Hydraulika siłowa - czym jest i jakie ma zastosowanie

Podziel się:
Hydraulika siłowa znajduje swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Można wymienić przemysł lekki, jak i ciężki. Bez hydrauliki siłowej wiele nowoczesnych maszyn nie byłoby w stanie działać w prawidłowy sposób.

Hydraulika siłowa - czym jest i jakie ma zastosowanie


Dla wielu pojęcie hydrauliki siłowej jest wielką niewiadomą. W poniższym poradniku odpowiemy na najważniejsze pytania.

 

Czym jest hydraulika siłowa

Jest to dziedzina hydrauliki, która polega na wykorzystywaniu układów hydraulicznych do przenoszenia siły, w różnego rodzaju układach. Takowe są elementami urządzeń, w których ciecz, np. smar, lub olej znajduje się pod ciśnieniem w zamkniętym układzie. Kolejno zostaje wytworzona energia. Elementem układu jest pompa. Wyróżnia się np. pompy zębate, czy pompy tłoczkowe. Te drugie wymuszają ruch (rozprężanie cieczy i ściskanie). W wyniku tego wytworzona zostaje energia, która odbierana jest przez zamontowane silniki, siłowniki hydrauliczne, czy cylindry.

hydraulika siłowa

Działanie hydrauliki siłowej opiera się na dwuetapowym procesie, w którym na początku, za pomocą siły mechanicznej zostaje wytworzone podciśnienie. Powoduje to, że np. olej, lub smar zostaje zasysany ze zbiornika. Drugim etapem jest wtłoczenie płynu do układu hydraulicznego urządzenia. Następnie wymuszenie jego ruchu i stworzenie ciśnienia. Hydraulika siłowa napędza maszyny dzięki zjawisku ciśnienia cieczy sprężonej.

 

 

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Stanowi ona podstawę działania wielu maszyn. Swoje zastosowanie znajduje w wielu gałęziach przemysłu, do których zalicza się m.in.:
- przemysł samochodowy,
- przemysł górniczy,
- przemysł energetyczny,
- przemysł lotniczy,

a także stoczniowy, czy maszynowy.

Bez problemu można spotkać się z zastosowaniem hydrauliki siłowej w wielu nowoczesnych samochodach, statkach, samolotach, maszynach budowlanych, czy rolniczych. Elementy hydrauliki siłowej w wyżej wymienionych gałęziach przemysłu to:
- zawory ciśnieniowe,
- pompy hydrauliczne,
- zawory sterujące przepływem,
- końcówki węży gwintowane,
- chłodnice,
- akumulatory,
- siłowniki hydrauliczne,
- pompy tłoczkowe,

i wiele innych.

Popularność elementów wykorzystywanych w hydraulice siłowej wynika z tego, że w porównaniu do napędów elektrycznych, nie wymagają one dostępu do gniazdek elektrycznych, więc mogą być stosowane praktycznie wszędzie.

 

Ekstremalne możliwości wykorzystania hydrauliki siłowej

Wyróżnić można także specjalistyczne możliwości wykorzystania hydrauliki siłowej. Ma to miejsce szczególnie wtedy, kiedy np. wiele urządzeń napędzanych elektrycznie zawodzi, lub sprawia wiele problemów. Wymienić zatem można branże takie jak górnictwo, gdzie operatorzy często spotykają się z trudnymi warunkami pracy, czy niewielkimi przestrzeniami. W takich może nawet dojść do wybuchów ze względu na wysokie stężenia różnych gazów itp.

 

Największe zalety hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa cieszy się popularnością głównie ze względu na korzyści, które uzyskać można dzięki jej zastosowaniu. Wiele układów, które korzystają z hydrauliki siłowej, wytwarza energię mechaniczną, niezbędną do wykonywania określonych prac. Jednak za największy atut omawianej hydrauliki uznaje się niezależność od energii elektrycznej. Co za tym idzie, praca może odbywać się w trudnych warunkach, w których nie ma dostępu do prądu.

Inną, ogromną zaletą jest bardzo wysoka dokładność w pracy poszczególnych maszyn, jak również niezawodność działania. Do zalet zaliczyć można również prostotę działania, uniwersalność, czy możliwość zastosowania w różnych rodzajach maszyn.

REKLAMA:

Czy hydraulika siłowa posiada wady?

Okazuje się też, że napędy hydrauliczne posiadają wady. Niektórzy za jedną z nich uznają to, że do poprawnej obsługi napędów hydraulicznych wymagane są fachowe umiejętności. Co za tym idzie, w kontekście przemysłowym może oznaczać to spore nakłady finansowe, które ponieść trzeba w celu odpowiedniego przeszkolenia pracowników.
Fachowej wiedzy wymaga także naprawa i serwisowanie hydrauliki siłowej.

Ciekawostką o awariach i serwisowaniu może być to, że do jednej z najczęstszych awarii, która występuje w cylindrach hydraulicznych, jest zakleszczenie się tłoka, który wysunął się pod niewłaściwym kątem. Jest to efekt niepoprawnej obsługi. Warto dodać, że napędy hydrauliczne są też wrażliwe na zapowietrzenie. To zaś skutkować może zmniejszeniem siły ich pracy.

 

Podsumowanie

Z zastosowaniem hydrauliki siłowej wiąże się wiele korzyści, które bezwzględnie przewyższają jej wady. Jest także niezbędna w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Dzięki niej praca w wielu przemysłach jest prostsza i efektywniejsza. Pamiętać jednak należy o należytym serwisie układów hydraulicznych, jak i o odpowiednim przeszkoleniu osób, które będą takowe obsługiwać.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #rura #instalacje #do woda #Instalacje wodne

Więcej tematów: