Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

Podziel się:
Zakup okien to poważna decyzja, którą powinniśmy podejmować z rozmysłem. Jednym z najważniejszych elementów okna jest zestaw zastosowanych w nim okuć. Z tego też względu przed dokonaniem wyboru konkretnego modelu okna powinniśmy uzbroić się w podstawowe informacje na ich temat.

Na rynku dostępne są obecnie okna wyposażone w następujące rodzaje okuć:


Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

A jak autoPilot

Podstawowy system okuć uchylno - rozwieranych na rynku. Umożliwia zastosowanie szeregu elementów, które podnoszą funkcjonalność i wygodę użytkowania okna. W większość z nich można wyposażyć okno nawet po wielu latach jego użytkowania.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

B jak blokada obrotu klamki z podnośnikiem

Mechanizm ten wymusza prawidłową obsługę okna, czyli uniemożliwia uchylenie skrzydła, gdy okno jest otwarte. Dzięki niemu nie dojdzie do „wyczepienia się skrzydła z górnego zawiasu. Podnośnik dodatkowo lekko unosi skrzydło i zapewnia płynne jego przechodzenie z pozycji otwartej do zamkniętej. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do okien o dużych rozmiarach.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

C jak Comfort

To nowe na rynku okucie z dodatkową funkcją odstawienia skrzydła od ramy. Gdy przekręcamy klamkę pionowo do góry, pomiędzy ramą a skrzydłem powstaje 6-milimetrowa szczelina. Umożliwia ona efektywne wietrzenie przy zaryglowanym oknie. Dzięki specjalnym zaczepom, „otwarte” okno jest zabezpieczone przed włamaniem tak, jakby było zamknięte.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

E jak estetyka

By dopełnić estetyki okien, warto zamaskować zawiasy odpowiedniego koloru osłonami. W standardowej ofercie Winkhaus posiada osłony zawiasów w kolorach: białym, brązowym, srebrnym, stalowym oraz stare złoto i mosiądz, a na specjalne zamówienie dostarcza je w dowolnym kolorze palety RAL.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

G jak grzybek

To specjalny trzpień ryglujący skrzydło w ościeżnicy. Te charakterystyczne grzybki wraz ze stalowymi zaczepami na ramie okna stanowią tzw. punkty bezpieczne. Im więcej takich punktów, tym większa odporność okna na włamanie.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

M jak mikrowentylacja

Jest możliwa po przekręceniu klamki w górę o 45° od pozycji poziomej – wtedy między ramą a skrzydłem powstaje niewielka (3 mm) szczelina, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Skrzydło pozostaje w tej pozycji dzięki specjalnemu zaczepowi rozszczelniającemu.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

O jak ogranicznik otwarcia okna

Ograniczając otwarcie skrzydła do kąta 90°, zabezpiecza je przed uderzaniem o wnękę okienną przy silnym wietrze. Wbudowany hamulec cierny utrzymuje otwarte skrzydło w żądanej pozycji.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

R jak ręczna regulacja rolki „zima-lato

Zmiany temperatury powodują rozszerzania się i kurczenie tworzywa, z którego wykonane jest okno. Dlatego wymaga ono okresowych regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Okucia Winkhaus wyposażone są w rolki ryglujące z możliwością ręcznej regulacji docisku. Dzięki nim możemy samodzielnie zmniejszyć docisk skrzydła do ramy latem, a zwiększyć – zimą.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

S jak stopniowane uchylanie

Odpowiada za nie mechanizm MSL. Sprawia on, że stopień uchylenia skrzydła można zmieniać. Zamiast jednej pozycji uzyskujemy – zależnie od pogody lub potrzeb domowników – 5 lub 7 położeń skrzydła. Dzięki temu można regulować intensywność przewietrzania, przekręcając klamkę na kolejny „stopień”. Uchylone skrzydło jest także zabezpieczone przed zatrzaśnięciem.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem okien

Z jak zatrzask balkonowy

Zapobiega uderzaniu otwartych drzwi o ościeżnicę, gdy jesteśmy na balkonie. Wychodząc na balkon, zamykamy drzwi, pociągając za specjalny uchwyt – zatrzask utrzymuje skrzydło w ościeżnicy. Drzwi otworzą się ponownie przy lekkim nacisku z zewnątrz.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Winkhaus
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #obud #dylematy #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: