Dom w stylu minimalistycznym

Podziel się:
Skandynawskie klimaty skradły serca Polaków. Nic zatem dziwnego, że inspiracje północnymi krajami widać nie tylko w aranżacji wnętrz czy życiowych filozofiach, lecz także – w projektach domów. Aktualnie dużą popularnością cieszą się domy o dość prostej, zwartej bryle. Tak właśnie wyglądają domy w Skandynawii. Ale to nie wszystko. Poniżej przedstawiamy elementy w projekcie domu, na które warto zwrócić uwagę w trakcie budowy minimalistycznego domu.

Fot. Pracownia Dobre DomyFot. Pracownia Dobre Domy
Dom minimalistyczny charakteryzuje się nowoczesną elegancją i prostotą. Zazwyczaj jest również energooszczędny. Zwarta, prosta bryła wpływa na polepszenie parametrów cieplnych budynku i w efekcie zwiększa komfort cieplny wszystkich mieszkańców. Właśnie dlatego eksperci z pracowni architektonicznej Dobre Domy podpowiadają, jak wybrać projekt domu inspirowany skandynawskim minimalizmem.

Minimalistyczna bryła budynku – elegancka i funkcjonalna

Prostota w konstruowaniu bryły budynku nie oznacza jedynie stawiania domu na planie prostokąta i wybierania form jak najbardziej symetrycznych. Minimalizm wyraża się również w rezygnacji z takich elementów dekoracyjnych jak:
- kolumny,
- lukarny,
- wykusze.
REKLAMA:

Zamiast nich warto postawić na duże funkcjonalne przeszklenia (np. narożne), które otworzą wnętrze domu na otaczającą przestrzeń, wizualnie go powiększą i wpuszczą do środka dużo naturalnego światła. Takie rozwiązanie architektoniczne pozwoli także na naturalne połączenie wnętrza domu z aranżacją ogrodu. Subtelniejsza forma domu uzyskana dzięki przeszkleniom nie zdominuje bowiem krajobrazu.

Minimalizm nie musi jednak oznaczać całkowitego braku elementów dekoracyjnych. Prostą bryłę warto urozmaicić oryginalną elewacją z kamiennej okładziny lub tynku strukturalnego. Minimalistyczna forma stanowi bowiem doskonałe tło dla nieco ekstrawaganckich materiałów.

Zalety płaskiego dachu w projekcie domu

Obecnie w Polsce dominują domy z dachem skośnym i kątem nachylenia dachu ok. 45°. W Skandynawii takie rozwiązanie jednak nie zawsze się sprawdza. Miłośnikom minimalistycznego, nowoczesnego designu do gustu przypadną zatem projekty domów z płaskim dachem. Za wyborem takiego rozwiązania przemawiają nie tylko względy estetyczne, lecz także funkcjonalne. Płaski dach (zwany stropodachem):
- jest bardziej odporny na wiatr,
- tworzy symetryczną bryłę,
- pozwala na oszczędzanie energii.

Wspomniana zwarta i symetryczna bryła minimalizuje straty ciepła. Takie rozwiązanie daje również możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni. Możliwe jest zaprojektowanie na dachu obszernego tarasu (ze stałą ekspozycją na słońce), a nawet… ogrodu. Dzięki dachowi płaskiemu zyskuje się także więcej przestrzeni na piętrach, ponieważ nie powstają żadne skosy.

Płaski dach a odprowadzanie wody i śniegu

Jak już zostało powiedziane – dach płaski jest bardziej odporny na silny wiatr (tak charakterystyczny dla północnych i nadmorskich rejonów). Co jednak z wodą czy śniegiem zalegającymi po obfitych opadach? To jeden z głównych zarzutów związanych z dachem płaskim.

Na szczęście odpowiedź jest prosta. O ile śnieg (w dużych ilościach) trzeba samodzielnie usunąć, o tyle deszczówka będzie swobodnie spływać bez udziału mieszkańców. Dachy płaskie nie są bowiem tak naprawdę zupełnie płaskie. Tutaj kąt nachylenia wynosi około 2 - 4°, a to gwarantuje swobodny spływ wody z dachu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pracownia Dobre Domy
#czytelnia #projekty #wewnatrz_bud #wnetrza #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: