newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 17 czerwca 2019
23.10.2018r...

Jak samemu wykonać krzesełko, które rośnie razem z dzieckiem?

Jeśli szukasz pomysłu na nowy element w pokoju dziecka, zobacz jak stworzyć designerskie krzesełko ze sklejki, które będzie rosło razem z Twoim maluchem!
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch

Co będzie potrzebne:
- sklejka 10mm o wymiarach: 40x32,5 cm; 40x32,5 cm; 30x30 cm i 40x32,5 cm;
- 8 wkrętów 3,5x50 mm;
- 2 kołki do drewna połączeniowe 6x30 mm;
- mocny klej do drewna, szpachla do drewna;
- lakier lub farba do mebli dla dzieci;
- wyrzynarka;
- szlifierka;
- wkrętarka;
- ołówek, ekierka, miarka, cyrkiel.


Krok 1.

Na sklejkach o wymiarach 40x32,5 cm narysuj zielone linie wyznaczające uchwyty. Uchwyty narysuj zarówno u góry, jak i u dołu boku krzesełka.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 2.

Wytnij uchwyty. Aby ciąć w środku uchwyty najpierw nawierć dziurę o średnicy większej niż ostrze wyrzynarki.

Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 3.

Wyszlifuj dokładnie boki krzesełka. Tam, gdzie się nie da tego zrobić szlifierką użyj papieru ściernego.

Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 4.

Wybierz wiertło 6mm do drewna i zaznacz na nim głębokość odpowiadającą połowie grubości sklejki. Dzięki temu nie przewiercisz otworu.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 5.

Na bokach krzesełka (sklejki z otworami na uchwyty) zaznacz punkty – 17 cm od tylnej krawędzi oraz 14.5 cm od dolnej krawędzi. Nawierć otwory o zaznaczonej wcześniej głębokości. W otwory wklej kołki.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 6.

Na dwóch równoległych bokach sklejki 30x30 cm zaznacz punkty na środku grubości i 16 cm od krańca płyty. Na wiertle zaznacz wysokość wystającej części wklejonych wcześniej kołków i wywierć otwory w zaznaczonych miejscach. Uważaj, żeby trzymać wiertło prostopadle do powierzchni lub użyj przyrządu do połączeń kołkowych (kupionego w sklepie lub samodzielnie wykonanego)

Jak samemu wykonać krzesełko, które rośnie razem z dzieckiem?
Jak samemu wykonać krzesełko, które rośnie razem z dzieckiem?


Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 7.

Bardzo dokładnie wyszlifuj wszystkie elementy. Ponieważ to mebel dla dziecka, nie może mieć żadnych zadziorów.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 8.

Czas skleić wszystkie płyty. Zacznij od naniesienia kleju na jeden z boków krzesełka, jak na zdjęciu. Następnie umieść siedzisko i posmaruj klejem jego tylną krawędź. Przyklej plecy krzesełka. Zanim klej wyschnie upewnij się, że wszystkie kąty klejonych elementów są proste, a siedzisko nie uciekło w żadną ze stron. Dobrze jest dociążyć elementy przyklejone np. książkami. Jego odległość od krawędzi powinna wynosić 14 cm na całej długości. Kiedy klejone elementy wyschną, przyklej drugi bok krzesełka postępując podobnie.

Krok 9.

Zaznacz punkty 7 cm od dolnej i górnej krawędzi oraz 5 mm od tylnej na obu bokach krzesełka. To miejsca na wkręty. Nawierć otwory wiertłem 3mm, a następnie wiertłem 6 (albo większym w zależności od używanego wkręta) zrób otwór do schowania główki wkręta. Rób to na niskich obrotach wkrętarki, tak by nie zrobić zbyt głębokiego otworu oraz nie uszkodzić sklejki. Wkręć wkręty. W taki sam sposób przymocuj siedzisko krzesełka. Wkręty umieść z tyłu krzesełka – środek otworów narysuj ok. 7 cm od bocznych krawędzi oraz 14.5 cm od dolnej krawędzi. Siedzisko przykręć także do boków krzesełka. Środek otworów zaznacz na bocznych płytach 14.5 cm nad dolną krawędzią oraz 8 cm od przedniej.

Krok 10.

Szpachlą do drewna uzupełnij otwory przy wkrętach. Po jej wyschnięciu dokładnie wyszlifuj powierzchnię.

Krok 11.

Pomaluj lub zabezpiecz krzesełko lakierem bezpiecznym dla dzieci. Korzystaj z pędzla o miękkim włosiu oraz wałka.
--
REKLAMA:
--

Krok 12.

Gotowe krzesełko posiada siedzisko na dwóch wysokościach, zmiennych w zależności od wieku dziecka (wystarczy obrócić mebel), może być także używane jako stolik.

źródło: Bosch

Artykuły podobne:

d