Agregaty prądotwórcze na budowę – dlaczego się opłacają?

Podziel się:

Agregaty prądotwórcze wykorzystuje się głównie jako zasilanie awaryjne oraz wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Przedsiębiorcom z branży budowlanej sprzęt może się jednak przydać zarówno wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania przyłącza do sieci, jak i w sytuacji, gdy jest to możliwe. Wyjaśniamy, czemu agregat prądotwórczy na budowę to świetne rozwiązanie, zwłaszcza w dobie rosnących cen energii.

Jak działają agregaty prądotwórcze i jaki sprzęt wykorzystuje się w budownictwie?

Agregaty prądotwórcze, nazywane też czasem generatorami prądu, są samodzielnymi źródłami energii elektrycznej. Do działania potrzebują jedynie odpowiedniego paliwa, które zasila silnik wprawiający w ruch wirnik prądnicy. 

W branży budowlanej najczęściej stosuje się modele z silnikiem Diesla, a czasem też agregaty benzynowe lub gazowe. Popularne są zwłaszcza agregaty prądotwórcze trójfazowe, które mogą zasilać zarówno urządzenia wymagające napięcia 230 V, jak i 400 V (tzw. siła). 

Co daje agregat prądotwórczy na budowie?

Nowy lub używany agregat prądotwórczy zapewnia przedsiębiorcy budowlanemu pełną niezależność energetyczną. Pozwala więc uniknąć przestojów w pracach spowodowanych przerwami w dostawach prądu lub problemami z instalacją elektryczną. Każda godzina przestoju – nie mówiąc już o poważniejszej awarii – przekłada się z kolei na wzrost kosztów budowy.

Agregaty prądotwórcze sprawdzą się też świetnie na budowie, która jeszcze nie ma przyłącza do sieci energetycznej. Można dzięki temu zacząć prace budowlane wcześniej, bez czekania na jego wykonanie. W przypadku przyłącza stałego może to zająć od 6 do nawet 18 miesięcy. Z kolei wykonanie przyłącza tymczasowego, które trzeba zdemontować po zakończeniu budowy, a następnie dopiero ubiegać się o przyłącze stałe, może zająć do 2 miesięcy. 

Koszty energii – czy agregat prądotwórczy na budowę może zastąpić przyłącze do sieci?

Jeszcze do niedawna agregaty prądotwórcze całkowicie zastępowały przyłącze do sieci głównie tam, gdzie wykonanie go byłoby wyjątkowo czasochłonne i kłopotliwe oraz w przypadku krótszych prac budowlanych. Na dłuższą metę różnice pomiędzy cenami prądu sieciowego i z generatora mogły natomiast istotnie zwiększyć koszty przedsiębiorcy. 

Sytuacja zmienia się jednak wraz ze znaczącymi wzrostami cen energii elektrycznej. Przy stawkach za prąd budowlany na poziomie około 3 zł/kWh, opłacalność generatorów rośnie. W zależności od rodzaju paliwa – olej napędowy czy benzyna – oraz parametrów agregatu prądotwórczego, koszt wyprodukowania 1 kWh wynosi średnio 3,25-3,40 zł. Eksploatacja urządzeń na gaz LPG jest zaś jeszcze tańsza.

Już dziś więc koszt energii z agregatu prądotwórczego na budowie może być porównywalny do prądu z sieci. Przy dalszych wzrostach cen energii elektrycznej, generator stanie się jeszcze atrakcyjniejszym rozwiązaniem.

Używane agregaty prądotwórcze na sprzedaż – dlaczego warto i gdzie szukać ofert?

Nowe maszyny mogą być znacznie większym wydatkiem niż sprzęt z rynku wtórnego. Nie inaczej jest w przypadku generatorów prądu, co sprawia, że wielu przedsiębiorców stawia na używane agregaty prądotwórcze. Tym bardziej, że urządzenia te – zwłaszcza modele z silnikiem Diesla – przy odpowiedniej eksploatacji mają bardzo długą żywotność. 

Również wybór maszyn z drugiej ręki może być naprawdę szeroki. Niemal dwa tysiące ogłoszeń na używane generatory prądotwórcze na sprzedaż z całej Europy, w tym ponad 70 z Polski, można na przykład znaleźć w serwisie Mascus, na stronie https://www.mascus.pl/budownictwo/agregaty-pradotworcze. Jest tam sprzęt od wszystkich najbardziej znanych i cenionych producentów, często w bardzo dobrym stanie. 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#sponsorowany #czytelnia #narzędzia #maszyny #materiał partnera #mascus #narzędzia - czytelnia

Więcej tematów: