23 marca świętem windy

Podziel się:
23 marca 1857 roku – to dzień, w którym po raz pierwszy uruchomiono windę pasażerską. Miało to miejsce w Nowym Jorku, a na pamiątkę tego dnia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Windy. Jest to dobry moment, aby zapoznać się z kilkoma nieznanymi i ciekawymi faktami na temat wind.

Fot. SchindlerFot. Schindler

Czy wiesz, że:

W biurowcu Warsaw Spire, który powstaje na warszawskiej Woli, zostaną zamontowane pierwsze w Polsce windy dwupokładowe marki Schindler. Będą zatrzymywały się na dwóch piętrach jednocześnie.

Trudno ustalić, gdzie znajduje się najstarsza winda w Polsce. O to miano walczy kilka urządzeń. Najnowsze doniesienia podają, że najstarszy jest dźwig w Grudziądzu, podobno został zamontowany jeszcze w 1890 roku.

Czy w windzie można zamieszkać? Pewna studentka sztuki z Holandii pokazała, że owszem. Dziewczyna przeprowadziła eksperyment, na jeden dzień urządzając wnętrze windy jak mini mieszkanie. Zaskoczenie mieszkańców budynku idących do pracy musiało być ogromne.

Fot. SchindlerFot. SchindlerFot. SchindlerFot. Schindler
Jedno z najmniejszych muzeów na świecie – muzeum osobliwości, mieści się w części dawnego szybu windy na nowojorskim Manhattanie. Od powstania w 2012, co roku, przyciąga coraz więcej osób.
REKLAMA:

Efektywna prezentacja to taka, którą możesz przedstawić podczas jazdy windą. Kalifornijscy biznesmeni twierdzą, że dobry pomysł, produkt, markę można przedstawić w zaledwie 20 sekund, czyli tyle ile średnio jedzie winda z parteru na najwyższe piętro. Taka prezentacja nazywa się elevator pitch.

W Hammetschwand w Szwajcarii znajduje się najwyższa w Europie konstrukcja zewnętrzna z windą. Za jej pomocą można dostać się do punktu widokowego na płaskowyżu Bürgenstock. Winda pokonuje wysokość 153 metrów do szczytu Hammetschwand w mniej niż minutę.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schindler
#wiadomości #instalacje #schindler

Więcej tematów: