Komfortowa wentylacja i bezpieczne oddymianie

Podziel się:
Centrum logistyczne sieci handlowej Netto, zlokalizowane w Kopytkowie koło Gdańska, to inwestycja, która zwraca uwagę nie tylko nowoczesnym i estetycznym designem, ale także zaawansowanym technicznie i technologicznie wyposażeniem. Wśród wdrożonych tutaj technologii zwraca uwagę m.in. adresowalny system oddymiania i naturalnej wentylacji.

Centrum zaprojektowane zostało na planie prostokąta – składa się z jednokondygnacyjnego magazynu głównego, będącego największym elementem kompleksu, oraz magazynu opakowań i budynku administracyjno-biurowego. Magazyn główny wyposażony został w 8 autonomicznych stref oddymiania, które wyodrębnione zostały przegrodami dymowymi. Na dachu znajduje się 177 klap oddymiających o wymiarach 240 × 180 cm, otwierających się natychmiast po stwierdzeniu zagrożenia przez system sygnalizacji pożarowej i oddymiania.

Fot.  D+H PolskaFot. D+H Polska
Aby zapewnić sprawną pracę systemu, konieczne było zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie sterowania i zarządzania nim. Miały one zapewniać komfort obsługi, gwarantować pełną kontrolę nad poszczególnymi, wydzielonymi strefami pożarowymi, umożliwiać prostą i szybką modyfikację systemu w dowolnym momencie oraz czytelne monitorowanie jego pracy. Wdrożony w obiekcie system opiera się na magistrali komunikacyjnej, która umożliwia sieciowe połączenie aż 2048 central oddymiania RZN. Jest ona przeznaczona do stosowania w obiektach wielokondygnacyjnych, a także w budynkach z wydzielonymi kilkoma strefami pożarowymi, np. przemysłowych. Cechą systemu jest duża mobilność konfiguracji, dzięki czemu świetnie zdaje on egzamin m.in. w realizacjach, w których rozkład przestrzeni w pomieszczeniach ulega częstym zmianom. Do jego atutów należy nieskomplikowane w obsłudze oprogramowanie konfiguracyjne pozwala na tworzenie logicznych powiązań pomiędzy systemami oddymiania i wentylacji. Z kolei modułowa struktura magistrali umożliwia dodanie kolejnych elementów w dowolnym momencie; nie ma też potrzeby zmiany okablowania, jeśli planowane jest połączenie sieci z innymi instalacjami ochrony przeciwpożarowej budynku.
REKLAMA:

Fot.  D+H PolskaFot. D+H Polska
Detekcja, sterowanie i monitorowanie systemu oddymiania realizowane są poprzez instalację systemu sygnalizacji pożarowej. Moduły mogą przyjąć do ośmiu konfigurowalnych sygnałów wejściowych (np. „alarm”, „usterka”) i tyle samo sygnałów wyjściowych. Są one wyposażone we wbudowane diody LED, które wyraźnie sygnalizują stany wejścia i wyjścia, dzięki czemu możliwe jest szybkie wykrywanie i eliminowanie usterek.

Fot.  D+H PolskaFot. D+H Polska
Zaprojektowana sieć ma topologię gwiazdy i składa się z pięciu linii – możliwe jest zastosowanie dowolnej topologii połączeń. Pozwala to na indywidualne dopasowanie rozmieszczenia okablowania do budynku, w którym ma być ono zastosowane. Dzięki temu w łatwy sposób można zmniejszyć ilość przewodów, co w znaczący sposób wpływa na zminimalizowanie kosztów inwestycji. Każda z ośmiu stref pożarowych uruchamiana jest według indywidualnego scenariusza. W dowolnym momencie można dokonywać jego zmiany poprzez specjalny program komputerowy, bez konieczności ingerencji w każdą z central osobno.
Magistrala podzielona jest na niezależne sekcje, zatem nawet w przypadku przerwy w łączności pojedyncze centrale w objętych nimi strefach pożarowych mogą w dalszym ciągu funkcjonować niezależnie od awarii innej centrali.

Dla potrzeb przewietrzania wykorzystywanych jest 29 spośród 177 klap oddymiających. 25 z nich obsługuje magazyn główny, 4 – magazyn opakowań. Otwarcie klap następuje przy przekroczeniu maksymalnej temperatury badanej pod dachem magazynu, zamknięcie – też automatyczne – gdy temperatura spadnie do określonej wartości lub w sytuacji, gdy system otrzyma sygnał z czujnika deszczu lub przekroczenia siły wiatru. Liczba klap przeznaczonych do przewietrzania może być w każdym momencie zwiększona lub zmniejszona poprzez zmianę w programie konfiguracyjnym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: D+H Polska
#wiadomości #inwestycje #d_h #instalacje

Więcej tematów: