newsletter reklama projekty domów forum
sobota 24 października 2020
29.09.2020r...

Jak zaplanować remont mieszkania - krok po kroku

Każdy z nas w jakimś czasie przeprowadzał lub będzie przeprowadzał remont swojego mieszkania. Dla jednych jest to ekscytujące, twórcze zajęcie, dla innych sama myśl o tym powoduje "gęsią skórkę" i strach.
Jak zaplanować remont mieszkania - krok po kroku

Stojąc u progu remontu przerażający może być ogrom prac i spraw, które musimy zrobić, zaplanować, więc należy się do niego dobrze wcześniej przygotować, by wyjść z niego z radością i z zadowoleniem patrzeć na jego efekty.

By stres był jak najmniejszy, należy zaplanować od początku do końca wszystkie niezbędne prace - od czego zacząć? Czy remontu mieszkania należy się obawiać? Przeczytaj uważnie nasze sugestie!

Jak nie zwariować remontując mieszkanie


praca

• Krok Pierwszy
Pierwszy i najważniejszy krok to zaplanowanie budżetu jakim będziemy dysponować przy remoncie mieszkania- sprecyzowanie go pozwoli nam określić, czy mamy wystarczające środki na jego wykonanie, czy w jakimś momencie będziemy zmuszeni posłużyć się np. kredytem. Zasoby finansowe określą też zakres prac oraz dobór i jakość potrzebnych do remontu materiałów. Po wysokości naszych środków będziemy dysponować wiedzą, czy nasz remont będzie polegał jedynie na pomalowaniu ścian, remoncie tylko kuchni i łazienki, czy remontem obejmiemy wszystkie pomieszczenia w naszym mieszkaniu.Wysokość budżetu pomoże również określić to, czy remont wykonamy własnymi siłami, czy też będziemy prosić o pomoc i wsparcie specjalistów na różnych etapach prac czy w całości remontu.

• Krok drugi
Każdy remont zaczynamy od dobrego planu, wizji tego, co chcemy uzyskać. Możemy zrobić to sami, jeśli mamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale najlepiej zlecić to doświadczonym specjalistom. Doświadczony architekt, projektant wnętrz pomoże nam zebrać w spójną całość nasze pomysły i stworzy dla nas wizję wymarzonego mieszkania i jego wystroju - dobierze odpowiednie materiały, styl, kolory, zaplanuje w najmniejszych szczegółach wszystkie niezbędne prace - zaproponuje kilka wersji przebudowy i wraz z nami przedyskutuje wszystkie aspekty , rozwiązania każdej z nich. Do nas należeć będzie jedynie wybór jednej z nich - najlepszej i najbardziej odpowiadającej naszej wizji.

Doświadczony projektant podpowie nam również, którą ścianę możemy wyburzyć, w którym miejscu wybudować nową, jak przebiega i w jakim stanie jest instalacja elektryczna, gazowa, hydrauliczna i jeśli będzie niezbędna jej przebudowa czy wymiana, pomoże nam przebrnąć przez zawiłości administracji w spółdzielni, jeśli jesteśmy mieszkańcami bloku, pomoże uzyskać niezbędne pozwolenia. Wskaże też, czy trzeba będzie np. skuć tynki, czy ściany nie są zagrzybione, czy nie należy wymienić okien, drzwi, podłóg itp. - to bardzo cenne informacje, które uzyskamy na tym etapie.

• Krok trzeci
Wybór ekipy remontowej to równie ważny element - to od niej i jej rzetelności zależeć będzie efekt finalny i to, czy będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Na rynku funkcjonuje wiele firm remontowych wśród których możemy wybrać naszym zdaniem najlepszą, ale najlepiej skorzystać z usług firmy, która wykona projekt i zrealizuje go od początku do końca. Mamy wtedy pewność, że wszystkie prace wykonywane będą rzetelnie i fachowo a my możemy spać spokojnie bez zamartwiania się na każdym etapie prac. Firma taka zajmie się również zakupem i dostarczeniem niezbędnych materiałów, zabezpieczeniem ich, zorganizuje wywóz materiałów porozbiórkowych-nikogo nie trzeba przekonywać, że to najbardziej optymalne rozwiązanie zdejmujące z nas obowiązek osobistego zajmowania się takimi sprawami, które mogą dla być problematyczne i trudne do wykonania. Nie decydujmy się więc na wybór firmy z przypadku, a unikniemy wielu problemów. Warto też zawrzeć umowę z wykonawcą co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych spięć i późniejszych przepychanek.

• Krok czwarty
Remont czas zacząć - sprawna ekipa po wspólnych uzgodnieniach rozpoczyna pracę, czyli rozpoczyna wymianę instalacji jeśli jest niezbędna, burzy, stawia ściany a my udajemy się z naszym projektantem do składów budowlanych wybierać wspólnie odpowiednie materiały: podłogi, panele, glazurę, armaturę, oświetlenie, meble itp. Na tym etapie pomoc projektanta również jest bardzo pomocna, gdyż zaznajomiony z produktami, trendami wnętrzarskimi projektant wskaże nam, jakie materiały są godne uwagi, dobierze jakość, kolor - łagodnie przeprowadzi nas przez cały zawiły świat materiałów budowlanych i wykończeniowych. Pomoże też zorganizować transport, a współpracująca firma remontowa sprawnie dostarczy wszystko do mieszkania.

• Krok piąty
Kiedy prace remontowe trwają, mamy odpowiedni czas na dobór kolorów nie tylko ścian i glazury, ale też na wystrój każdego wnętrza. Warto zakupy zrobić wcześniej, gdyż unikniemy w ten sposób niepotrzebnych przestojów i opóźnień w pracach. To bardzo dobry czas na wybór mebli i wyposażenia - warto dokonać wyboru podczas trwania prac remontowych, gdyż czas oczekiwania na niektóre może okazać się dość długi -na meble czeka się od 4 do 6 tygodni! Zwróćmy uwagę nie tylko na ich kolor, ale też na jakość wykonania, trwałość i komfort ich późniejszego użytkowania, gdyż będziemy z nich korzystać codziennie, niejednokrotnie przez wiele lat, więc jakość jest szalenie ważnym elementem.

• Krok szósty
Krok szósty jest najbardziej przyjemnym krokiem, choć może okazać się również stresującym - to czas odbioru naszego mieszkania i weryfikacja wykonanych prac w ramach remontu mieszkania. Żegnając się z firmą remontową, warto sprawdzić, czy wszystko jest wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami, sprawdzić, czy prawidłowo zamontowane są poszczególne urządzenia, czy działają bez przeszkód a jeśli coś wymaga poprawy, wyegzekwujemy to od razu. Od tego momentu możemy zacząć cieszyć się naszym mieszkaniem w nowej odsłonie.

praca

Czy remontu mieszkania należy się bać

Kiedy przeprowadzamy remont własnymi siłami ,niejednokrotnie popełniamy wiele błędów, ścigamy się z brakiem czasu, wiedzy i działamy intuicyjnie, co nie zawsze wychodzi nam i naszemu remontowi na dobre. Błędy okupione są wyższymi kosztami, które musimy ponieść naprawiając usterki. Często też planując samodzielnie remont mieszkania nie jesteśmy w stanie przewidzieć wielu problemów wynikających z braku naszego doświadczenia, nieznajomości przepisów prawa budowlanego, co przekłada się na nasze rozdrażnienie, powoduje niepotrzebny stres, znacznie opóźnia zakończenie remontu. W takim wypadku można by uznać, że remont mieszkania to stres i należy się go obawiać.

Jest jednak lepsze rozwiązanie, które gwarantuje dobre samopoczucie, brak niepotrzebnych, nieprzewidzianych kosztów i komfort przy przeprowadzaniu remontu. Takim idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która sprawnie i fachowo wykona remont mieszkania- wykona projekt, kosztorys, doradzi najlepsze rozwiązania, pomoże w doborze odpowiedniej ekipy budowlanej, nadzorować będzie w naszym imieniu wszystkie prace- takie rozwiązanie gwarantuje nasz remontowy sukces!

Podsumowanie

Bez względu na to, czy zamierzamy remontować mieszkanie w bloku, kamienicy czy w domu, czy wykonamy remont samodzielnie w ramach urlopu ( tak deklaruje większość naszych rodaków), czy zlecimy to firmie remontowej, niezbędnym jest należyte przygotowanie się do niego, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

Przeanalizujmy wnikliwie nasze finanse, zaplanujmy z dużą dokładnością zakres i harmonogram prac, wybierzmy odpowiednią, solidną i polecaną ekipę remontową, zakupmy odpowiednie, dobrej jakości materiały potrzebne do remontu, dobierzmy elementy wyposażenia i ..... cieszmy się nowiutkim, pachnącym mieszkaniem przez kilka a nawet kilkanaście następnych lat - aż do kolejnego remontu!


--
REKLAMA:
--

źródło: KS

Artykuły podobne:

d