Elewacje, fasady
 

System elewacji wentylowanych

Zastanawiając się, czym wykończyć elewację, inwestorzy biorą pod uwagę z reguły farby lub tynki. Tymczasem wybór jest znacznie szerszy. Jednym z opcjonalnych rozwiązań jest zastosowanie płyty elewacyjnej celulozowo-cementowej. Technologia produkcji oraz użyte w niej surowce naturalne sprawiają, że produkt finalny cechuje się znakomitą wytrzymałością na zginanie i uderzanie.

Fot. QUARTEC
Fot. QUARTEC
Płyty elewacyjne wchodzą w skład systemów elewacji wentylowanych, który – oprócz nich – tworzy aluminiowy ruszt. W przestrzeni pomiędzy ścianą a rusztem mocowana jest izolacja termiczna z wełny mineralnej. Konstrukcja pozwala na nieprzerwaną i efektywną wentylację.

Produkowane na wymiar płyty doskonale prezentują się zarówno na prostych, płaskich płaszczyznach, jak i na elewacjach przestrzennych, o niebanalnych kształtach. Pozwalają na urzeczywistnienie kreatywnych pomysłów i wizji projektanta, gwarantując jednocześnie doskonałe parametry techniczne i izolacyjne. Aluminiowy ruszt zapewnia precyzyjny montaż płyt. Są one mocowane albo szczelnymi nitami aluminiowymi, albo klejone. Nity, których główki mają kolor płyty, praktycznie nie odznaczają się na jej płaszczyźnie.
--
REKLAMA:
--
Elewacja wentylowana może być montowana na ścianach niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały one wzniesione – betonowych, silikatowych, ceglanych czy gazobetonowych. Świetnie sprawdza się podczas termomodernizacji lub wykonywania izolacji budynków jedno- i wielorodzinnych, biurowców czy galerii handlowych. Płyty są odporne na zginanie i uderzanie, a także na korozję biologiczną - wykwity grzybów pleśniowych, glonów oraz porostów. Elewacje wentylowane są nie tylko efektywne i ekonomiczne, ale również estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Bez problemu można do ich czyszczenia zastosować urządzenia wysokociśnieniowe – nie ma ryzyka ich uszkodzenie. Płyty powlekane są fabrycznie warstwami preparatów gruntujących i malarskich, które nadają im wysoką odporność na destrukcyjny wpływ warunków atmosferycznych, w tym intensywne opady deszczu i silne wiatry, a także ekstremalne zmiany temperatur. Zachowują swoje właściwości nawet po stu cyklach zamrażania.

Fot. QUARTEC
Fot. QUARTEC
Montaż płyt elewacyjnych realizowany jest w systemach zależnych od warstwy izolacyjnej, wielkości budynku oraz jego przeznaczenia. Idealnie nadają się do wykańczania zwłaszcza elewacji tych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, na których – ze względu na niemożność zamocowania izolacji przy użyciu kleju – potrzebne jest inne rozwiązanie, np. montaż płyt na konstrukcji dającej swobodę zaprojektowania kształtu i wyglądu fasady. Ich ogromnym walorem jest dostępność na zamówienie w szerokiej palecie barw ze wzornika RAL i NCS oraz gamie odcieni i struktur, a także możliwość dowolnego formowania.

Przeczytaj także