Mieszkania służbowe są w cenie

Podziel się:
Lokali mieszkalnych dla swoich pracowników poszukują zazwyczaj zagraniczne firmy, które rozpoczynają działalność w naszym kraju. Wynika to z faktu, że zwłaszcza w początkowym stadium rozwijania projektu lokalne filie zagranicznych przedsiębiorstw korzystają z oddelegowanych z zagranicy pracowników, którym trzeba zapewnić mieszkanie w trakcie pobytu w naszym kraju.

Należy jednak zaznaczyć, że zachodnie korporacje zazwyczaj nie poszukują mieszkań dla szeregowych pracowników, ale dla tych z wyższego szczebla. Z tym faktem związane są dodatkowe wymogi odnośnie tego rodzaju lokali. Takie „firmowe” mieszkania muszą, więc charakteryzować się wyższym standardem, niż te poszukiwane przez przeciętnego Kowalskiego. Chodzi tutaj zarówno o prestiżową lokalizację, wykończenie oraz większy metraż. Spore znaczenie zwłaszcza dla obcokrajowców ma obecność w budynku tzw. concierge. Osoba ta łączy funkcje recepcjonisty, kamerdynera, doradcy oraz sekretarza i stanowi duże wsparcie dla osób słabo lub w ogóle niemówiących po polsku. Dużym udogodnieniem jest również możliwość skorzystania z codziennej usługi sprzątania. Warto dodać, że istotna jest tutaj również lokalizacja - w miarę możliwości, jak najbliżej siedziby lub też z dogodnym dojazdem do firmy. Takie mieszkanie powinno być także w pełni wyposażone – chodzi tutaj zarówno o umeblowanie, jak i wyposażenie kuchni i łazienki.

Przykładowe oferty wynajmu apartamentów
REKLAMA:

Źródło: baza ofert firmy Emmerson S.A.Źródło: baza ofert firmy Emmerson S.A.
Firmy, które szukają mieszkań dla swoich pracowników zazwyczaj korzystają z usług sprawdzonych agencji pośrednictwa. Dzięki temu mogą z jednej strony liczyć na fachową obsługę i dopilnowanie wszelkich formalności, a z drugiej na skrócenie czasu poszukiwania lokalu. Należy podkreślić, że choć generalnie przyjętym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach jest raczej wynajem mieszkania niż jego zakup, to jednak zdarzają się również i takie przypadki. Nie jest to jednak jeszcze praktyka na „masową” skalę.

Jeżeli chodzi o sam najem to firmy zagraniczne najczęściej poszukują mieszkań na czas zbliżony do jednego roku, ale nieraz są zainteresowane również najmem długoterminowym. Rodzime przedsiębiorstwa z kolei zwykle interesują się krótszym okresem najmu. W tym ostatnim przypadku w grę wchodzi okres od kilku miesięcy do nawet jedynie kilku dni.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#wiadomości #prawo #emmerson #nieruchomości #raport

Więcej tematów: