Nieodśnieżanie chodników a prawo

Podziel się:
Na większości osiedli przygotowania do zimy zaczynają się długo przed tym, zanim spadnie pierwszy śnieg. Tu nie ma mowy o zaskoczeniu, bo drobna nieuwaga może wiele kosztować. Gdy tylko pojawią się opady konieczne jest uruchomienie usługi odśnieżania terenu.

Mariusz Łubińsk, Fot. AdamsMariusz Łubińsk, Fot. AdamsW większości przypadków należy to do obowiązków firmy sprzątającej, z którą wspólnota bądź zarządca podpisuje umowę ryczałtową na usługi całoroczne, w tym odśnieżanie bez względu na ilość opadów. - To dla Wspólnoty przede wszystkim stabilność kosztów i gwarancja, że nawet przy bardzo dużych opadach nie będzie konieczna dopłata – podkreśla Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus zajmującej się zarządzaniem i administrowaniem osiedli. – Warto pamiętać, aby umowa z wykonawcą zobowiązywała go do zakupu niezbędnych podczas zimy materiałów – soli, chlorku, itp. – dodaje Łubiński.

Uprzątnięcie śniegu czy zalegającego na chodnikach błota nakazuje właścicielom ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W przypadku osiedli to do właścicieli, czyli wspólnoty mieszkaniowej należy obowiązek dbania o stan chodnika. W rezultacie wspólnota przenosi ten obowiązek na firmę zarządzającą. Nieodśnieżanie może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli na chodniku dojdzie do wypadku np. złamania. W takiej sytuacji poszkodowany może dochodzić odszkodowania z tytułu poniesionych szkód materialnych i utraty zdrowia, ale także pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. I nie ma wtedy znaczenia, że na zlecenie właściciela o stan chodnika dba firma zewnętrzna. Warto więc pamiętać i zadbać o to, żeby wspólnota posiadała ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście, gdy sąd zobowiąże właściciela do wypłaty odszkodowania, wspólnota ma prawo wystąpić z roszczeniem o zasądzoną kwotę do firmy, której powierzyła zarząd nieruchomością lub zleciła dbanie o teren nieruchomości.
REKLAMA:

- Dlatego podpisując umowę dot. dbania o teren nieruchomości w tym odśnieżanie, należy pamiętać o zawarciu w niej przeniesienie na wykonawcę odpowiedzialności za ewentualne szkody będące wynikiem nieprawidłowego wywiązania się z obowiązków – podkreśla Mariusz Łubiński. W praktyce w sytuacji wypadku najczęściej zawierane jest porozumienie pomiędzy poszkodowanym, a firma świadczącą usługi odśnieżania dla danej wspólnoty.

Przy średnich opadach śniegu sprzątanie terenu to zazwyczaj wystarczająca opcja. Sytuacja zmienia się jednak, gdy mamy do czynienia z bardzo dużymi opadami. W takim przypadku konieczne może być zatrudnienie profesjonalnej firmy zajmującej się odśnieżaniem dachów. Śnieg zalegający na dachu to duże ryzyko, dlatego ważne jest, aby został szybko usunięty. Najlepiej poradzi sobie z tym firma specjalizująca się w tego typu pracach.

Taka firma powinna posiadać polisę ubezpieczeniową oraz odpowiednie uprawnienia wysokościowe, a podczas odśnieżania dachu odpowiednio zabezpieczyć teren oraz zadbać o bezpieczeństwo przechodniów – zwraca uwagę Mariusz Łubiński. W przypadku ewentualnych szkód, wspólnota może na podstawie umowy przerzucić odpowiedzialność na wykonawcę.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Adams
#czytelnia #prawo #adams #Prawo - tematy pozostałe

Więcej tematów: