Energooszczędne okna

Podziel się:
Dążąc do zmniejszenia zużycia energii i poprawienia jakości życia, właściciele domów i mieszkań podejmują szereg działań, zapobiegających niekontrolowanym stratom energii. Jednym z nich jest wymiana stolarki otworowej.

Fot. SchucoFot. SchucoWprawdzie aktualnie obowiązujące wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej okien są niezbyt rygorystyczne, sytuacja w tym zakresie zmieni się niebawem. Zmiany w prawie budowlanym idą bowiem w kierunku położenia nacisku na rozwój budownictwa energooszczędnego i pasywnego. A w tych technologiach wymagane jest stosowanie okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, który dla okna energooszczędnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K), dla okna pasywnego – max 0,8 W/(m2K).

Po pierwsze – profil

Okno musi bazować na tzw. ciepłym profilu. Od jego parametrów bowiem zależy w dużej mierze skuteczność izolacyjna okna. Dostępne na rynku profile różnią się między sobą zarówno liczbą komór, jak i szerokością oraz głębokością profili, a także zastosowanymi uszczelnieniami i okuciami. Z reguły okna energooszczędne charakteryzują się większą niż standardowe liczbą komór, a także głębokością zabudowy.
REKLAMA:

Producenci oferują już jednak produkty o zoptymalizowanych komorach powietrznych, dzięki którym mimo stosunkowo płytkiej zabudowy uzyskiwana jest wysoka efektywność energetyczna i korzystny rozkład izoterm. Zapewnia to nie tylko ciepło wewnątrz pomieszczeń, ale też pozwala uzyskać taki efekt, że nawet podczas ekstremalnych mrozów temperatura na wewnętrznej powierzchni profili nie jest wyraźnie niższa od tej w pomieszczeniu.

Fot. SchucoFot. SchucoMiejscem wymagającym szczególnego zabezpieczenia jest przestrzeń między skrzydłem i ościeżnicą. Dobrym rozwiązaniem jest np. zastosowanie kilku poziomów uszczelnienie niezależnych od siebie, ponieważ pozwala to uzyskać efektywną i wymierną ochronę okucia i wyeliminować ryzyko infiltracji zimnego powietrza. Z kolei głębokie osadzenie szyby w ramie umożliwia zapobieżenie pojawianiu się tam liniowych mostków cieplnych, których widocznym skutkiem są m.in. krople pary wodnej na szybach i profilach.

Ciepła szyba

Marzymy o tym, by wpuścić otoczenie do naszego wnętrza, ale jednocześnie obawiamy się, że duże, przeszklone przestrzenie obniżą temperaturę wewnątrz i narażą nas na straty ciepła. Aby zminimalizować to ryzyko, warto wybrać okno z np. PVC z potrójnym zestawem szybowym specjalnym – np. ze szkłem aktywnym. Najmniejsze straty energii przy najwyższych zyskach pozwalają uzyskać okna o Uw ≤ 0,9 W/(m2·K) i współczynniku przenikania energii słonecznej g ≥ 45%. Można wybrać produkt z szeroką ramą lub efektowne i pozwalające na zwiększenie powierzchni szyby okno ze znacznie węższą widoczną ramą.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schüco
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #profil #schuco

Więcej tematów: