Parapety
 

Jak odnowić parapet wewnętrzny?

Wewnętrzny parapet z czasem się niszczy, powstają ubytki, ściera się lakier. Dremel pokazuje, jak samodzielnie odnowić parapet, aby służył nam przez kilkanaście lat.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 1

Do narzędzia Dremel Multi-Max MM40 użyj płyty delta do szlifowania i zacznij od papieru o gradacji 60 , następnie 120, a na końcu 240. Dokładnie usuń starą powłokę lakierniczą i wygładź parapet.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 2

Podczas szlifowania profili ozdobnych, aby lepiej poradzić sobie z załamaniami, możesz użyć narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 3000 z wałkiem giętkim i taśmy szlifierskiej na trzpieniu do szlifowania 13 mm.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 3

Zaokrąglone krawędzie wyszlifuj gąbką ścierną. Dokładnie usuń pył.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 4

Na parapecie często można spotkać zapadnięty kołek. Aby go usunąć, rozwierć go najpierw wiertłem do drewna o odpowiedniej średnicy. Odkurz powstały otwór, nowy kołek posmaruj obficie klejem i wbij w otwór. Aby usunąć wystającą część kołka użyj narzędzia Dremel Multi-Max MM40 z brzeszczotem płaskim do drewna (MM480). Pozostałą szczelinę zalej klejem i zostaw do wyschnięcia. Nadmiar kleju usuń szlifierką.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 5

Niewielkie ubytki występujące na parapecie wypełnij kilkoma warstwami kleju i zostaw do wyschnięcia. Nadmiar kleju usuń szlifierką.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 6

Teraz pora na gruntowanie. Lakier rozcieńcz benzyną lakową w objętościowej proporcji 1:1. Nanoś rozcieńczony lakier dotąd, aż drewno przestanie go wchłaniać. Nadmiar usuń suchą szmatką. Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 48 godzin.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 7

Zagruntowaną powierzchnię wyszlifuj delikatnie gąbką ścierną i usuń pył.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 8

Nałóż minimum dwie warstwy lakieru w odstępach wskazanych przez producenta lakieru na opakowaniu.

Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 9

Gotowe!
--
REKLAMA:
--

Przeczytaj także