newsletter reklama projekty domów forum
piątek 22 lutego 2019
12.10.2016r...

Jak wykonać stylową lampę z drewna?

Krok po kroku podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić lampę z drewna będącą połączeniem naturalności, ekologii i nowoczesnego stylu.

Co będzie potrzebne:

- 1 sklejka, grubość 4 mm (100 cm x 100 cm);
- 1 mała butelka kleju do drewna;
- 1 oprawka lampy, opcjonalnie z kablem tekstylnym (długość kabla należy dobrać w zależności od wysokości pomieszczenia lub własnych upodobań) oraz 1 świetlówka LED;
narzędzia i osprzęt: minipilarka ręczna i tarcza pilarska do drewna, szlifierka uniwersalna i papier ścierny, akumulatorowa piła uniwersalna, brzeszczot do wyrzynarek, rękawice robocze, cyrkiel, nożyce i ołówek.
- Stopień trudności: średni
- Czas ok. 3 godziny i czas poświęcony na zakup materiałów


Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 1

Przed przystąpieniem do pracy obierz schemat projektu i szablon listewek potrzebnych do wykonania klosza, a następnie wydrukuj na kartce A4.

Krok 2

Jak widać na projekcie, klosz naszej lampy będzie węższy u góry i rozszerzający się ku dołowi. Przy użyciu cyrkla narysuj na sklejce pierwszy, górny okrąg o średnicy zewnętrznej 10 cm i średnicy wewnętrznej pasującej do oprawy świetlówki (w naszym przykładzie 4 cm) oraz drugi, dolny okrąg (średnica zewnętrzna 14 cm, średnica wewnętrzna 8 cm).

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 3

Następnie wytnij szablon do wykonania listewek i odrysuj go na sklejce w 20 egzemplarzach.

Krok 4

Teraz pora na cięcie. Sklejkę przymocuj do stołu zaciskami. Do wycięcia okręgów możesz użyć akumulatorowej piły uniwersalnej, a do wykonania listewek klosza – minipilarki tarczowej.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 5

Dwie szczeliny w listewkach posłużą do przymocowania ich do obu okręgów – dzięki temu klosz będzie miał okrągły kształt. Wskazówka: przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej i większego wiertła do drewna wywierć otwór po wewnętrznej stronie narysowanego konturu okręgu, włóż w niego brzeszczot
i wytnij okrąg.

Krok 6

Listewki przymocuj zaciskami do stołu i starannie oszlifuj krawędzie, na przykład używając szlifierki uniwersalnej.

Wskazówka: jeśli wolisz kolorowe lampy, możesz pomalować klosz lakierem, bejcą lub zabezpieczyć drewno olejem.
--
REKLAMA:
--

Krok 7

Połącz oprawkę z górnym okręgiem. Tekstylny kabel dobrze skomponuje się z naturalnym materiałem lampy. Może też pełnić funkcję kolorowego akcentu. Jako źródło światła polecamy świetlówkę LED, ponieważ nie nagrzewa się ona zbyt mocno i można ją bezpiecznie stosować w połączeniu z drewnianym kloszem.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 8

W szczeliny w listewkach nałóż odrobinę kleju do drewna, a następnie rozmieść je
w odległości ok. 1 cm od siebie wokół dwóch okręgów. Okrąg mniejszy z oprawką znajduje się u góry, okrąg o większej średnicy – na dole. Uwaga: 5–10 sąsiednich listewek zamocuj do okręgów, nie używając kleju. Będzie je potem można łatwo wyjąć, aby wymienić świetlówkę. Najlepiej wcześniej przetestuj, ile listewek trzeba będzie wyjąć, aby wygodnie wymienić świetlówkę. Oznacz je dyskretnie ołówkiem, aby później łatwo rozpoznać, które listewki nie zostały przyklejone.

Krok 9

Na koniec wystarczy podłączyć lampę do kabli w suficie. Jeśli nie jesteś elektrykiem, radzimy wezwać fachowca, który sprawdzi, czy lampa jest prawidłowo podłączona do sieci.

Krok 10

Gotowe!źródło: Bosch

Artykuły podobne:

d