Czy wiesz, za co płacisz

Podziel się:
Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez TNS Polska*, niemal 50% Polaków nie wie, jakie są części składowe płaconego przez nich czynszu. Zaledwie 11% jest zorientowanych, jakie są sposoby, by obniżyć tę opłatę. Duża część (42%) jest też przekonana, że kwota płacona na fundusz remontowy jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do rzeczywiście wykonywanych remontów.

Fot. DolcanFot. DolcanBiorąc pod uwagę rosnące koszty życia i utrzymania mieszkania, warto wiedzieć, za co się płaci oraz gdzie i w jaki sposób można zaoszczędzić. Tymczasem tylko nieco ponad połowa respondentów potrafiła wymienić elementy, które składają się na comiesięcznie płacony czynsz. Generalnie, najczęściej wymienianą składową był wywóz śmieci (82%). Poza tym duża część respondentów wymieniła opłaty za wodę, CO, fundusz remontowy. Bardzo niska jest świadomość możliwych oszczędności i zmniejszania opłat – zaledwie 11% ogółu badanych przyznało się do wiedzy na ten temat.

Dominuje też niezadowolenie ze sposobu zarządzania nieruchomością przez spółdzielnię czy wspólnotę. Pozytywnie wypowiedziało się jedynie nieco ponad 40% respondentów. Bardzo duży jest też odsetek osób, które wstydzą się wyglądu budynku, w którym mieszkają. O ile doceniają czystość na klatkach schodowych, o tyle uważają, że płacony przez nie fundusz remontowy jest za wysoki w porównaniu z zakresem przeprowadzanych przez administratora remontów.
REKLAMA:

Fot. DolcanFot. Dolcan
Niestety, bardzo niska jest też świadomość trendów w nowoczesnym budownictwie. Wprawdzie niemal ¼ badanych orientowała się w znaczeniu określenia „mieszkania bezczynszowe”, jednak rozpoznawalność pozostałych określeń była zdecydowanie niższa: inteligentne budownictwo - 14%, budownictwo pasywne- 12%, budownictwo zielone - 9%. Niestety, niepokojący jest fakt, że żadnego z powyższych określeń nie kojarzył aż 64% respondentów.

Mieszkania bezczynszowe są alternatywą dla tradycyjnych budynków wielorodzinnych. Jako że są one pozbawione części wspólnych, nie płaci się za ich utrzymanie, remonty, administrowanie.

*Badanie przeprowadzone przez TNS Polska na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 respondentów w październiku 2013 roku. Zleceniodawcą byłą firma Dolcan.

(E)
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dolcan
#wiadomości #fundamenty #nieruchomości #badania #dolcan

Więcej tematów: