Ceramika murowana na sucho

Podziel się:
Konkurencja i normy budowlane, które nieustannie podnoszą poprzeczkę, zmuszają producentów materiałów ściennych do ciągłego udoskonalania produktów. Jeśli chodzi o ceramikę, innowacją są systemy konstrukcyjno – izolacyjne w jednym.

Dyrektywy i konkurencja motorem napędowym producentów

Z jednej strony dyrektywy unijne, które dyktują standardy budownictwa energooszczędnego. Budując dom trzeba liczyć się ze współczynnikiem przenikania ciepła U. Z biegiem lat przepisy obniżają jego wartość, wymuszając budowanie coraz cieplejszych domów. I tak, zgodnie z obecnymi przepisami współczynnik ten nie powinien przekraczać poziomu U = 0,25 W/m2K. Do 2021 roku będzie to U = 0,20 W/msup>2K.

Fot. WienerbergerFot. Wienerberger
Producenci udoskonalają technologie na różne sposoby. Ulepszają produkty technologicznie (np. ceramika poryzowana), bądź wprowadzają rozwiązania systemowe. Te drugie, to praktycznie gotowe rozwiązania, o stałych parametrach, co znacznie ułatwia inwestorom podejmowanie decyzji. Jeśli chodzi o ceramikę, nowością na rynku są pustaki z wkładką izolacyjną.
REKLAMA:

Ewolucja ceramiki

Ceramika, z początku w postaci cegieł, była materiałem ciężkim. Technologia produkcji nie pozwalała na produkowanie elementów precyzyjnych. Potrzeba było więc dużej cierpliwości i dużych ilości zaprawy, by zbudować dom.

Z czasem zaczęto produkować pustaki, elementy duże i znacznie lżejsze od cegły. Kosztem szybkiej budowy spadła wytrzymałość materiału, ceramika stała się bardziej krucha. Wzrosły jednak właściwości cieplne materiału. Kolejnym etapem, który obecnie dominuje na rynku jest ceramika poryzowana, czyli glina wypalana z dodatkami (trociny, pył drzewny). Produkt ten osiąga jeszcze lepsze parametry cieplne.

Element konstrukcyjny i izolacyjny w jednym

Najnowszym trendem w budownictwie z ceramiki są pustaki wypełnione wełną mineralną. Rozwiązanie to przeznaczone jest do stawiania ścian jednowarstwowych. Pustaki stosowane przy tej technologii, to pustaki szlifowane z dokładnością do 0,3 mm. Dzięki tym właściwościom można murować na zaprawę suchą np. w postaci poliuretanowej pianki. Cienka warstwa spoiny, jaką jest pianka, powoduje, że niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych jest zminimalizowane. Współczynnik przenikania ciepła dla takiej ściany, to U = 17 W/m2K. Co ciekawe, metoda ta pozwala na murowanie ścian nawet podczas zimy. Jeśli nic się nie zmieni, producenci do 2021 roku mają rozwiązany problem ze współczynnikiem U.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #materiały konstrukcyjne #do budowa #ściany #z ceramika #obud #w izolacja

Więcej tematów: