newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 6 lipca 2020
30.08.2016r...

Rodzaje rynien

Rynny pod lupom czyli ich rodzaje, z jakich surowców są wykonane oraz czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne materiały. Podczas wyboru rynien warto się więcej o nich dowiedzieć.
Fot. Galeco
Fot. Galeco
Fot. Galeco
Fot. Galeco

1. Rynny PVC

Rynny wykonane z PVC są najpopularniejszym produktem na polskim rynku. Dzieje się tak z uwagi na ich konkurencyjną, w stosunku do innych systemów, cenę i żywotność. Rynny wykonane z polichlorku winylu są bardzo trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia oraz na działanie warunków atmosferycznych. Ogromnym plusem rynien z PVC jest też niski współczynnik chropowatości. Dzięki temu łatwiej spływa po nich woda czy śnieg i jednocześnie trudniej osadzają się na ich powierzchni zanieczyszczenia. Dlatego tez systemy rynnowe z tworzywa pvc bardzo dobrze sprawdzają się w zabudowaniach położonych na terenach nadmorskich i górskich – czyli tam, gdzie klimat jest najostrzejszy.
--
REKLAMA:
--
Najważniejszą zaletą rynien wykonanych z PVC jest ich trwałość. Mogą one posłużyć nawet 50 lat. Ten fakt w połączeniu z łatwym montażem wszystkich elementów tego typu orynnowania sprawia, że ich eksploatacja staje się bardzo tania.

Fot. Galeco
Fot. Galeco
Fot. Galeco
Fot. Galeco

2. Rynny stalowe

Kolejnym typem najczęściej wybieranych rynien na rynku są rynny stalowe. To jeden z najtrwalszych surowców, którego wytrzymałość przewidywana jest nawet na 100 lat eksploatacji. Surowiec ten nie wypacza się pod wpływem nawet najcięższych warunków pogodowych i ma bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, dodatkowo jest odporny na korozję. Rynny ze stali cechuje też bardzo dobra tolerancja temperatur: wytrzymają od -40 do nawet +100 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że ta wytrzymałość może się wydłużyć lub skrócić pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu. Rynny stalowe „nie lubią” bowiem środowisk często nawiedzanych przez kwaśne deszcze czy mgły. Ale odpowiednio zabezpieczone mogą być stosowane w każdym regionie. Świetnym wyborem będą więc rynny wykonane ze stali powlekanej, zabezpieczonej czterema warstwami ochronnymi: cynkiem, warstwą pasywacyjną, wytrzymałym podkładem i powłoką organiczną.

Fot. Galeco
Fot. Galeco
Fot. Galeco
Fot. Galeco

3. Rynny z tytan-cynku

Systemy rynnowe dostępne są także w wersjach z pokryciem z innych materiałów, takich jak cynk i tytan. Taka mieszanka surowców nie tylko jest bardzo odporna na działanie warunków atmosferycznych, ale również bardzo długo pozwala cieszyć oko atrakcyjnym wyglądem orynnowania. Wszystko za sprawą naturalnego zjawiska pokrywania się z czasem przez taką rynnę warstwą patyny, która chroni ją przed korozją. Tak więc cynk i tytan użyte do jej produkcji to przede wszystkim duża wytrzymałość produktu i jednocześnie gwarancja zachowania przez niego atrakcyjnego wyglądu przez długi czas. – Warto też dodać, że blacha tytan-cynk jest bardzo plastyczna i daje się bez problemu formować, dzięki czemu można wykonać z niej bardziej skomplikowane projekty. Można ja również lutować i nie wymaga ona stosowania dodatkowych środków konserwujących – mówi Magdalena Gardyła z Galeco.

źródło: Galeco

Artykuły podobne:

d