Okna dachowe oraz ich tajemnice cz. 2

Podziel się:
Popularność okien połaciowych, we współczesnym budownictwie jednorodzinnym, bardzo łatwo wytłumaczyć. Są one po prostu niezwykle efektywnym sposobem doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.

O czym warto pamiętać?

Wielu producentów zaleca, aby w celu zapewnienia na poddaszu odpowiedniej ilości światła, powierzchnia okien połaciowych stanowiła minimum 10 procent powierzchni podłogi. Natomiast od strony południowej zaleca się nawet 20 procent.

Warto w każdym razie zapamiętać, iż planując zakup okien połaciowych, rozsądnie jest uwzględniać prostą relację, która powinna zachodzić pomiędzy powierzchnią okna oraz powierzchnią podłogi poddasza - odpowiednie doświetlenie pomieszczeń o charakterze mieszkalnym można uzyskać stosując zależność w przedziale: 1:5 – 1:8. Dla pomieszczeń pomocniczych (garderoba, łazienka itp.) w przedziale: 1:8 – 1:12.
REKLAMA:

Typowe okna dachowe mają wymiary od 55×78 cm do 114×140 cm. Warto jednak sprawdzić ofertę konkretnego producenta, gdyż coraz częściej pojawiają się okna typowe w rozmiarach większych: 134×160 (Velux), 134×98 i 78×160 (Fakro). Bez najmniejszego problemu można jednak zamówić okna nietypowe zarówno pod względem kształtu jak i wymiaru.

Długość okien powinna być dopasowana do kąta nachylenia dachu. Optymalna sytuacja zachodzi wówczas, gdy mieszkańcy mogą wyglądać przez okno zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Im mniejszy kąt pochylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe.

Wybierając okna z katalogów firmowych trzeba pamiętać, że podane tam wymiary nie są opisują powierzchni przeszklenia. Podczas zakupów nawet doświadczonym inwestorom zdarza się zapomnieć o tym pozornie oczywistym fakcie.

Efektywność oświetlenia na poddaszu jest również ściśle związana ze sposobem rozmieszczenia okien. Czasami nie uwzględniają tego faktu nie tylko inwestorzy, ale nawet doświadczeni projektanci. Warto uświadomić sobie, że rozmieszczając równomiernie kilka mniejszych okien w różnych częściach połaci dachowej, uzyskać można znacznie lepsze efekty, niż decydując się na kilka zestawionych w grupę lub jedno ogromne! Różnice są naprawdę znaczące. Jeżeli stosując jedno okno dachowe zapewnimy, że około 46 procent pokoju będzie oświetlone światłem naturalnym, to jeżeli zdecydujemy się na dwa okna połaciowe o tej samej łącznej powierzchni, wówczas uzyskamy już 48 procent. To niby niewiele, ale już cztery okna dachowe o tej samej łącznej powierzchni, co za pierwszym razem, ale rozmieszczone bardziej równomiernie, umożliwiają oświetlenie naturalnym światłem aż 65 procent pomieszczenia!

Doświetlenie jednym oknem. Fot. FakroDoświetlenie jednym oknem. Fot. FakroDoświetlenie czterema oknami. Fot. FakroDoświetlenie czterema oknami. Fot. Fakro
Więcej światła na poddaszu można uzyskać dbając o to, aby wnęka przyokienna miała odpowiedni kształt. Jeżeli płyta gipsowo-kartonowa lub inna okładzina będzie ułożona pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem, wówczas więcej naturalnego światła może dostać się do pomieszczeń.

Aby wyeliminować zjawisko powstawania kondensatu pary wodnej na powierzchni wewnętrznej szyby oraz innych elementach okna, trzeba przede wszystkim poprawnie wykonać zabudowę wewnętrzną. Powinna ona być zgodna z instrukcją montażu, która jest dołączana do każdego okna! Wszelkie „drogi na skróty” oraz fałszywe oszczędności mszczą się później zroszonymi szybami. Zalecanym rozwiązaniem, przyczyniającym się do eliminacji kondensatu pary wodnej na wewnętrznej części szyby, jest również umieszczenie pod oknem grzejnika. Zapewnia on przede wszystkim lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz wnęki okiennej. Ważne jest również utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu (około 21 stopni C) oraz wilgotności powietrza (około 40%).

Prawidłowe umieszczenie grzejnika pod oknem połaciowym. Fot. FakroPrawidłowe umieszczenie grzejnika pod oknem połaciowym. Fot. FakroNatomiast pojawianie się kondensatu pary wodnej na zewnętrznej części okna nie powinno niepokoić. Przeciwnie zjawisko to jest dowodem dobrej termoizolacji.

Na jakich dachach można montować?

Okna połaciowe mogą być stosowane zarówno na dachach, które mają duże, jak i małe spadki. Minimalny zalecany kąt nachylenia połaci dla okien standardowych to 15 stopni. Kąt maksymalny warto natomiast sprawdzić w zaleceniach technicznych dotyczących montażu, jakie wydawane są przez producentów. Przy niektórych rodzajach okien jest to na przykład 75 stopni (bywa również mniej), przy innych aż 90 stopni. W sytuacji kiedy spadek dachu jest mniejszy niż 15 stopni, do zamontowania okna zalecane jest zastosowanie specjalnego kołnierza uszczelniającego, który zmienia jednocześnie kąt montażu. Dzięki temu można podnieść nachylenie okna względem połaci dachowej nawet o 10 stopni.

Rozwój technologii sprawia, że na rynku pojawia się wiele nowości. Jedną z nich są okna do dachu płaskiego. Ich parametry izolacyjne można porównać do dobrych okien pionowych. Jest to możliwe dzięki wykonaniu ramy z twardego PVC i wypełnieniu jej pianką polistyrenową .

Przeczytaj ciąg dalszy: Okna dachowe oraz ich tajemnice cz. 1
Przeczytaj ciąg dalszy: Okna dachowe oraz ich tajemnice cz. 3
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#okna #czytelnia #okna dachowe #okno #okna i drzwi #na dach #obud

Więcej tematów: