Jak co wiosnę - ocieplamy

Podziel się:
Rosnące temperatury za oknami to sygnał do rozpoczęcia kolejnego sezonu remontowego. Coraz ważniejszym elementem wiosennych prac staje się... docieplanie domu. Przemawiają za tym bardzo wymierne i długofalowe korzyści.

fot. Bolixfot. Bolix

Ciepło i oszczędnie

Sprzyjająca aura na dworze stanowi znakomitą okazję, by zadbać zarówno o estetyczne, jak i praktyczne walory domu czy mieszkania. Co roku o tej porze specjaliści przypominają więc o potrzebie poprawy termoizolacji ścian. Jako główny argument za ociepleniami podają przy tym energooszczędność. Co dla użytkowników oznacza w praktyce ten popularny ostatnio termin? Przede wszystkim znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. Koszty zużycia ciepła są bowiem stałym elementem rosnących wydatków na utrzymanie mieszkania. Realne zyski można jednak uzyskać już na etapie planowania zakupu własnego „M”.

W ofertach niektórych banków pojawiają się preferencyjne warunki kredytowania dla inwestycji, gwarantujących niskie zużycie energii (źr. Home Broker). Energooszczędność jest przecież dziś trendem globalnym, który ma przynosić długofalowe korzyści, nie tylko finansowe. Wiąże się z nią również ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, tak istotne z punktu widzenia troski o środowisko. Przed nami jeszcze jednak wiele pracy na drodze do poprawy jakości budynków, w których żyjemy.

Ubieramy ściany...

Dostępność nowoczesnych technologii oraz duża konkurencja na rynku sprawiają, że energooszczędność jest dziś istotną częścią ofert deweloperów przy ich nowych inwestycjach. Warto o niej też pamiętać w przypadku starszych, gotowych już budynków, wymagających termomodernizacji oraz przy samodzielnej budowie domu.
- Do ocieplenia ścian stosuje się systemowe rozwiązania, oparte na styropianie lub wełnie mineralnej – mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta ociepleń do elewacji – Oba materiały charakteryzują się wysokimi właściwościami izolacyjnymi, nie stanowiąc przy tym poważnego obciążenia dla ścian. Montuje się je dwoma metodami: tzw. lekka mokra (bezspoinowa), polegająca na przyklejeniu do podłoża lub lekka sucha, wykorzystująca do przytwierdzania specjalne łączniki. Właściwy montaż gwarantuje bardzo trwały efekt, gdyż dostępne dziś systemy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, co ma szczególne znaczenie przy elewacjach narażonych na działanie czynników z zewnątrz. Dlatego tak ważne jest wykonywanie prac w odpowiednich warunkach pogodowych (bezwietrznie, bez deszczu, w temperaturze 5-25°).
REKLAMA:

… na wiele lat

Powstała na budynku izolacja ma przez wiele lat zabezpieczać go przed utratą ciepła, zachowując określone właściwości estetyczne. Dlatego w skład systemów ociepleń wchodzą różnego rodzaju wyprawy tynkarskie, nadające elewacji ostateczny wygląd i chroniące ją m.in. przed zabrudzeniami. - Stosowane na ścianach rozwiązania nadają się ponadto do ewentualnych korekt i napraw poszczególnych składowych, co jeszcze bardziej zwiększa trwałość całości – dodaje Marek Zając z Bolix. Inwestycja w termoizolację zwiększa komfort mieszkania w ciepłym, zdrowym domu, chroni środowisko, a przede wszystkim zwraca się w postaci mniejszych rachunków za energię. Wełna mineralna zwiększa dodatkowo dźwiękoszczelność obiektu. Warunkiem racjonalnego zużywania energii jest oczywiście odpowiednia wiedza na temat kluczowych parametrów oraz sposobów ich kształtowania. Potrzebne są zatem różnorodne kampanie informacyjne i inicjatywy podobne do projektu, realizowanego przez MPEC w Tarnowie. Opracowano tam narzędzie internetowe, pozwalające mieszkańcom samodzielnie analizować zużycie ciepła w swoim budynku i porównywać je z innymi (źr. KRN.pl). Każdy z nas powinien mieć świadomość, jak dużo energii wykorzystuje i jaki ma ona wpływ na zawartość portfela oraz, szerzej, na środowisko.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: bolix
#czytelnia #izolacje #okna i drzwi #fasada #energooszczednosc #docieplanie #bolix #Termoizolacje ścian, podłóg i sufitów

Więcej tematów: