszystkim zapobiega ono skażeniu środowiska naturalnego.

Gospodarka wodno-ściekowa jest ważnym elementem ochrony środowiska, ponieważ pozwala na uniknięcie zanieczyszczenia gleby i wody gruntowej. Wprowadzanie ścieków do rzek, jezior czy morza zagraża nie tylko zdrowiu ludzi, ale również całemu naszemu ekosystemowi.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: KESSEL
#czytelnia #instalacje #kessel #kanalizacja #Instalacje kanalizacyjne

Więcej tematów: