Materiały Dasag w inwestycji walczącej o prestiżową nagrodę

Podziel się:
Warszawskie stacje metra w dzielnicy Wola, które powstały m.in. w oparciu o produkty firmy Dasag, zostały nominowane do prestiżowej nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Od 1987 roku, czyli początku istnienia tej nagrody, inwestycja z Polski wygrała dopiero jeden raz.

fot. Michał Orlińskifot. Michał Orliński
Stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza zostały zaprojektowane przez warszawską pracownię Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. Oficjalne otwarcie nowych obiektów nastąpiło 4 kwietnia 2020 roku. Wolski odcinek podziemnej kolei składa się z trzech stacji, trzech wentylatorni, a także łączących je tuneli, co wydłuża drugą linię metra o 3,4 kilometra. Na potrzeby tej inwestycji firma Dasag dostarczyła okładziny schodowe, zamontowane przy wejściach i zejściach do metra. Dasag zadbał również o kompleksowe wykończenie posadzek na całej powierzchni peronów, antresoli i wejść do wszystkich 3 stacji, wkomponowując w aranżacje ostrzegawcze systemy oznakowania dotykowego dla osób niewidomych i niedowidzących (dopasowane formatem do wielkości płyt posadzkowych). Za podstawę realizacji posłużyła wytrzymała i odporna na ścieranie płyta posadzkowa Basics Bello, która idealnie nadaje się do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Na potrzeby inwestycji została również opracowana i wyprodukowana specjalna płyta krawędziowa Basics Bello z żółtym kontrastem. Jednak nie tylko kwestie funkcjonalne zadecydowały o użyciu materiałów z tej kolekcji. Koncepcja architektoniczna przygotowana przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba zakładała, że każda ze stacji będzie miała swój unikalny charakter nawiązujący do historii danego miejsca lub jego otoczenia. Naturalna paleta barw połączonych w oryginalnym melanżu kolekcji Basics umożliwiła realizację tej śmiałej wizji, pozwalając na zastosowanie rożnych wersji kolorystycznych dla każdej stacji.

fot. Michał Orlińskifot. Michał Orliński

Jedna płyta, tak wiele zastosowań

- Wielokrotnie udowadnialiśmy, że materiały Dasag słyną z jakości i funkcjonalności. W tym projekcie mogliśmy pokazać, jak wiele mamy do zaoferowania pod kątem estetyki i różnorodnej kolorystyki naszych produktów. Z ich pomocą architekci zrealizowali wizję 3 unikatowych, a jednak połączonych wspólnymi motywami geometrycznymi i produktowymi, stacji. Na potrzeby realizacji przygotowaliśmy również specjalne zestawy płytek w kolorze żółtym i zielonym. Cieszymy się, że nasze produkty spełniły oczekiwania projektantów oraz jesteśmy dumni, że między innymi za ich sprawą Biuro Projektów Kazimierski i Ryba ma okazję zdobyć tę prestiżową nagrodę” – komentuje Andrzej Chłopek- Dyrektor Handlowy firmy Dasag.

fot. Michał Orlińskifot. Michał Orliński
Każdą z inwestycji wyróżnia wyjątkowy klimat. We wnętrzach Stacji Płockiej dominują odcienie miedzi i brązu, głównie za sprawą miedzianych płyt na ścianach, które wraz z naniesionymi na stropie układami graficznymi, są odwołaniem się do urządzeń elektronicznych produkowanych w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka. Niebieskie kolory na Stacji Młynów to z kolei odniesienie do pobliskich stawów i Parku Wodnego Moczydło. Zieleń dominująca na Stacji Księcia Janusza nawiązuje do charakterystycznych ogrodów, znajdujących się w tym miejscu na początku XIX wieku. Ich założyciele - rodzina Ulrichów - sprowadzali do Warszawy rzadkie odmiany roślin. Było więc to nie lada wyzwanie, by do tak odległych tematycznie projektów dobrać materiały, które pasując do każdego motywu z osobna, będą również klamrą estetyczną łączącą ze sobą nowopowstałe stacje.

fot. Michał Orlińskifot. Michał Orliński
Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe, czyli czołowego przedstawiciel stylu międzynarodowego w architekturze, ma na celu podkreślenie znaczenia wkładu europejskich architektów w rozwój nowych idei i technologii we współczesnym układzie urbanistycznym. Od początku istnienia nagrody budynek z Polski wygrał tylko raz. W 2015 roku laureatem została Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Czy wolskie stacje metra powtórzą ten sukces? Dowiemy się już za rok, ponieważ z uwagi na pandemię COVID-19 konkurs został przełożony. Listę nominowanych do ścisłego finału poznamy w lutym 2022, natomiast laureata nagrody w maju przyszłego roku.
REKLAMA:

Na potrzeby projektu marka Dasag zaprojektowała i wyprodukowała specjalne, dedykowane formaty i wzory swoich materiałów. Podczas realizacji użyte zostały następujące produkty:
· Płyty posadzkowa Basics Bello, wzór 7032, w rozmiarze 60x40, szlifowane
· Płyty posadzkowe Basics Bello, wzór 7032, w rozmiarze 60x40, piaskowane
· Płyty posadzkowa wzór 7375, przygotowane specjalnie dla tej realizacji, w rozmiarze 60x40, szlifowane
· Płyty posadzkowa wzór 7375, przygotowane specjalnie dla tej realizacji, w rozmiarze 60x40, piaskowane
· Stopnie kątowe Basics Bello, wzór 7032, szlifowane
· Stopnie kątowe Basics Bello, wzór 7032, piaskowane
· Stopnie kątowe, wzór 7356, przygotowane specjalnie dla tej realizacji, szlifowane
· Stopnie kątowe, wzór 7356 przygotowany specjalnie dla tej realizacji, piaskowane
· Płyty krawędziowe, Basics Bello, wzór 7032, z kontrastem
· Systemy dotykowe ostrzegawcze i prowadzące we wzorach 7305, 7271, 7375.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dasag
#wiadomości #nagrody #ogrody

Więcej tematów: