Filtr siatkowy czy separator zanieczyszczeń?

Podziel się:
Cząsteczki stałe niesione przez czynnik niszczą wymienniki kotłów, wirniki pomp, uszczelnienia na zaworach jak i elementy termostatyczne. Ale najbardziej niepożądanym zjawiskiem jest osadzanie się zanieczyszczeń w przewodach, zmniejszając ich przekrój, a osady zbierające się w grzejnikach wpływają na zmniejszenie ich efektywności. Taka instalacja nie dość, że traci swoją sprawność, to dodatkowo skraca się jej żywotność.

Fot. AfrisoFot. AfrisoNajbardziej popularną metodą ochrony instalacji przed zanieczyszczeniami są filtry siatkowe. Zasada działania zwykłego filtra siatkowego jest bardzo prosta. Przelot zanieczyszczonego medium odbywa się przez wlot i wylot, a wszystkie zanieczyszczenia osadzają się na zamontowanym w środku metalowym filtrze siatkowym. Może wydawać się, że takie urządzenie jest wystarczające i zapewnimy odpowiednią ochronę naszej instalacji. Nie jest to prawdą.

Obecnie na rynku istnieją bardziej zaawansowane metody zapewnienia sprawności i żywotności naszej instalacji, które bardzo szybko zyskują na popularności wśród instalatorów oraz inwestorów. Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR to idealne urządzenia do ochrony naszej instalacji oraz odpowiedź na słabości filtra siatkowego. Istnieje szereg różnic pomiędzy zwykłym filtrem siatkowym, a separatorami powietrza i zanieczyszczeń FAR.

Fot. AfrisoFot. Afriso1. Filtr siatkowy wyłapuje wszystkie cząstki o średnicy większej, niż 0,5 mm. Natomiast separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR wyłapują cząstki o średnicy większej, niż 5 mikrometrów (μm) czyli są 10 razy bardziej dokładne.

2. W filtrze siatkowym metodą filtracji jest przepływ czynnika, który jest wyłapywany przez metalową siatkę. W momencie, gdy filtr siatkowy jest mocno zabrudzony następuje zwiększenie strat ciśnienia generowanych przez filtr, co może skutkować niedostatecznym dogrzaniem pomieszczeń. Separatory FAR nie ograniczają przepływu, ponieważ w środku posiadają element filtracyjny, który wprowadza płyn w ruch wirowy. Dzięki temu zanieczyszczenia się oddzielają i osadzają na dnie separatora przez co nie mamy spadków ciśnień.

3. Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR posiadają bardzo mocny neodymowy magnes, który zbiera wszystkie metalowe cząstki i opiłki zawieszone w płynie. Filtry siatkowe są pozbawione jakiegokolwiek dodatkowego elementu, który wspomaga wyłapywanie brudu.

4. W filtrze siatkowym metalowa siatka jest bardzo delikatna i podatna na rdzę. W separatorach FAR plastikowy element filtracyjny odporny jest na wysokie temperatury oraz korozję.

5. Podczas konserwacji filtra siatkowego musimy odciąć przepływ przed oraz za filtrem, odkręcić kluczem hydraulicznym oraz wyczyścić pod bieżącą wodą. Do separatorów FAR nie potrzebujemy żadnych narzędzi oraz nie musimy odcinać przepływów. Wystarczy odkręcić korek zaworu spustowego, a wszystkie zanieczyszczenia wraz z wodą zostają usunięte.

6. Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR nie tylko usuwają zanieczyszczenia z instalacji, ale również wspomagają uwalnianie się powietrza z medium, aby uchronić je przed obecnością powietrza, które powoduje korozję.

7. Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR można montować na przewodach poziomych i pionowych dzięki ruchomym przyłączom.

8. W przypadku gdy mamy już gotową instalację i na montaż separatora nie mamy miejsca, możemy użyć kompaktowego separatora zanieczyszczeń FAR, który jest urządzeniem zaprojektowanym do nowoczesnych domowych instalacji grzewczych głównie z kotłem gazowym. Dzięki kompaktowym rozmiarom oraz estetycznemu wyglądowi można montować go na rurociągach poziomych bezpośrednio pod kotłami wiszącymi, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnego separatora. Jest dostępny w wersji z przyłączem kątowym jak i prostym oraz malowany w kolorze białym.
REKLAMA:

Podsumowując, jeżeli chcemy mieć dobrze zabezpieczoną instalację powinniśmy montować zarówno filtr siatkowy na powrocie z instalacji jak również separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR. Ten początkowy koszt inwestycyjny na pewno zwróci się z biegiem lat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Afriso
#czytelnia #rura #instalacje #woda #filtr #afriso #Armatura i osprzęt

Więcej tematów: