Marnujemy do 366 tys. litrów wody rocznie

Podziel się:
Na jednego Polaka przypada w ciągu roku zaledwie 1 mln butelek (1,5 l) wody odnawialnej dostępnej w naszym kraju. Sporą jej ilość, bo nawet 244 tys. takich butelek, niektórzy z nas potrafią zmarnować podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli nie zaczniemy oszczędzać wody, problem jej niedostatku może nas dotknąć już za kilkadziesiąt lat.

Fot. RankomatFot. Rankomat
Z analiz ONZ wynika, że do 2050 roku co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym stałym lub okresowym deficytem wody pitnej. Wody Polskie informują, że w naszym kraju już od kilku lat występuje niedobór wody. Przyczyną tego jest ocieplenie klimatu, nieregularne opady deszczu i najniższa w Europie ilość odnawialnej wody w przeliczeniu na osobę - 1,6 tys. m3/rok. W czasie suszy ta wartość jest mniejsza nawet o 40%. Taki stan rzeczy szybko się nie poprawi, a marnowanie wody będzie potęgować tylko jego negatywne skutki. Dlatego na stronie rankomat.pl/woda każdy może obliczyć swoje bezpośrednie i pośrednie zużycie wody oraz otrzymać wskazówki, jak je zmniejszyć.

Kalkulator śladu wodnego

Największa w Polsce porównywarka ubezpieczeń i produktów finansowych udostępniła na swojej stronie rankomat.pl/woda specjalny kalkulator. Tym razem zamiast najtańszej oferty, każdy może obliczyć swoje dzienne bezpośrednie i pośrednie zużycie wody, czyli tzw. ślad wodny. Ma on formę quizu, w którym odpowiada się na kolejne pytania dotyczące zużycia wody. Na końcu użytkownik dowie się, jaki jest jego ślad wodny, jak wygląda on w skali kraju, a także uzyska dostęp do trzech artykułów poświęconych tej tematyce oraz suszy w kraju.
REKLAMA:

- W Rankomat od lat pomagamy oszczędzać czas i pieniądze. Dzisiaj, chcemy wykorzystać nasze doświadczenie w znajdowaniu najlepszych rozwiązań do realizacji ważnego, ogólnospołecznego celu. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej nowej porównywarki, dzięki której każdy w kilka minut może dowiedzieć się, ile wody zużywa każdego dnia, a także co może zrobić, żeby korzystać z niej mądrze i oszczędnie. Mamy nadzieję, że nasze działania zainspirują Polaków do zmiany na lepsze, zwłaszcza w obliczu nadchodzących zmian klimatycznych – komentuje Tomasz Masajło Prezes Zarządu Rankomat.

Fot. RankomatFot. Rankomat

Na wsi czy w mieście – gdzie zużywamy więcej wody?

Wyższy wzrost zużycia wody na jednego mieszkańca zaobserwować można na obszarach wiejskich. W 2018 r. odnotowano tam wzrost o 2,1 m​3​, a w miastach o 1,1 m​3​. W 2019 r. na obszarach wiejskich w stosunku do roku poprzedniego zużycie zwiększyło się o 0,6 m​3​, a w miastach o 0,1 m​3​. Mimo tych różnic, na przestrzeni lat w miastach notuje się wyższe zużycie wody niż na obszarach wiejskich. W ubiegłym roku mieszkańcy miast zużyli o 13% więcej wody niż właściciele gospodarstw wiejskich.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Rankomat
#wiadomości #eko #do dom_energooszczedny #z akcesoria #z energooszczednosc #z badania #do zbiornik #Woda z własnego ujęcia

Więcej tematów: