Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Podziel się:
Łazienka to zwykle najmniejsze pomieszczenie w całym domu. Nie dość, że jej powierzchnia często nie przekracza kilku metrów kwadratowych, to jeszcze w dużej mierze ograniczają ją sprzęty i meble. Jeśli zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć swoją łazienkę – ten poradnik jest dla ciebie! Zebraliśmy 5 sprawdzonych patentów, dzięki którym uzyskasz wrażenie większej przestrzeni.

Fot. DeftransFot. Deftrans

Jasne kolory

Nie od dziś wiadomo, że w niewielkich wnętrzach najlepiej odnajdują się jasne kolory. Dzięki nim, ściany pomieszczenia wydają się od siebie bardziej oddalone, dając złudzenie większej przestrzeni. Łazienka w jasnych barwach to rozwiązanie uniwersalne i ponadczasowe. Taka aranżacja nigdy nie wyjdzie z mody, a jeśli marzysz o zdecydowanych kolorach, zawsze możesz wprowadzić je za pomocą kontrastowych detali. Jasne ściany to podstawa, lecz nie zapominaj o podłodze. W małej łazience nie może być ona zbyt ciemna. Najlepiej, by była ona zbliżona kolorystycznie do powierzchni ścian lub nawet pokryta tą samą glazurą.

Fot. DeftransFot. DeftransFot. DeftransFot. Deftrans

Błyszczące płytki

W małej łazience staraj się stosować powierzchnie odbijające światło. Idealne będą więc płytki o błyszczącym wykończeniu. Nie bój się też glazury wielkoformatowej – mitem jest, że nadaje się ona tylko do dużych przestrzeni. Duże, jednolite kafle w jasnym odcieniu powiększą optycznie wnętrze i stworzą spójne tło dla pozostałych elementów aranżacji. Mniejsze płytki zastosowane na niewielkiej powierzchni - na przykład w formie mozaiki - urozmaicą wystrój i dodadzą mu charakteru, podobnie jak ozdoby czy armatura o wysokim połysku.

Fot. DeftransFot. DeftransFot. DeftransFot. Deftrans

Meble, które uporządkują przestrzeń

Nagromadzenie wielu artykułów w łazience wprowadza chaos i bałagan. Im mniejsze pomieszczenie, tym łatwiej jest je zagracić, dlatego dobrze jest wybrać meble, które nieco uporządkują przestrzeń. Najlepiej, by były one wykonane w technologii modułowej – Modułowe meble są szczególne polecane do małych łazienek, gdzie możliwość dostosowania zabudowy do konkretnych warunków przestrzennych jest niezwykle ważna. Taką właśnie możliwość oferuje kolekcja Metro System marki NAS. Znajdziemy w niej kilkanaście typów brył dostępnych w różnych rozmiarach i wariantach, dlatego bez problemu dopasujemy je do wymiarów łazienki. Szafki te można dowolnie łączyć. Oznacza to, że z kilku wybranych modułów stworzymy zabudowę, która będzie nie tylko spójna, a przez to mniej rzucająca się w oczy, ale i bardzo pojemna – radzi ekspert marki NAS. Przy wyborze mebli do małej łazienki, skłaniaj się ku tym podwieszanym, pozbawionym nóżek. Więcej wolnej przestrzeni na podłodze pozwoli uzyskać wrażenie większego metrażu.

Fot. DeftransFot. Deftrans

Lustra

Duże lustro to pewny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. W zależności od warunków pomieszczenia, możemy zastosować je na całej ścianie (wtedy złudzenie przestronności mamy gwarantowane) albo na jej wybranym fragmencie. Im większe zwierciadło zamontujemy, tym lepszy efekt aranżacyjny uda się uzyskać. W małej łazience montaż dużego lustra może jednak wpłynąć na ograniczenie przestrzeni do przechowywania. Sprytnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie montaż szafki lustrzanej. Taki mebel nie rzuca się w oczy, jako dodatkowa bryła, a zapewnia maksimum funkcjonalności na niewielkim metrażu. Po pierwsze, fantastycznie odbija światło, budując wrażenie przestrzeni. Po drugie, ukrywa przed wzrokiem wszystkie akcesoria higienicznie, lecz pozostawia je w zasięgu ręki, dzięki czemu nie musimy schylać się do szuflady. Po trzecie, jednak nie mniej ważne, szafka lustrzana wyposażona w oświetlenie LED i dodatkowe gniazdko prądu (np. z serii Salsa marki NAS) może zdecydowanie podnieść komfort codziennej pielęgnacji przed lustrem.
REKLAMA:

Odpowiednie wyposażenieWielu producentów wyposażenia sanitarnego ma w swojej ofercie sprzęty dedykowane łazienkom w wersji mikro. Znalezienie kompaktowej misy WC, małego brodzika czy niewielkiej wanny nie powinno więc stanowić problemu. Przy wyborze brodzika pamiętaj, by był on niski, zlicowany z podłogą, lub najlepiej podpłytkowy. Ukrycie brodzika w posadzce da wrażenie większego metrażu. W przypadku kabiny prysznicowej najlepiej sprawdzi się model całkowicie przezroczysty i pozbawiony zdobień. Małe łazienki lubią minimalizm, zatem im mniej elementów aranżacyjnych, tym korzystniej będzie wyglądało takie wnętrze.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Deftrans
#czytelnia #wnetrza #lazienka #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: