„Ukryte życie wody”

Podziel się:
„Ukryte życie wody”, to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody. Zwraca ono uwagę na długofalowe konsekwencje braku dostępu do tego surowca, które na co dzień nie są dostrzegane.

26% ludności całego świata – ponad 2 miliardy osób – żyje obecnie w krajach, w których dostęp do wody jest utrudniony. W perspektywie oczekiwanego wzrostu populacji, ten odsetek ma osiągnąć aż 40% do 2050 roku. Stały wzrost liczby ludności na świecie oznacza większe zapotrzebowanie na wodę słodką w celu nawodnienia i produkcji żywności, oraz zapewnienia lepszych warunków sanitarnych, higieny i zarządzania gospodarką odpadami.

Fot. RocaFot. Roca
W tym roku Fundacja We Are Water chce zwrócić uwagę na liczne problemy społeczne, które powiązane są z utrudnionym dostępem do wody. Jej brak nie oznacza tylko niemożności zaspokojenia pragnienia i potrzeb higienicznych. Ma on dużo poważniejsze konsekwencje, rzutujące na funkcjonowanie całych społeczności, także w dalszej perspektywie czasowej.

Powszechnie wiadomo, że żyjemy dzięki wodzie - jest niezbędna do przetrwania, dzięki niej możliwy jest rozwój i budowanie samodzielnych społeczności, które same na siebie pracują, generują zyski i rozwijają się. Powiązania ze zdrowiem też są powszechnie zauważalne – śmiertelne choroby, takie jak tyfus czy błonica przestają być zagrożeniem, gdy zapewni się dostęp do wody pitnej. Wraz z zapewnieniem dostępu do czystej wody nadającej się do picia i zaspokajania potrzeb higienicznych poprawia się ogólny stan zdrowia społeczności. To z kolei przekłada się na poprawę życia kobiet, które nie muszą już tak mocno angażować się w opiekę nad chorymi, dzięki czemu mogą uczyć się i pracować. Jest to o bardzo ważne, ponieważ praca zarówno zwiększa dobrobyt samej rodziny, jak i dochód generowany przez społeczeństwo. Dostęp do wody pitnej jest warunkiem równouprawnienia i szansy na rozwój. Dlatego też Fundacja przypomina, że woda oznacza przyszłość. Dostęp do niej wpływa na polepszenie jakości życia oraz daje możliwość dalszego rozwoju, zarówno jednostek, jak i całych społeczności.

Fot. RocaFot. Roca
Grupa Roca będącą globalną marką jest świadoma, jak ważne są inicjatywy o charakterze społecznym, promuje ekologiczny styl życia oraz racjonalne korzystanie z tego cennego zasobu. Mając na uwadze problemy związane z dostępem do infrastruktury sanitarnej, Roca Polska inicjuje i realizuje projekty mające na celu podwyższenie standardów sanitarnych oraz poprawę komfortu korzystania z toalet w przestrzeni publicznej i prywatnej. Przykładem takiej postawy jest współpraca z Fundacją Habitat for Humanity Poland, która realizuje projekty zapewniające godne miejsce do życia niezamożnym osobom zagrożonym wykluczeniem mieszkaniowym. W ramach umowy Roca Polska przekazała pięć pakietów, składających się z ekologicznych rozwiązań pozwalających na oszczędność wody i energii. Są to: miski WC Rimless Debba, stelaże podtynkowee DUPLO, deski WC Duroplast oraz przyciski PL2 DUAL. Zostały one wykorzystane przy realizacji dwóch projektów zainaugurowanych w 2017 roku: w Centrum Praw Kobiet jako wsparcie dla mieszkań interwencyjnych w Warszawie dla kobiet i dzieci uciekających przed przemocą domową, oraz jako wparcie dla rodziny z sześciorgiem dzieci mieszkającej aktualnie w jednym pokoju. Kolejne 5 pakietów zostanie przekazanych w drugim kwartale bieżącego roku do mieszkań stanowiących zasoby pierwszej w Polsce Społecznej Agencji Najmu, będącej programem Fundacji Habitat, którego celem jest kompleksowe wsparcie niezamożnych osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Społeczna Agencja Najmu udziela wsparcia mieszkaniowego oraz w zakresie uzyskania stabilnej pracy.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Roca
#czytelnia #instalacje #roca #woda #Instalacje wodne

Więcej tematów: