Agregat prądotwórczy, czyli recepta na awarię prądu

Podziel się:
Awaria prądu może nie tylko zepsuć plany na miły wieczór przy filmie, ale też spowodować poważniejsze straty, takie jak choćby zepsute jedzenie w lodówce czy utrata niezapisanych danych podczas pracy. Rozwiązaniem na taką niespodziewaną sytuację jest zakup agregatu prądotwórczego, który pozwoli awaryjnie zasilać firmę lub gospodarstwo domowe.

Fot. EMASTFot. EMAST

Przeznaczenie agregatu prądotwórczego

Producenci tych urządzeń dzielą agregaty prądotwórcze na te przeznaczone do pracy stałej oraz na urządzenia do awaryjnego zasilania. Przedmiotem tego artykułu będą agregaty na wypadek awarii sieci elektrycznej, a więc takie, których najczęściej używa się w gospodarstwach domowych. Dlaczego w brak agregatu prądotwórczego może przysporzyć spore problemy w domu podczas awarii sieci elektrycznej?
● Brak prądu ogranicza możliwości normalnego funkcjonowania w domu, np. uniemożliwia korzystanie ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych.
● Przy braku prądu mamy do czynienia również z brakiem ciepłej wody.
● Jeżeli stosujesz elektryczne ogrzewanie awaria prądu będzie oznaczać wyziębienie domu.
● Istnieje ryzyko poniesienia strat, np. zepsucia się jedzenia w lodówce czy utracie ważnych, niezapisanych danych z pamięci komputera.

Jaką moc powinien mieć awaryjny agregat prądotwórczy?

Moc agregatu jest podawana przez producentów na tabliczce znamionowej, jednak może być ona małą pułapka, bowiem część producentów podaje moc uzyskiwaną podczas pełnego spalania paliwa i przy maksymalnym obciążeniu, natomiast inni przy jedynie 75-procentowym spalaniu. Dlatego kiedy zdarzy Ci się porównywać moce agregatów przy różnych danych, wystarczy, że wykonasz prostą proporcję matematyczną, która pozwoli Ci sprowadzić liczby do wspólnego mianownika i bez problemu je porównać.
REKLAMA:

Pamiętaj, że moc agregatu musi być większa niż łączna moc wszystkich urządzeń, jakie będą do niego podłączone. Dlatego przed zakupem oblicz sumę maksymalnych mocy wszystkich urządzeń, jakie zamierzasz do niego podłączyć. Ważne jest, abyś wziął pod uwagę moc maksymalną, a nie moc znamionową, ponieważ niektóre urządzenia przy rozruchu pobierają nawet czterokrotnie więcej energii niż w czasie regularnej pracy. Rezerwa mocy jest bardzo ważna, ponieważ niektóre urządzenia (jak choćby lodówka) pracują bez przerwy, a inne są pozostawiane w trybie stand-by.

Agregat jedno- czy trójfazowy?

Agregaty jednofazowe generują prąd o napięciu 230 V, natomiast trójfazowe przeznaczone są do zasilania urządzeń o większej mocy, które potrzebują prądu o napięciu 400 V. W domu używamy przede wszystkim urządzeń elektrycznych jednofazowych, co oznacza, że do awaryjnego zasilania gospodarstwa domowego należy sięgnąć po agregat jednofazowy. Agregaty trójfazowe wykorzystywane są w zakładach przemysłowych, na placach budowy oraz różnych warsztatach, gdzie do pracy wykorzystywane są elektronarzędzia o dużej mocy i wydajności.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?
Podczas wyboru agregatu do awaryjnego zasilania domu staniesz na pewno przed kilkoma ważnymi wyborami. Na pewno będziesz musiał zdecydować, jakim paliwem ma być zasilany Twój agregat – benzyna, diesel czy LPG. Istotne będzie również zabezpieczenie przed przeciążeniem, a mobilność dużego i ciężkiego agregatu zwiększą zintegrowane kółka lub wózek. Bardzo szeroki wybór agregatów o różnych parametrach i funkcjach znajdziesz w sklepie z elektronarzędziami Emast.pl.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: EMAST
#czytelnia #narzedzie #maszyny #maszyna #do prad #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: