newsletter reklama projekty domów forum
wtorek 26 marca 2019
10.04.2018r...

Podwieszany zielnik - świeże zioła w kuchni

Podwieszany zielnik to idealne miejsce na domową uprawę tymianku, bazylii i innych przypraw, a przy okazji prawdziwa ozdoba kuchni. Ten prosty projekt będzie idealny także dla początkujących majsterkowiczów.
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch

Sadzonki najlepiej kupić u ogrodnika, gdyż te dostępne w małych doniczkach w marketach produkowane są w specjalnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Co warto posadzić w domowym zielniku? Melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon to zioła, które wydają się najprostsze w uprawie. Nieco bardziej wymagające są tymianek, bazylia, majeranek czy oregano, które z natury kochają słońce. Jeśli masz ochotę, w doniczkach możesz posadzić również kwiaty, a półka może ozdobić dowolne pomieszczenie.

Potrzebne narzędzia i materiały:
• 1 drewniana deska
• 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
• 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
• 4 haki z kołkami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
• 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
• cyrkiel
• piła
• wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
• szlifierka uniwersalna
• wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
Czas wykonania półki: nie więcej niż 2 godziny


Krok 1

Piłą przytnij deskę do odpowiedniej długości – nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznacz otwory na doniczki. Ich średnica powinna być o ok. 1 cm mniejsza od średnicy górnej krawędzi doniczki, aby doniczki nie wypadły.

Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 2

Wywierć w desce 4 otwory do przeciągnięcia linek. Najlepiej wiertarko-wkrętarką z wiertłem do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej). Do wywiercenia otworów pod doniczki użyj wiertła do drewna (18 mm) i wywierć po jednym otworze przy wewnętrznej krawędzi okręgów zaznaczonych cyrklem.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 3

Piłą EasySaw12 wytnij otwory pod doniczki. Wygładź krawędzie otworów, używając szlifierki uniwersalnej. Twój zielnik jest już gotowy! Teraz zawieś go na suficie.

Krok 4

Wiertarko-wkrętarką wywierć otwory w suficie. Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie zamocuj kołki i wkręć w nie haki.

Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 5

Skróć linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przełóż przez otwory w desce i zamocuj zaciskami. W taki sam sposób zamocuj górne końce linki do haków przy suficie i zabezpiecz pozostałymi czterema zaciskami.
--
REKLAMA:
--

Krok 6

Nie pozostaje Ci nic innego jak wstawić doniczki i cieszyć się zapachem świeżych ziół i lata w Twojej kuchni bez względu na pogodę za oknem!źródło: Bosch

Artykuły podobne:

d