Firma Ruukki podpisała wizję dekarbonizacji budownictwa

Podziel się:
Ruukki Construction popiera propagowaną przez stowarzyszenie World Green Building Council wizję budownictwa w pełni neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2050. Apel skierowany do całej branży budowlanej stanowi część Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego, który odbywa się na całym świecie w dniach 23-29 września.

Fot. RuukkiFot. Ruukki
Budynki wykazują większy potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla niż na przykład ruch drogowy. W skali globalnej budynki odpowiadają za około 39% ogółu emisji dwutlenku węgla powiązanych z energią.

Około 30% tego udziału pochodzi z produkcji materiałów budowlanych i robót budowlanych, a 70% z eksploatacji budynku, np. ogrzewania.

W raporcie WGBC osiągnięcie neutralności węglowej koncentruje się na całym cyklu życia budynku – od produkcji surowców do fazy eksploatacji i ostatecznie rozbiórki budynku oraz ponownego wykorzystania i recyklingu komponentów budowlanych. Ruukki promuje model oparty na długookresowym cyklu życia. Już niewielka inwestycja w jakość produktu może znacznie zmniejszyć zużycie energii w fazie eksploatacji, wydłużyć okresy serwisowania lub poprawić możliwości ponownego wykorzystania komponentów lub recyklingu materiałów.

Firma Ruukki mocno angażuje się w nowe, ekologiczne i przyszłościowe innowacje. Wiele z działań Ruukki Construction kierowanych jest do społeczności dążących do neutralności węglowej:

Surowce i produkcja

Około 20-30% surowców grupy SSAB, do której należy Ruukki Construction, stanowi stal z recyklingu. Ambitnym celem firmy SSAB jest zaprzestanie produkcji stali węglowej i zastąpienie jej procesem opartym na wodorze do roku 2045. Celem jest zmniejszenie emisji CO2 o 25% do roku 2025 i jej wyeliminowanie do roku 2045.

Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu ma również istotne znaczenie w produktach końcowych firmy Ruukki. Na przykład ponad 70% materiału użytego w izolacji płyt warstwowych z wełny szklanej jest poddawanych recyklingowi.

Założenie ekologiczności zostało rozszerzone także na powłoki. W produkcji powłok GreenCoat do dachów i elewacji Ruukki, znaczna część oleju kopalnego została zastąpiona olejem rzepakowym. Wysokiej jakości powłoki są stosowane do wytwarzania produktów o dłuższej żywotności, zapewniając wydajność produktu w zmieniających się warunkach i umożliwiając jego ponowne wykorzystanie.

Transport

W firmie Ruukki Construction wysyłki produktów budowlanych są planowane tak, aby były wydajne. Oznacza to przejazdy pojazdów z pełnym obciążeniem oraz sprowadzanie surowców do fabryki w trasie powrotnej. Zmniejsza to liczbę przejazdów, ogranicza przebieg pojazdów, zwiększając wydajność.

Produkty stalowe mogą być transportowane efektywniej niż inne podobne produkty, co umożliwia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Weźmy jako przykład dom jednorodzinny z dachem o powierzchni 150 m2. Stalowe pokrycie dachowe waży około 5 kg na m2, natomiast w przypadku dachówki ceramicznej będzie to aż 40 kg na m2. Ciężarówka o ładowności 20 ton może przewieźć stalowe pokrycia dachowe dla około 27 domów jednorodzinnych. Natomiast transport pokryć dachowych z dachówek ceramicznych dla 27 takich domów wymagałby użycia około 8 ciężarówek.
REKLAMA:

Efektywność energetyczna

Płyty warstwowe Ruukki – oprócz wyjątkowych właściwości izolacyjnych – zapewniają doskonałą szczelność powietrzną całych budynków, co przekłada się na oszczędność kosztów ogrzewania i chłodzenia. Płyty warstwowe są zazwyczaj stosowane w większych obiektach przemysłowych i logistycznych, gdzie mogą przyczyniać się do znacznego ograniczenia emisji.

Rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z fasadą budynku mogą również wytwarzać część energii zużywanej w budynku i tym samym zmniejszać jego ślad węglowy w fazie eksploatacji.

Ponowne wykorzystanie i recycling

Nawet produkty o długiej żywotności dochodzą do kresu swojego użytkowania. Dlatego oprócz długiej żywotności prace badawczo-rozwojowe w Ruukki koncentrują się również na ponownym wykorzystaniu produktów oraz możliwości recyklingu surowców po zakończeniu eksploatacji budynku. Części stalowe można poddać recyklingowi w 100%.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ruukki
#wiadomości #dachy #dach #wspolpraca #ruukki

Więcej tematów: