Polacy ruszyli po kredyty i pożyczki ze stałym oprocentowaniem

Podziel się:
Przez stale rosnące stopy procentowe Polacy chcą mieć pod kontrolą swoje finanse i zabezpieczyć się przed wzrostem rat ewentualnych zobowiązań. A wydatki zdają się nie mieć końca – szczególnie w dobie inflacji sięgającej już 16%. Wraz z ekspertami Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jaka jest odpowiedź banków na takie potrzeby?

Fot. Totalmoney.plFot. Totalmoney.pl
Większość ofert kredytowych opiera się na oprocentowaniu zmiennym. W marcu 2020 roku stopy procentowe zostały obniżone przez RPP do rekordowego poziomu 0,5 proc. z ówczesnych 3,5 proc. To natomiast zachęciło spore grono konsumentów do zaciągnięcia w owym czasie zobowiązań finansowych w bankach: koszty kredytów były wyjątkowo niskie, a zdolność kredytowa wysoka. Po jedenastej już podwyżce stóp procentowych obecnie ich wysokość to 6,75 proc. Inflacja, rosnące koszty życia i coraz wyższe raty kredytów zmieniły podejście potencjalnych kredytobiorców do pożyczania pieniędzy. Teraz istotnym jest, aby rata nie ulegała dynamicznym zmianom, a to zapewnia stałe oprocentowanie kredytów i pożyczek.

Stałe znaczy bezpieczne

Zmienne oprocentowanie od lat przodowało na polskim rynku kredytów. Stabilny i relatywnie niski poziom stóp procentowych stanowił idealny grunt do zaciągania tego typu zobowiązań. Rzadko kto zdawał sobie sprawę, że harmonogram spłaty w każdej chwili może ulec zmianie, ale ponieważ nie działo się tak - to ani klienci, ani banki nie naciskały na promowanie ofert ze stałym oprocentowaniem. Ostatnia, wrześniowa decyzja o podwyżce stóp spowodowała, że raty kredytów w wielu przypadkach wzrosły dwukrotnie.
REKLAMA:

Kredyt gotówkowy o stałym oprocentowaniu - podobnie jak i kredyt hipoteczny - pozwala lepiej zaplanować domowe finanse. To dlatego, że jest odporny na wahania stóp procentowych i WIBOR®-u. W ten sposób przez określony w umowie czas spłaty zobowiązania rata będzie miała taką samą wysokość. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że po kolejnej decyzji RPP bank ponownie zaskoczy nas pismem z informacją podwyżce. - Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

Dotychczas nie wszystkie banki posiadały w swojej ofercie kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem. Przyczyna tego stanu była bardzo prozaiczna – brak zainteresowania. Dziś sytuacja zmieniła się o 180 stopni, a banki mają świadomość, że dla klienta ważne jest przede wszystkim jego bezpieczeństwo finansowe. Stąd w promowanych produktach większość posiada stałe, znane i niezmienne koszty.

Ale czy taki kredyt jest pozbawiony wad? Oczywiście, że nie. Po pierwsze może być on droższy od tej opcji, ze zmiennym oprocentowaniem ponieważ banki w taki sposób rekompensują sobie stabilność oferty i brak wahań związanych z rynkowymi zmianami stóp. Jednak w obecnej sytuacji na stałej racie mało kto straci, a przede wszystkim może skorzystać. Po drugie – niektóre instytucje finansowe wprowadziły tzw. czasowo stałe oprocentowanie. To swojego rodzaju haczyk, który zakłada, że stałe koszty zobowiązania są zaplanowane na 3-5 lat. Po tym czasie kredyt przechodzi w opcję zmienną i znowu może zaskoczyć konsumenta. Dlatego tak ważnym jest, aby podczas podpisywania umowy zwrócić uwagę czy stałe oprocentowanie obowiązuje przez cały jej czas, czy np. przez pierwsze 24 miesiące.

E-commerce też reaguje na zmieniające się potrzeby

Szukając najlepszej oferty kredytu, warto skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi, takich jak np. porównywarki usług finansowych. Analizowane oferty są na bieżąco konsultowane z bankami. To szybki i prosty sposób na znalezienie korzystnego kredytu i dostęp do pełnej informacji na jego temat.

Odpowiadając te rosnące potrzeby konsumentów w Totalmoney.pl powstała nowa funkcjonalność, czyli porównanie ofert ze stałym i zmiennym oprocentowaniem. To informacja mówiąca o tym, czy gwarancja stałej raty jest opłacalna, czy jednak dużo droższa niż przy oprocentowaniu zmiennym. Wszystko zależy preferencji potencjalnego kredytobiorcy – dodaje ekspert.

Dopóki sytuacja na rynku się nie ustabilizuje, a ceny przestaną tak dynamicznie rosnąć, warto wziąć „finanse z swoje ręce” i każdorazowo weryfikować wszystkie możliwe scenariusze.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Totalmoney.pl
#wiadomości #kredyt #prawo

Więcej tematów: