Parowanie i zamarzanie szyb od zewnątrz to zaleta

Podziel się:
Parowanie, jak również zamarzanie szyb od strony zewnętrznej najczęściej obserwowane jest w okresie wiosennym i jesiennym. Wiąże się ono z większą wilgotnością powietrza, jak i większymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz. W wielu osobach tego typu zjawisko budzi jednak obawy dotyczące ich stanu okien.

Fot. FramexFot. Framex

Dlaczego okna parują i zamarzają od zewnątrz?

Zamarznięte, czy też zaparowane szyby na zewnętrznej stronie okna paradoksalnie nie są dowodem niskiej, ale... wysokiej izolacyjności stolarki. To naturalny proces fizyczny występujący w porach roku, gdy temperatura powierzchni szyby zewnętrznej jest niższa od temperatury otaczającego powietrza zewnętrznego. Szyby okna nie przepuszczają ciepła, dlatego zewnętrzna jego powierzchnia jest zimna, a na chłodnych elementach w wilgotne poranki osadza się rosa. Dzieje się tak w momencie zetknięcia się wilgotnego powietrza z powierzchnią o niższej temperaturze. Szkło jest dobrym izolatorem, ale ma też określoną pojemność cieplną. Stosunkowo szybkie zmiany temperatury w okresie jesiennym w godzinach porannych nie pozwalają szybie "nagrzać się" dostatecznie szybko i stąd pojawianie się pary lub szronu. Efekt ten świadczy o dobrej izolacyjności szyb.

Fot. FramexFot. Framex
Zjawisko parowania i zamarzania szyb od zewnątrz dotyczy najlepszych okien energooszczędnych i pasywnych. Okna z potrójnymi szybami zatrzymują wewnątrz pomieszczenia ciepło, co powoduje podwyższenie temperatury szyby wewnętrznej. Natomiast warstwa specjalnego gazu zawarta w przestrzeni międzyszybowej pozostaje chłodna, podobnie jak szyba zewnętrzna (dzięki czemu izoluje i zapobiega utracie ciepła na zewnątrz). Przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza dochodzi wtedy do kondensacji pary wodnej (jak na szybach np. samochodów). Im lepsza izolacyjność szyb, tym efekt parowania może być większy – ponieważ praktycznie całe ciepło jest zatrzymane przez pakiet szklenia.
REKLAMA:

Problem zaczyna się wtedy, gdy szron lub para wodna pojawia się po wewnętrznej stronie okna. Jeżeli w domu panuje prawidłowa wilgotność powietrza wewnętrznego, zaparowane okna od strony wewnętrznej mogą być spowodowane wadą stolarki okiennej i świadczyć o słabej izolacji termicznej. Najczęstszą przyczyną jest jednak nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności sprawdzić układ wentylacji, drożność kominów oraz pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, a gdy to nie pomoże skontaktować się z dostawcą okien.

www.framex.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: framex.pl
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi

Więcej tematów: