Warunki Techniczne 2021? Zobacz, jak ocieplić dom!

Podziel się:
Stało się. Sukcesywne zmiany w przepisach budowlanych zapoczątkowane jeszcze w 2014 roku, wraz z hukiem sylwestrowych fajerwerków przybrały finałowy kształt. Nowe Warunki Techniczne oznaczają, że Polacy będą stosować grubszą izolację ścian i dachów, z korzyścią dla portfeli i środowiska. Przyjrzyjmy się, jakie konkretne rozwiązania konstrukcyjne spełnią nowe wymagania.

Fot. ParocFot. Paroc
Zacznijmy od dachów, a więc konstrukcji, które tradycyjnie stanowią najbardziej „newralgiczny” punkt z punktu widzenia uciekającego ciepła. Współczynnik UMAX dla dachów i stropodachów zmalał z wartości 0,18 W/m2K do 0,15 W/m2K i obowiązuje zarówno inwestorów stawiających nowy dom, jak i właścicieli planujących adaptację nieocieplanego strychu zakładającą ingerencję w konstrukcję dachową. Nowe przepisy, dosłownie i w przenośni, powinny pomóc w uszczelnieniu strat energetycznych, które w przypadku poddaszy użytkowych mogą stanowić nawet 30% całkowitych strat energii cieplnej z budynku.

Aby spełnić nowe wymania izolacyjności dla dachu płaskiego, wystarczy że zastosujemy izolację o łącznej grubości 250 mm. – W układzie składającym się ze standardowej membrany dachowej, paroizolacji, łączników mechanicznych oraz deski dachowej PAROC ROB 60 o grubości 20 mm i płyty PAROC ROS 30 w dwóch warstwach o grubości 100 i 130 mm, powinniśmy uzyskać U = 0,14 W/m2K – podpowiada Adam Buszko, ekspert firmy Paroc Polska.

Izolacja o podobnej grubości pozwoli także na spełnienie wymagań energetycznych stawianych przed dachami krokwiowymi. Do standardowej płyty z wełny kamiennej wypełniającej szkielet drewniany PAROC UNS 37z o grubości 200 mm warto dołożyć płytę wiatrochronną PAROC WAS 25t o grubości 40 mm. W ten sposób powinniśmy uzyskać dopuszczalne U = 0,15 W/m2K. W przypadku dachów warto jednak pójść o krok dalej i zastosować optymalną kosztowo izolację o łącznej grubości 400 mm, dzięki której uzyskamy U = 0,09 W/m2K. – Inwestycja ta szybko zwróci nam się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i komfortowej temperatury poddasza o każdej porze roku – podkreśla Adam Buszko.

Fot. ParocFot. Paroc

Ściany zewnętrzne – fasady otynkowane

Nowe przepisy wprowadzają także wyższe wymagania dla ścian zewnętrznych. Współczynnik UMAX dla przegród pionowych odgradzających pomieszczenia ogrzewane zmalał wraz z nadejściem nowego roku z wartości 0,23 W/m2K do 0,20 W/m2K. Planując grubszą izolację fasady otynkowanej, warto zwrócić uwagę na płyty lamellowe, które w większości przypadków nie wymagają stosowania łączników mechanicznych mogących potencjalnie tworzyć mostki cieplne. Ściana betonowa ocieplona płytami PAROC Linio 80 o grubości 220 mm, wykończona siatką zbrojącą z włókna szklanego oraz tynkiem cienkowarstwowym, uzyskuje współczynnik U na poziomie 0,17 W/m2K.
REKLAMA:

Alternatywnie, jeżeli zależy nam na odpowiednim komforcie cieplnym wnętrz przy jednoczesnym „odchudzeniu” ścian zewnętrznych, możemy sięgnąć po energooszczędną płytę PAROC Linio Pro, która charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,034 W/mK. – Aby spełnić dopuszczalny wskaźnik UMAX dla ściany zewnętrznej o betonowej konstrukcji nośnej, wystarczy tylko jedna warstwa płyty o grubości 16 cm – podkreśla Adam Buszko. – Ze względu na potrzebę podwyższonej wytrzymałości na ściskanie w strefach newralgicznych, wokół otworów okiennych i drzwiowych zalecamy zastosowanie płyt PAROC Linio 15 – dodaje ekspert firmy Paroc.

Fot. ParocFot. Paroc

Ściany zewnętrzne – fasady wentylowane

Coraz więcej inwestorów w miejsce klasycznej fasady otynkowanej widzi ściany warstwowe z wentylacją wewnętrzną. Oprócz dobrych parametrów termoizolacyjnych, technologia ta pozwala na szeroki wybór konstrukcji nośnych – od murów masywnych, poprzez bloczki betonowe i silikatowe, aż po klasyczną cegłę.

W przypadku fasady wentylowanej opartej o mur betonowy, bardzo dobre parametry cieplne uzyskamy, korzystając z płyt PAROC WAS 50tb o grubości 200 mm (U = 0,16 W/m2K) lub PAROC Cortex One b o grubości 180 mm (U = 0,18 W/m2K), przy zachowaniu szczeliny wentylacyjnej o szerokości minimum 30 mm. Izolacja może być stosowana w systemach jednowarstwowych, w których płyta styka się ze szczeliną pod fasadą zewnętrzną. Płyty pokryte zostały paroprzepuszczalną, wodoodporną i wiatroszczelną powłoką z włókna szklanego, która pozwala na szybkie i bezpieczne odparowanie wilgoci z wnętrza konstrukcji fasadowej.

Fot. ParocFot. Paroc
Alternatywnie, możliwe jest zastosowanie dwuwarstwowego systemu ocieplenia. – Ściana o konstrukcji nośnej z betonu, bloczków lub cegieł, ocieplona ogólnobudowlaną płytą PAROC UNS 37z o grubości 150 mm wraz z dodatkową płytą wiatrochronną PAROC WAS 25t o grubości 50 mm, wykończona elewacją z cegieł, osiąga współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,17 W/m2K – podsumowuje Adam Buszko.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #izolacje #materiały dociepleniowe #ściany #do docieplanie #paroc

Więcej tematów: