Skuteczne odwodnienie pokrycia dachowego

Podziel się:
Przeciekający dach i zalewające elewację strumienie wody to problem, który może skutecznie spędzić sen z powiek. I nie chodzi tu jedynie o nieprzyjemny odgłos spadających kropli i powstające kałuże, ale przede wszystkim o szkody jakie wilgoć może wyrządzić dla trwałości całego budynku oraz zdrowia jego mieszkańców.

Prawidłowe odwodnienie dachu zabezpieczy elewację oraz stolarkę przed zniszczeniem Fot. Blach StalPrawidłowe odwodnienie dachu zabezpieczy elewację oraz stolarkę przed zniszczeniem Fot. Blach Stal By dach zapewniał bezpieczne i szczelne pokrycie, należy zadbać o odprowadzenie z jego powierzchni nadmiaru wody. Na co zwrócić uwagę wykonując odwodnienie pokrycia wyjaśnia Michał Chimko, ekspert z firmy Blach Stal.

Podstawowym zadaniem każdego dachu jest zapewnienie ochrony konstrukcji całego budynku oraz stworzenie jego mieszkańcom atmosfery ciepła i bezpieczeństwa. Musi on osłaniać wnętrze domu przed promieniami słonecznymi, wiatrem, czy opadami atmosferycznymi. W przypadku tej ostatniej funkcji prawidłowy montaż jest szczególnie istotny, bowiem gromadząca się na powierzchni dachu woda pochodząca z deszczu, czy topniejącego śniegu lub lodu może wyrządzić duże i trudne do usunięcia szkody. Znajdująca się na dachu woda może powodować przeciekanie pokrycia w miejscach połączeń, zalewanie elewacji, a co za tym idzie osłabianie trwałości fundamentów, powstawanie nieestetycznych plam lub nawet odpadnie tynków, a w rezultacie groźne dla zdrowia zawilgocenie mieszkania. By zapobiec takim efektom należy zadbać o prawidłowe uszczelnienie oraz właściwy system odwadniający.
REKLAMA:

Jednym ze środków zaradczych zmniejszających ryzyko przesiąkania wody pod pokrycie jest zastosowanie już na etapie budowy specjalnej membrany dachowej lub folii, które zwiększą żywotność więźby dachowej i zapewnią suchy klimat na poddaszu. Newralgicznymi punktami, na które należy zwrócić baczną uwagę są miejsca styku poszczególnych arkuszy blachy oraz dachu i ścian, brzegów wokół komina, włazów, okien dachowych, wywietrzników, czy rynien, gdzie powstają niewielkie szpary, przez które wilgoć może wnikać do środka. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe wykonanie obróbki dekarskiej, która stanowi niezbędny element wykończenia dachu. Dodatkowo wzmocnić ją można stosując pod obróbkę uszczelki ze spienionego poliuretanu, które skutecznie blokują przedostanie się śniegu oraz innych zanieczyszczeń pod połacie dachu. Wspomniane sposoby walki z wilgocią pomagają zatrzymać wodę przed wnikaniem pod pokrycie, jednak ogromną rolę odgrywa bezpieczne dla budynku odprowadzenie nadmiaru cieczy. Zadaniem systemu rynnowego jest zebranie wód opadowych i odprowadzanie jej przy pomocy rynien do gruntu lub studzienek ściekowych, tak by ściany budynku pozostały jak najbardziej suche.

Wokół dachu należy więc zamontować rynny, pamiętając by na złączeniach dopasować je jak najszczelniej oraz umieścić je zachowując niewielkie nachylenie w stronę spustu. By woda trafiała bezpośrednio do koryta pokrycie dachowe musi zachodzić w głąb rynien na około 1/3 ich szerokości. Do nich natomiast mocujemy rury spustowe, którymi będą ściekały opady. Ważne jest, by rozmiar rynien oraz ilość rur spustowych dopasować od efektywnej powierzchni dachu, którą obliczyć można z wykorzystaniem specjalnej tabeli. Zbyt wąskie rynny mogą nie przyjąć spływającej wody i spowodować jej przelewanie przez brzegi. Zapobiec temu można wykorzystując modele z wywiniętymi do wnętrza krawędziami. Pamiętajmy również, że im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym więcej rur spustowych powinniśmy zastosować. Odpowiednio zaplanowany system odwodnienia i prawidłowe uszczelnienie pokrycie ochroni budynek przed szkodliwym działaniem wody, a domownikom zapewni suchy dach nad głową.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blach Stal
#czytelnia #dachy #na dach #dachowka #na zewnatrz_bud #Zabezpieczenia dachów

Więcej tematów: