Olej czy lakier na podłogę

Podziel się:
Wykończenie nawierzchni olejem lub lakierem zależy od wielu czynników. Każda z nich ma też swoje wady i zalety.

Fot. Drzwi i Podłogi VOXFot. Drzwi i Podłogi VOX

Trwały lakier do podłogi

Tworzy on na drewnie warstwę o właściwościach dekoracyjnych i ochronnych. Ponieważ nowoczesne lakiery są wzbogacane utwardzaczami i różnymi filtrami, ich aplikacja sprawia, że podłoga staje się bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV. Łatwo ją też pielęgnować. Można wybrać lakier nadający wysoki połysk, dostępne są też wersje matowe i satynowe. To wykończenie charakteryzuje się trwałością i wysoką estetyką. Ma jednak swoje mankamenty.

- Pokrycie drewna lakierem sprawia, że jego warstwa blokuje pory drewna i uniemożliwia mu swobodne oddychanie i pracę. Nie poleca się stosowania tego wykończenia w miejscach, gdzie zachodzi ryzyko podwyższonej wilgotności. Podłogi lakierowane trudno uszkodzić, jednak każde zarysowanie jest dużo bardziej widoczne. Lakierowanie wyklucza także miejscową renowację. Lakier sprawdzi się w kuchniach, uniemożliwiając wnikanie zabrudzeń w strukturę drewna, oraz w intensywnie uczęszczanych salonach i pokojach dziennych - wyjaśnia Jędrzej Jańczak z firmy Drzwi i Podłogi VOX.
REKLAMA:

Naturalny olej do podłogi

Ta metoda wykańczania powierzchni drewna to naturalna impregnacja, w efekcie której podkreślamy kolor i usłojenie deski. W przeciwieństwie do lakieru, olej wnika w głąb drewna (nie tworzy warstwy ochronnej). Dzięki temu drewno oddycha, swobodnie pracuje, pomaga regulować mikroklimat we wnętrzu. Charakterystyczne dla desek olejowanych jest też to, że są one cieplejsze, przyjemniejsze w dotyku, nie elektryzują się i przyciągają mniej kurzu. Zaletą jest także fakt, że metoda ta pozwala zachować naturalny zapach drewna. Sprawdzają się zwłaszcza w sypialniach, gdzie użytkowanie podłogi nie jest tak intensywne, jak np. w salonie. Mają właściwości antystatyczne i doskonale nadają się dla alergików i astmatyków.

Fot. Drzwi i Podłogi VOXFot. Drzwi i Podłogi VOXFot. Drzwi i Podłogi VOXFot. Drzwi i Podłogi VOX
Mankamentem tego rozwiązania jest jednak wymóg częstszej pielęgnacji oraz szybsze zużywanie się podłogi, wyższa podatność na uszkodzenia mechaniczne, większa podatność na zniszczenie przez wylane na nią barwiące ciecze (np. soki, wina). To skutek braku powłoki ochronnej. Warto jednak dodać, że mechaniczne wady są na tak wykończonej podłodze mniej widoczne i istnieje możliwość miejscowej renowacji.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Drzwi i Podłogi VOX
#wnetrza #olej #do podloga #lakier #vox #poradnik #Wykończenie i pielęgnacja podłóg

Więcej tematów: