Wiosenna renowacja altany murowanej, czyli jak zaplanować prace krok po kroku

Podziel się:
Pierwsze promienie wiosennego słońca poprawiają humor i nastrajają do działania. Wiosna to też czas prac w ogrodzie lub na działce, które po zimie mogą wymagać odświeżenia. W ferworze plewienia grządek i kupowania sadzonek warto też poświęcić czas ogrodowej altanie.

Fot. JURGAFot. JURGA

Altany murowane czy drewniane

Altany są stałym elementem wielu ogrodów. Ich budowa nie wymaga uzyskania urzędowej zgody, ale trzeba pamiętać, że jeśli powierzchnia projektowanej altanki przekracza 35 m2, będziemy musieli zgłosić budowę do odpowiedniego urzędu. Ogrodowe pawilony najczęściej buduje się z drewna, ale wiele osób decyduje się także na konstrukcję murowaną. Jest to opcja droższa i wymagająca więcej czasu, ale zapewniająca trwałość na lata. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również wybór desek z włóknocementu, które łączą w sobie fakturę i barwę drewna z właściwościami technicznymi i odpornością cementu.

Altana daje schronienie przed słońcem lub deszczem i często jest miejscem spotkań z rodziną lub przyjaciółmi, dlatego niejednokrotnie w jej wnętrzu lub pobliżu znajduje się grill. Aby służyła nam przez wiele lat, należy ją regularnie czyścić i, jeśli zajdzie taka potrzeba, odświeżać. Dłuższe dni, więcej słońca i mniejsza wilgotność powietrza to dobre warunki do pierwszych prac ogrodowych i remontowych. Żeby naszych wiosennych planów nic nie popsuło, należy się odpowiednio przygotować.

Fot. JURGAFot. JURGA

Jak czyścić altany

Pierwszym krokiem powinna być dokładna inspekcja stanu altany. Poszukujmy ubytków i uszkodzeń, gdyż od ich uzupełnienia należy zacząć prace. Niewielkie ubytki i rysy można naprawić specjalną masą akrylową, ale większe otwory trzeba będzie zatynkować. Kolejnym krokiem powinno być usunięcie szkodników – mogą one doprowadzić do zniszczenia jej elementów. Można się ich pozbyć odpowiednimi środkami bądź zatrudnić specjalistę.

Altany murowane mogą pokryć się zabrudzeniami biologicznymi. Nie tylko pogarszają one wygląd, ale również mogą obniżać właściwości użytkowe i w dłuższej perspektywie prowadzić do zniszczenia materiałów. W wypadku silnie zanieczyszczonych mchami lub glonami powierzchni altan murowanych warto zastosować profesjonalny preparat czyszczący taki jak MOSSPROOF firmy Jurga – nie nadaje się on do użytku w pawilonach drewnianych, do których należy stosować środki przeznaczone do pielęgnacji drewna.

Fot. JURGAFot. JURGA
Rozpoczynamy od spłukania powierzchni mocnym strumieniem wody, aby usunąć najluźniejsze zanieczyszczenia. Po wyschnięciu za pomocą wałka, szczotki lub pędzla nanosimy nierozcieńczony preparat na zabrudzoną powierzchnię, po czym musimy odczekać od 6 do 12 godzin. Po tym czasie pozostałe resztki należy usunąć mechanicznie, a po spłukaniu i wyschnięciu dobrze jest powtórzyć cały proces. Podwójne mycie da nam pewność, że całkowicie usunęliśmy mchy i glony z powierzchni altany.

Malowanie altany – o czym pamiętać

Jednym ze sposobów na utrzymanie altany murowanej w doskonałym stanie przez wiele lat jest pomalowanie jej farbą renowacyjną taką jak np. FARBA RENOWACYJNO-DEKORACYJNA. Nadaje się ona do różnego rodzaju powierzchni: drewna, betonu, ale również papy, blachy trapezowej czy dachówek, co sprawia, że można jej używać także w innych ogrodowych zabudowaniach.

Fot. JURGAFot. JURGA
Zanim zabierzemy się do malowania, musimy przygotować podłoże, które musi być suche i czyste. Po usunięciu trudniejszych zabrudzeń przemyjmy ściany altany roztworem wody i mydła malarskiego, które przyda nam się również do wyczyszczenia narzędzi po malowaniu. W tym celu należy rozpuścić 100 g MYDŁA MALARSKIEGO Jurga w 10 l wody. Po przygotowaniu wystarczy dokładnie umyć całość i zaczekać do wyschnięcia.

Fot. JURGAFot. JURGA
Aby zwiększyć trwałość altany, ułatwić nakładanie farby i wyrównać chłonność na całej powierzchni, niezbędne jest również zagruntowanie powierzchni. Do tego celu dobrze jest zastosować szybkoschnący preparat gruntujący PRIMER PLUS. Środek wystarczy nanieść na powierzchnię za pomocą pędzla lub wałka. Czas schnięcia jednej warstwy wynosi około dwóch godzin. W wypadku mocno chłonnych podłoży konieczne może być naniesienie dwóch warstw.

Fot. JURGAFot. JURGA
Po dokładnym wyczyszczeniu, zagruntowaniu i wyschnięciu powierzchni, możemy przejść do malowania. Farbę można nanosić różnymi metodami – pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Pamiętajmy, żeby nanieść co najmniej dwie warstwy, każda kolejną dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Czas schnięcia jednej warstwy wynosi około 3 godzin, a po maksymalnie 24 godzinach uzyskuje pełne utwardzenie i pełnię właściwości.
REKLAMA:

Jak widać, renowacja murowanej altany nie wymaga dużego nakładu pracy, a pozwala cieszyć się nią przez wiele lat. Wystarczy jedynie odrobina samozaparcia, kilka podstawowych narzędzi i trochę czasu, aby odzyskała ona dawny blask!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: JURGA
#ogrod #ogrody #do renowacja #na drewno #jurga #poradnik #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: