Rola gazów w szybach zespolonych

Podziel się:
Szyby zespolone to jeden z najczęściej stosowanych rozwiązań w przypadku stolarki okiennej. Jest to system połączenia dwóch lub nawet więcej tafli szkła typu float, pomiędzy nimi za pomocą tzw. ramek dystansowych tworzy się niewielka przestrzeń, wypełniona suchym powietrzem lub gazem szlachetnym.

Fot. DobroplastFot. DobroplastPakiety szybowe takiego typu zyskują wiele dodatkowych właściwości, które w przypadku pojedynczej szyby są niemożliwe do osiągnięcia. W zależności od rodzaju szkła np. z powłoką niskoemisyjną, liczby tafli, a także odstępów pomiędzy nimi, uzyskamy różnorodne właściwości szyb zespolonych, a przede wszystkim wartości współczynnika izolacyjności cieplnej całego pakietu. Wpływ ma również rodzaj wypełnienia przestrzeni pomiędzy szybami. W przeciwieństwie do powietrza, poprzez wypełnienie gazem szlachetnym np. argonem można znacząco podnieść izolacyjność termiczną szyb zespolonych. Docieplenie okien argonem, który posiada większą gęstość i wykazuje niższą przewodność cieplną niż powietrze, pozwala maksymalnie ograniczyć straty ciepła przez szybę. Już zastosowanie samego argonu powoduje obniżenie współczynnika przenikania ciepła o około 10% w stosunku do szyby standardowej.

Najlepsze wyniki osiąganie się jednak łącząc zalety gazu ze szkłem pokrytym nowoczesnymi powłokami niskoemisyjnymi. W przypadku szyb niskoemisyjnych o wartości Ug=1,1 W/m²K kub Ug=1,0 W/m²K różnica w stosunku do tradycyjnych rozwiązań kształtuje się nawet na poziomie około 70 %. Dodając do tego pozostałe elementy wpływające na termoizolacyjność okien, jak na przykład odpowiedni profil czy uszczelki, uzyskać można nowoczesne rozwiązania okienne, które spełniają restrykcyjne normy budownictwa energooszczędnego lub pasywnego. Na rynku dostępne są już okna tzw. referencyjne z zastosowanym pakietem szybowym Ug =0,3 W/m2K oraz z ciepłą ramką tworzywową, współczynnik przenikalności cieplnej Uw kształtuje się na poziomie jedynie 0,62 W/m2K w przypadku ENCORE oraz 0,61 W/m2K.
REKLAMA:

Podniesienie izolacyjności cieplnej szyb to z pewnością kluczowa kwestia, dla której wypełnia się przestrzenie międzyszybowe argonem. Dodatkowymi korzyściami z zastosowania tego gazu szlachetnego jest ograniczenie, a niekiedy całkowita likwidacja parowania szyb od wewnątrz. Druga kwestia to podniesienie izolacyjności akustycznej szyby. Gaz dzięki większej gęstości posiada dobre właściwością tłumiące. Ogranicza on w ten sposób przenoszenie niektórych dźwięków, tworząc skuteczną barierę przed przedostawaniem się do środka hałasów z zewnątrz. Zastosowanie wypełnienia argonem przestrzeni międzyszybowych w pakietach zespolonych niesie za sobą mnóstwo korzyści, zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska, a przy tym pozytywnie wpływa na komfort wewnątrz pomieszczeń.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dobroplast
#okna #czytelnia #w okno #okna i drzwi #szyba #dobroplast #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: