Młodzi architekci budują lepszą przyszłość. Podsumowanie VIII edycji B4YA oczami Saint-Gobain Glass

Podziel się:
Dobiegła końca VIII edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Builder for Young Architects. Mimo utrudnionych warunków spowodowanych pandemią cieszyła się ona niemałym zainteresowaniem młodych projektantów, którzy podjęli wyzwanie organizatorów prezentując z zaangażowaniem autorskie wizje architektoniczne podparte zdobytą wiedzą. Do konkursu „Wyzwanie młodego architekta” zgłoszonych zostało prawie 230 prac, zatem wybór zwycięskich projektów okazał się niezwykle trudny.

Celem zainicjowanego przez redakcję miesięcznika „Builder” i realizowanego wspólnie z partnerami programu „Builder for Young Architects” jest zwiększanie wiedzy młodych projektantów, podnoszenie ich kwalifikacji, kształtowanie kariery zawodowej oraz popularyzowanie twórczych osiągnięć. Zakłada on promocję nowoczesnych materiałów budowlanych i rozwiązań technologicznych, a także podkreślanie ich roli w procesie świadomego i zrównoważonego projektowania obiektów. Do uczestnictwa w programie zaproszono wiodące firmy z branży budowlanej. Partnerem Strategicznym wydarzenia od lat jest Saint-Gobain Glass, dostawca innowacyjnych rozwiązań i systemów szklanych do wnętrz i fasad.

Praca konkursowa „Wyzwanie Młodego Architekta”. Projekt: MISSION POSSIBLE z wykorzystaniem szkła ECLAZ Saint-Gobain. Autorzy: Szymon Chrzanowski - Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Sebastian Krawczyk - Wydział Architektury Politechniki WrocławskiejPraca konkursowa „Wyzwanie Młodego Architekta”. Projekt: MISSION POSSIBLE z wykorzystaniem szkła ECLAZ Saint-Gobain. Autorzy: Szymon Chrzanowski - Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Sebastian Krawczyk - Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Tegoroczna edycja programu Builder for Young Architects była inna niż poprzednie. Przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną organizatorzy musieli zrezygnować z dotychczasowej formuły wydarzeń i przenieść cykl wykładów oraz warsztatów edukacyjnych do Internetu. Dni Młodego Architekta pod hasłem „4FutureDay” odbywały się online na wydziałach architektury najlepszych polskich uczelni technicznych, m.in. Politechniki Warszawskiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Śląskiej, Poznańskiej, AGH czy UTP w Bydgoszczy. Na przestrzeni dwóch miesięcy w webinariach wzięło udział prawie 1500 studentów budownictwa i architektury, a prelekcje wygłaszali wybitni architekci oraz menadżerowie i doradcy techniczni z firm partnerskich. Każdy z wykładów dotyczących nowoczesnych rozwiązań projektowych i technologii wykorzystywanych we współczesnych budynkach był okazją do prowadzenia pogłębionej dyskusji z uczestnikami.

Innowacyjne szkło, coraz śmielej wykorzystywane w architekturze, jest doskonałym przykładem tego, jak troszczyć się o dobry design obiektów, ale i patrzeć na projekty w dużo szerszej perspektywie i traktować je jako inwestycję, która przyniesie korzyści samym użytkownikom, jak i planecie. – mówi Benedykt Korduła, dyrektor marketingu Saint-Gobain Glass. – Co roku podczas spotkań w ramach cyklu Builder for Young Architects dzielimy się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z utalentowaną młodzieżą, skupiając się na podkreśleniu roli wysokiej jakości rozwiązań ze szkła w nowoczesnym budownictwie.

Praca konkursowa „Wyzwanie, które łączy”. Projekt hotelu w Lublinie z wykorzystaniem szkła Saint-Gobain. Autorzy: Aleksandra Janczak, Bartłomiej Rozumski, Aleksandra Tofil - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie; Łukasz Dubel - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki LubelskiejPraca konkursowa „Wyzwanie, które łączy”. Projekt hotelu w Lublinie z wykorzystaniem szkła Saint-Gobain. Autorzy: Aleksandra Janczak, Bartłomiej Rozumski, Aleksandra Tofil - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie; Łukasz Dubel - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Wiedząc, że przyszłość polskiej architektury leży w rękach architektów młodej generacji, organizatorzy programu za cel nadrzędny stawiają szerzenie wiedzy z zakresu budownictwa i możliwość jej zastosowania w praktyce. Wszystko po to, by studenci mogli kształtować swoją karierę już na tym etapie.

Dobrze dobrane szkło do projektu to podstawa, a architekt musi potrafić zdecydować, który z szerokiej gamy produktów najlepiej spełni założenia projektowe. Niskoemisyjne, przeciwsłoneczne, antyrefleksyjne, grzewcze czy aktywne – każde z nich ma inne właściwości, lecz łączy je jedno: kompleksowa troska o ludzi i klimat, w myśl pryncypium „Making The World a Better Home” – dodaje Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Wspólnie kreujemy trendy nowoczesnego budownictwa w duchu zrównoważonego rozwoju i mamy przekonanie, że łączy nas pasja do poprawy komfortu życia z poszanowaniem środowiska.

Projektowanie własnej przyszłości zawodowej

B4YA to nie tylko wykłady i panele dyskusyjne, lecz również szeroko zakrojone działania zapewniające studentom dobry start w zawodową przyszłość. Doświadczenie i umiejętności zdobyte przez uczestników w ramach warsztatów z zakresu materiałów, technologii budowlanych i procesów projektowych, a także praktyczna wiedza pozyskana w wyniku konsultacji z ekspertami, architektami i przedstawicielami wiodących przedsiębiorstw budują ich silniejszą pozycję na rynku pracy i wyróżniają na tle konkurencji. Udział w programie niewątpliwie zwiększa ich szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska w najlepszych biurach projektowych i firmach w kraju czy za granicą.

Praca konkursowa „Wyzwanie Młodego Architekta”. Projekt: VACUUM z wykorzystaniem szkła ECLAZ Saint-Gobain. Autor: Michał Kacprzyk - Wydział Architektury Politechniki PoznańskiejPraca konkursowa „Wyzwanie Młodego Architekta”. Projekt: VACUUM z wykorzystaniem szkła ECLAZ Saint-Gobain. Autor: Michał Kacprzyk - Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej

Przyszłość budownictwa jest w rękach młodych

Ważnym elementem programu B4YA jest promowanie talentów i kreatywnych wizji młodych adeptów architektury i budownictwa. Próbą sprawdzenia ich umiejętności i posiadanej wiedzy jest coroczny Konkurs dla Młodych Architektów.

W tym roku przed uczestnikami postawiono dwa zadania: „Wyzwanie młodego architekta”, które pozwoliło na zaprezentowanie autorskich projektów na dowolny temat oraz „Wyzwanie, które łączy” skierowane do zespołów architektów i inżynierów.

Tegoroczny poziom konkursu był bardzo wysoki, a tematyka bardzo zróżnicowana, choć zgłoszone projekty zauważalnie lawirowały wokół troski o dobra wspólne: powstrzymania szybko postępujących zmian klimatu i niszczącej działalności człowieka, rewitalizacji istniejących obiektów i nadawania im drugiego życia, a także zwiększania świadomości społecznej – zarówno klimatycznej, jak i historycznej czy kulturowej. Młodzi projektanci ponownie zaskoczyli jurorów niekonwencjonalnymi, pełnymi głębokich przemyśleń pomysłami, które stanowiły ich autorską odpowiedź na problemy ówczesnego świata. Wyłonienie autorów najlepszych prac było nie lada wyzwaniem dla Kapituły, w skład której wchodzili wybitni polscy architekci i inżynierowie o uznanym dorobku twórczym, a także przedstawiciele wiodących marek budowlanych (Partnerów programu) oraz przedstawiciele redakcji i Rady Programowej miesięcznika „Builder”.
REKLAMA:

W pracach konkursowych szukamy rozwiązań, które zachwycą nas swoją oryginalnością, wyjściem poza schematy myślenia, nowoczesnym, odpowiedzialnym i przyszłościowym podejściem do projektowania, objawiającym się zastosowaniem wysokiej jakości materiałów oraz innowacyjnych technologii zgodnie z obowiązującymi normami i w poszanowaniu zasad szeroko pojętego, zrównoważonego budownictwa – wyjaśnia architekt Maciej Jeżewski, członek Kapituły i Architectural Projects Specification Manager w Saint-Gobain Glass.

Odczarowanie przestrzeni miejskiej, otwarcie jej na przyrodę i kompleksowe zastosowanie profesjonalnych rozwiązań – konkurs „Wyzwanie młodego architekta” ponownie udowodnił, jak bardzo świadomi są polscy młodzi projektanci. Umiejętność wyrażania własnego stanowiska wobec przyszłości ludzkości i planety jest równie ważna w procesie projektowania, co stosowanie wysokiej jakości, ekologicznych materiałów.

Zwycięskie projekty można podziwiać w najnowszym numerze magazynu Builder i na stronie builder4future.pl.Zwycięskie projekty można podziwiać w najnowszym numerze magazynu Builder i na stronie builder4future.pl.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #architektura #szklo #projekty #wnetrza #okna i drzwi #saint_gobain_glass #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: