newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 27 listopada 2022
27.05.2015r...

ARBET dociepla wielorodzinny dom energooszczędny

56 mieszkań jest budowanych w domu energooszczędnym przy ulicy Cypryjskiej na Osiedlu Unii Europejskiej. Budynek ten jest częścią powoli wzrastającego w tym miejscu osiedla Słoneczne Wzgórze.
 Fot. ARBET
Fot. ARBET
To dopiero druga inwestycja tego typu w Polsce. Sprawcą nowatorskiego przedsięwzięcia jest przedsiębiorstwo PB Kuncer z Koszalina. Budynek zaprojektowano w taki sposób, by zminimalizować ubytki ciepła. Poszukiwano odpowiednich materiałów oraz technik budowlanych skutecznie przeciwdziałających stratom energii. Deweloper zajął się wyborem odpowiednich płyt styropianowych i wnikliwa analiza produktów dostępnych na rynku doprowadziła go do wybrania GRAFITu, Prawdziwego Styropianu z Fabryki Styropianu ARBET. Przy budowie do tej pory użyto: do izolacji posadzek TONOPIAN EPS 33/30, w ilości 100 m3, zaś do izolacji ścian płyty Fasada GRAFIT o grubości 17 cm, w ilości 268 m3 oraz Fasada GRAFIT o grubości 16 cm, w ilości 16 m3.

 Fot. ARBET
Fot. ARBET
FASADA GRAFIT to płyty styropianowe o obniżonej lambdzie (0,031 W/m·K) - w porównaniu z tradycyjnymi płytami, FASADA GRAFIT po prostu izoluje lepiej. Umożliwia to stosowanie cieńszych płyt, bez utraty właściwości termoizolacyjnych, jakimi charakteryzuje się "grubszy" biały styropian. FASADA GRAFIT jest szczególnie polecana do termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych, warta rozważenia tam, gdzie zbyt gruba izolacja może zmniejszyć walor estetyczny budynku. TONOPIAN zaś stosowany jest do izolacji akustycznej stropów od dźwięków uderzeniowych. Wbudowuje się go poprzez zastosowanie dwuwarstwowego układu zwanego podłogą pływającą.
--
REKLAMA:
--
Jakie będą korzyści dla lokatorów z korzystania z domu energooszczędnego? Część plusów wydaje się oczywista - to niższe opłaty za ciepło. Dojdzie jednak jeszcze jedna korzyść: nowi posiadacze mieszkań otrzymają wysoką dopłatę ze specjalnego funduszu promującego budownictwo energooszczędne, w tym wypadku dopłata wyniesie 11 tysięcy złotych.

źródło: Arbet

Najnowsze wieści z branży
Wideo
d