Działki budowlane drożeją wolniej niż mieszkania

Podziel się:
Po lipcowych podwyżkach, sierpień na rynku działek budowlanych okazał się znacznie spokojniejszy. Parcele drożeją znacznie wolniej niż mieszkania. Inaczej jest jednak w przypadku najmniejszych działek. Te, w perspektywie rocznej, w większości miast wojewódzkich podrożały od kilkunastu do nawet kilkuset procent.

W sierpniu ceny ofertowe działek budowlanych wzrosły w przypadku większości miast i województw. Wzrosty były jednak mniejsze niż jeszcze w lipcu. Pomimo podwyżki na poziomie 1,6 proc., parcele pod budowę domu w Warszawie wyceniane były rekordowo wysoko – średnio na 849 zł/mkw. – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

W stolicy rekordy biją także ceny ofertowe najmniejszy działek o powierzchni do 8 arów, które w sierpniu wyceniane były średnio na 1281 zł/mkw. (wzrost o 2,1 proc. i 26 zł/mkw.). W ciągu roku sprzedający działki o tym metrażu zwiększyli swoje oczekiwania średnio o 12,8 proc.
REKLAMA:

Oferującym najmniejsze parcele w Warszawie nie zamierzają ustępować sprzedawcy z Gdańska. W sierpniu działki o powierzchni do 8 arów wyceniane były tam średnio na 1235 zł/mkw. – o 14,9 proc. drożej niż w lipcu i aż o 146,5 proc. drożej niż jeszcze w sierpniu 2017 r., gdy oczekiwano za nie średnio 501 zł/mkw.

Biorąc pod uwagę wszystkie metraże, parcele budowlane w stolicy woj. pomorskiego wyceniane były w ubiegłym miesiącu o 31,9 proc. drożej niż w sierpniu ubiegłego roku. Nominalnie, kwoty w ogłoszeniach wzrosły o 142 zł/mkw.

Dwucyfrowy wzrost cen ofertowych zanotowano w większości miast wojewódzkich. Najmocniej w górę w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku skoczyły oczekiwania sprzedających najmniejsze parcele w Olsztynie. W sierpniu były one wyceniane średnio na 374 zł/mkw. (wzrost o 129,4 proc.).

Na przeciwległym biegunie znalazł się Gorzów Wielkopolski. W jednej ze stolic woj. lubuskiego w ogłoszeniach sprzedaży działek o powierzchni do 8 arów wpisywano w sierpniu średnio 22 zł/mkw. (spadek o 87,6 proc. w relacji do sierpnia 2018 r.).

W sierpniu średnie ceny ofertowe parcel pod budowę domu - biorąc pod uwagę wszystkie metraże - spadły w porównaniu z lipcem m.in. w Olsztynie. Wyceniano je tam średnio na 214 zł/mkw. (spadek o 26 proc.) oraz w Lublinie – średnio 285 zł/mkw. (spadek o 6,3 proc.).

W przypadku poszczególnych metraży, najmocniej w górę poszły kwoty w ogłoszeniach o sprzedaży dużych (12-20 arów) działek w Krakowie, które wyceniane były średnio na 895 zł/mkw. (wzrost o 96,3 proc.).

Biorąc pod uwagę województwa, najdroższe działki budowlane w dalszym ciągu można znaleźć na Mazowszu. W sierpniu wyceniane były średnio na 196 zł/mkw. (wzrost o 4,3 proc.) Najmocniej, względem lipca, zwiększyły się z kolei oczekiwania sprzedawców parcel budowlanych w woj. podkarpackim. W sierpniu wyceniano je średnio na 79 zł/mkw. (wzrost o 11,3 proc.).

Niższe niż w lipcu ceny ofertowe notowano jedynie w woj. pomorskim - średnio 160 zł/mkw., świętokrzyskim - średnio 103 zł/mkw. oraz warmińsko-mazurskim - średnio 76 zł/mkw.

W skali rocznej dwucyfrowe wzrosty oczekiwań sprzedawców miały miejsce w woj. warmińsko-mazurskim, małopolskim i lubuskim. Dwucyfrowy spadek odnotowano jedynie w woj. opolskim.

Pomimo wzrostów, ceny ofertowe działek budowlanych w większości największych polskich miast rosną wolniej niż oczekiwania sprzedających mieszkania, zwłaszcza deweloperów. Dla porównania, w Gdańsku oczekiwania sprzedawców parcel w relacji do sierpnia 2018 r. wzrosły średnio o 6,5 proc., a mieszkań na rynku pierwotnym - o 17,5 proc.

Z kolei we Wrocławiu sierpniowe oferty sprzedaży parcel były średnio o 2,2 proc. niższe niż przed rokiem, a w tym samym czasie ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o 7,6 proc.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bankier.pl
#wiadomości #finanse #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: