Szyby marki Pilkington w bibliotece Uniwersytetu w Helsinkach

Podziel się:
Odpowiednio dobrane przeszklenia marki Pilkington w bibliotece Kaisa-talo w Helsinkach zapewniają studentom i pracownikom dogodne warunki do pracy i nauki. Przyczyniają się także do spełnienia najwyższych wymagań stawianych nowoczesnej „zielonej” architekturze w zakresie doświetlenia naturalnym światłem, ochrony przed hałasem oraz efektywności energetycznej.

Fot. PilkingtonFot. PilkingtonNowy gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu w Helsinkach Kaisa-talo powstał w samym sercu historycznej części miasta. Budynek zaprojektowany przez pracownię Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy został doskonale zintegrowany z otoczeniem, zarówno pod względem konstrukcji, wysokości, jak i zastosowanych w nim materiałów. Ceglana fasada z rozmieszczonymi równomiernie niewielkimi kwadratowymi oknami idealnie wkomponowuje obiekt w kontekst istniejącej zabudowy. Regularny układ okien przełamują duże, sięgające kilku kondygnacji łukowe przeszklenia, harmonijnie korespondujące z zakrzywioną linią ulicy.

Architektoniczna koncepcja elewacji znalazła odzwierciedlenie w opartych na okrągłych formach, rozwiązaniach wewnątrz obiektu. Najwyższą jakość rozwiązań i materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu potwierdza uzyskany przez bibliotekę prestiżowy certyfikat LEED na poziomie złotym.

Fot. PilkingtonFot. Pilkington

Inspirujące jasne wnętrza

Projekt biblioteki zakładał maksymalny dostęp naturalnego światła do wnętrz, czego potwierdzeniem jest duża ilość przeszkleń i staranny dobór produktów o wysokiej przepuszczalności światła. Pełnej wysokości przeszklenia obejmujące kilka kondygnacji, wykonane z super bezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™, efektownie doświetlają sale na wszystkich poziomach budynku. Dzięki nim studenci i pracownicy mogą cieszyć się komfortowymi warunkami do pracy i nauki, a także imponującym widokiem na historyczne budynki i tętniące życiem miasto.
REKLAMA:

„Naturalne światło i nieograniczony widok na zewnątrz mają bezpośredni wpływ na komfort i samopoczucie osób przebywających w budynkach” − mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. „Mając to na uwadze architekci zaprojektowali przeszklenia, stosując w nich kombinację trzech szyb o różnych właściwościach, stworzonych na bazie super bezbarwnego szkła o wysokiej przejrzystości”.

Fot. PilkingtonFot. Pilkington

Klimat sprzyjający nauce

Aby zapewnić użytkownikom jak największy komfort, w szklanych fasadach biblioteki Kaisa-talo zastosowano dwukomorowe szyby zespolone o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła oraz wysokiej przepuszczalności światła. Zapewnienie wysokiej izolacyjności cieplnej przy jednoczesnym maksymalnym doświetleniu wnętrz budynku akademickiego było możliwe dzięki odpowiedniej konfiguracji szyb. Szybę zewnętrzną stanowią tu m.in. dwa rodzaje wysoko selektywnego szkła przeciwsłonecznego: Pilkington Suncool 70/35 OW i Pilkington Suncool 66/33 OW. Jako szybę środkową zastosowano nisko emisyjne szkło Pilkington Optitherm S3 OW. W efekcie współczynnik przenikania ciepła Ug wszystkich przeszkleń w budynku biblioteki wynosi zaledwie 0,53 W/m2K. Tak zaprojektowane fasady przyczyniają się do zmniejszenia nakładów na ogrzewanie i klimatyzację, ograniczając energochłonność budynku i koszty jego eksploatacji.

Fot. PilkingtonFot. Pilkington

Cisza wśród książek

W przypadku obiektów dydaktycznych, do których należy helsińska biblioteka, jednym z najważniejszych aspektów projektowych związanych z ich przeznaczeniem jest uzyskanie maksymalnego komfortu akustycznego. W przeszkleniach Kaisa-talo, umieszczonych od strony ruchliwej ulicy zastosowano laminowane szkło dźwiękochłonne Pilkington Optiphon OW o grubości 10,8. Akustyczna folia, umieszczona pomiędzy dwiema taflami super bezbarwnego szkła, skutecznie chroni sale biblioteki przed hałasem docierającym z zewnątrz, a jednocześnie nie ogranicza dostępu światła dziennego do pomieszczeń.

Najwyższy „zielony” standard

Nowoczesne szklane rozwiązania, zastosowane w budynku biblioteki w Helsinkach, przyczyniają się do spełnienia przez obiekt najwyższych standardów „zrównoważonej” architektury. Potwierdzeniem jest przyznany obiektowi złoty certyfikat LEED − jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, uzyskiwane w procesie międzynarodowej certyfikacji. Oceniający docenili wysokie standardy w zakresie optymalizacji zużycia energii i najwyższą jakość środowiska wewnętrznego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pilkington
#okna #czytelnia #pilkington #szklo #okna i drzwi #w publiczne #Przeszklenia

Więcej tematów: